Boże Ciało i piątek po Bożym Ciele — czy sklepy są otwarte? Lista sklepów i promocje na długi weekend

24.05.2024

Boże Ciało to dzień ustawowo wolny od pracy. Zamknięte będą wówczas wszystkie galerie handlowe, dyskonty, wielkopowierzchniowe markety czy większość osiedlowych sklepów spożywczych. Czy są jakieś wyjątki? Gdzie będzie można zrobić zakupy w Boże Ciało? Sprawdźmy.

Boże Ciało i piątek po Bożym Ciele — czy sklepy są otwarte? Lista sklepów i promocje na długi weekend
Spis treści:

  Boże Ciało — czy sklepy są otwarte?

  Coroczna Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie nazywana Bożym Ciałem, w roku 2024 przypada na 30 maja. W Boże Ciało zamknięte będą nie tylko duże dyskonty i markety, ale również większość mniejszych sklepów. Zmuszeni do zamknięcia swoich placówek będą chociażby właściciele sieci sklepów Biedronka, Lidl, Netto, Auchan, Dino czy Carrefour.

  Czy to oznacza, że osoby, które nie zrobiły odpowiednio wcześniej zakupów, zostaną na lodzie? Oczywiście, że nie. Spóźnialscy będą mogli je zrobić w nielicznych placówkach, w których nie obowiązuje zakaz handlu.

  Gdzie zrobimy zakupy w Boże Ciało?

  Od momentu obowiązywania ustawy o zakazie handlu w niedziele niehandlowe i dni świąteczne za ladą mogą stanąć jedynie właściciele sklepów prywatnych bądź członkowie ich rodzin. Ta druga opcja jest dostępna tylko wówczas, gdy dany członek rodziny nie wykonuje odpłatnie pracy w sklepie w pozostałe dni robocze. 

  W przypadku placówek należących do franczyzobiorców, to oni sami podejmują decyzję o otwarciu sklepu. Wieloletnie doświadczenie pokazuje jednak, że większość sklepów należących do franczyzobiorców jest zazwyczaj otwarta. Dzień wolny od handlu oznacza bowiem niemały utarg dla punktów obsługujących klientów.

  Wśród placówek otwartych w Boże Ciało 2024 znajdą się sklepy należące do sieci Żabka, Carrefour Express, Delikatesy Centrum czy Lewiatan. Decyzja o otwarciu oraz godziny otwarcia sklepów zależą od poszczególnych właścicieli lub franczyzobiorców, w związku z czym mogą one być różne.

  Promocje w sklepie Biedronka, sprawdź!

  Zakaz handlu w niedziele i święta — katalog wyłączeń

  Ustawa wprowadzająca zakaz handlu w niedzielę i święta zawiera w swojej treści obszerny katalog wyłączeń. W przypadku sklepów oraz innych placówek spełniających określone warunki, podział na niedziele handlowe i niehandlowe nie ma żadnego znaczenia. Powyższe punkty mogą działać we wszystkie dni ustawowo wolne od pracy.

  O jakich warunkach mowa? Czynne mogą być:

  • placówki handlowe na dworcach i w portach lotniczych;
  • stacje paliw płynnych;
  • placówki handlowe, w których min. 40% miesięcznego przychodu pochodzi z handlu wyrobami piekarniczymi i cukierniczymi;
  • kwiaciarnie;
  • placówki handlowe, w których min. 40% miesięcznego przychodu pochodzi z działalności pocztowej;
  • apteki i punkty apteczne;
  • placówki handlowe, w których min. 40% miesięcznego przychodu pochodzi z handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych;
  • placówki handlowe w zakładach hotelarskich;
  • placówki handlowe, w których min. 40% miesięcznego przychodu pochodzi z handlu pamiątkami lub dewocjonaliami.

  Placówki spełniające jeden z powyższych warunków mogą zadecydować o otwarciu punktu w dni świąteczne, między innymi w Boże Ciało.

  Piątek po Bożym Ciele — czy zrobimy wtedy zakupy?

  A co z piątkiem po Bożym Ciele? Z uwagi na fakt, że dzień ten jest dniem pracującym, wszystkie sklepy będą otwarte. Tak więc bez obaw –  jeśli w piątek nad ranem zabraknie nam mleka do kawy, nie będziemy musieli objeżdżać miasta w poszukiwaniu czynnej Żabki. 

  Większość sklepów powinna być otwarta w swoich standardowych godzinach, chociaż niektóre markety z uwagi na długi weekend mogą nieco zmodyfikować godziny pracy.

  Aktualne promocje w sklepie Lidl

  Jakie sklepy są otwarte w piątek po Bożym Ciele? Lista sklepów

  Zastanawiasz się, do jakich sklepów możesz skierować swoje kroki w piątek po Bożym Ciele? Oprócz osiedlowych punktów handlowych będą otwarte także dyskonty i większe markety, w których zaopatrzymy się w niezbędne produkty w atrakcyjnej cenie. 

  Na zakupy możemy się wybrać do takich sklepów jak: 

  • Biedronka, 
  • Lidl, 
  • Dino, 
  • Aldi,
  • Auchan, 
  • Netto, 
  • Carrefour, 
  • Kaufland.

  W jakich godzinach zrobimy zakupy w długi weekend po Bożym Ciele?

  Mówiąc o zbliżającym się długim weekendzie, mamy na myśli dni od 30 maja do 2 czerwca. Jak wspomnieliśmy do tej pory, Boże Ciało to dzień wolny od pracy, w którym zakupy zrobimy tylko w tych placówkach, których nie dotyczy zakaz handlu bądź w których klientów obsłuży sam właściciel lub członkowie jego rodziny.

  Podobna sytuacja będzie miała miejsce w niedzielę po Bożym Ciele, która to zgodnie z obowiązującą ustawą jest niedzielą niehandlową.

  Zupełnie inaczej wygląda sprawa w przypadku piątku 31 maja oraz soboty 1 czerwca. Są to dni pracujące, w których wszystkie sklepy będą otwarte w standardowych godzinach pracy. Mogą pojawić się rzadkie wyjątki, o których każda z placówek ma obowiązek poinformować klientów np. na stronie internetowej.

  Aktualne gazetki promocyjne w sklepie Kaufland

  Promocje na długi weekend — gdzie szukać najlepszych okazji?

  Boże Ciało każdego roku wypada w ten sam dzień tygodnia – czwartek. Niektórzy postanawiają skorzystać z okazji na długi weekend i biorą wolne w piątek po Bożym Ciele. Pozwala to cieszyć się czterodniową przerwą od pracy, która w tym roku przypada na dni od 30 maja do 2 czerwca.

  Wiele osób pragnie w tym szczególnym okresie odpocząć od zgiełku miasta i codziennej rutyny. Inni planują rodzinne spotkania przy stole. Aby jak najlepiej wykorzystać ten zbliżający się weekend, warto zaplanować wcześniejsze zakupy. Załatwienie sprawunków przed nadejściem wolnych dni uczyni odpoczynek jeszcze pełniejszym.

  Liczne sklepy przygotowały na długi weekend wyjątkowe promocje. Aby być na bieżąco, wystarczy regularnie odwiedzać stronę blix.pl i zaglądać do gazetek promocyjnych ulubionych sklepów. Może się okazać, że za koszyk planowanych produktów zapłacimy o wiele mniej niż przewidzieliśmy.

  Przygotuj się na grilla w długi weekend z Blix!

  Długi weekend majowo-czerwcowy to świetna okazja na urządzenie imprezy na świeżym powietrzu. Niewiele czynności sprawia tak wielką przyjemność, jak grillowanie w gronie przyjaciół. Aby jednak wszystko poszło sprawnie, należy się odpowiednio przygotować.

  Niezbędne akcesoria, artykuły spożywcze oraz obowiązkowe na grillu piwo zdołasz skompletować dzięki ofercie dostępnej na Blix. Znajdziesz tam produkty w promocyjnych cenach. Na przykład w gazetce Netto, obowiązującej od 16 maja, znajdziemy m.in. karkówkę grillową po gruzińsku, boczek grillowy po meksykańsku czy szaszłyk wieprzowy z warzywami – wszystko w wyjątkowo przystępnej cenie!

  Aktualne promocje w sklepie Dino

  Dodatkowo od czwartku 23 maja będziemy mogli zakupić w Lidlu wyjątkowo praktyczny grill gazowy z rusztem żeliwnym znanej marki Landmann. Sprzęt będzie dostępny w atrakcyjnej cenie 649 zł! 

  Już teraz przygotuj się na długi weekend! Przejrzyj aktualne gazetki i szczegółowo zaplanuj, co kupisz na ten wolny czas!