
Jak dbać o kwiaty cięte? Co zrobić, żeby róże, tulipany i żonkile z marketu dłużej stały?
Kwiaty cięte to wyjątkowa ozdoba wnętrz, która wnosi do nich powiew natury i harmonii. Niestety bez odpowiedniej pielęgnacji każdy bukiet szybko traci świeżość. Jesteś miłośnikiem kwiatów ciętych? Sprawdź, co zrobić, by cieszyć się nimi jak najdłużej! Dowiedz się, jak dbać o kwiaty cięte, aby wyglądały świeżo przez wiele dni oraz poznaj zasady pielęgnacji sprzyjające przedłużaniu ich żywotności.

Jak przygotować kwiaty cięte do wazonu?
Zastanawiasz się, czy możesz zrobić coś, by przedłużyć świeżość ciętych kwiatów w wazonie? Oczywiście! Istnieje szereg zabiegów, które pomogą Ci zadbać o formę bukietów oraz realnie wpłynąć na ich dobrą kondycję.
Przede wszystkim zacznij od usunięcia dolnych liści kwiatów, które po włożeniu do wazonu zostałyby zanurzone w wodzie – ich rozkład poskutkowałby namnażaniem bakterii, a co za tym idzie krótszą żywotnością rośliny. Zadbaj także o odpowiedniej jakości wodę – najlepiej letnią i odstaną lub filtrowaną, oraz optymalną lokalizację wazonu. Kwiaty nie powinny stać w bezpośrednim słońcu oraz w pobliżu owoców, które wydzielając etylen, przyspieszają więdnięcie roślin. Co jeszcze możesz zrobić, by wpłynąć na trwałość kwiatów ciętych? Sprawdź nasze porady!
Przycinanie łodyg — jak to zrobić i dlaczego?
Przycinanie łodyg to zabieg, którego celem jest pielęgnacja roślin oraz przyspieszenie ich wzrostu. Wykonywane przede wszystkim po to, by zmobilizować do wypuszczania nowych pędów, zapobiega wielu chorobom i sprzyja prawidłowemu rozwojowi kwiatów. Regularne przycinanie łodyg pozytywnie wpływa na ogólną kondycję rośliny, oddziałując na jej gęstość i kwitnienie.
Istotne dla odpowiedniego działania tego zabiegu jest jednak jego prawidłowe przeprowadzenie. W jaki sposób wykonać podcinanie łodyg, aby pozytywnie oddziaływało na rośliny? Przede wszystkim przycinanie należy przeprowadzać ostrym, czystym narzędziem, aby uniknąć uszkodzeń i ewentualnych infekcji kwiatów. Znaczenie ma również miejsce wykonania cięcia – powinno być ono przeprowadzone pod kątem 45 stopni, tuż nad zdrowym węzłem, a więc miejscem, w którym osadzony jest pąk. Taka lokalizacja przeciwdziała gromadzeniu się nadmiaru wody w roślinie i jej gniciu.
Sprawdź najnowsze promocje na kwiaty!
Odpowiednia jakość wody i temperatura
Podstawowym czynnikiem, który wpływa na to, jak długo kwiaty cięte będą świeże jest oczywiście woda. Jaka powinna być, aby sprzyjać roślinom? Przede wszystkim nie zanurzamy kwiatów w zimnej wodzie, najlepiej postawić na tę w temperaturze pokojowej. Na nieco chłodniejszą możemy sobie pozwolić tylko w przypadku gatunków, które preferują niższe temperatury, np. tulipanów czy narcyzów.
Zadbajmy także o jej jakość – najlepiej użyć przefiltrowanej lub odstanej, ponieważ chlor i inne zanieczyszczenia przyspieszają proces więdnięcia ciętych kwiatów. Dbajmy również o regularną wymianę wody, zapobiegając rozwojowi bakterii w wazonie.
Jak pielęgnować róże, tulipany i żonkile stojące w wazonie?
Róże, tulipany i żonkile to kwiaty cięte, którymi chętnie zdobimy nasze domy. Tulipany i żonkile kojarzone są przede wszystkim z wiosną, z kolei róże stanowią całoroczną bazę okazjonalnych bukietów. Bez względu na to, który gatunek najchętniej wybierasz, odpowiednio dbając o ich trwałość, możesz dłużej cieszyć się urokiem naturalnych roślin. Skorzystaj ze sprawdzonych porad.
Aktualne promocje na róże, sprawdź!
Jak przedłużyć świeżość róż?
Róże to jedne z piękniejszych, a co za tym idzie najczęściej wybieranych kwiatów ciętych. To rośliny o średniej trwałości – zwykle zachowują świeżość od 7 do 10 dni. Odpowiednią pielęgnacją oraz zastosowaniem kilku trików możemy jednak przedłużyć żywotność bukietu. Prócz wspomnianych już czynników, takich jak podcięcie łodyg, odpowiednia woda czy usuwanie dolnych liści, w przypadku róż ogromne znaczenie ma również usytuowanie wazonu. Chcąc przedłużyć żywotność róż, nie należy ustawiać bukietu w pełnym słońcu, w pobliżu źródeł ciepła, a także unikać sąsiedztwa owoców oraz przeciągu. Pamiętajmy również o codziennej wymianie wody oraz dodaniu do niej dedykowanej odżywki.
Jak dbać o tulipany, żeby nie opadały?
Tulipany to kwiaty, w przypadku których, oprócz ogólnych zasad pielęgnacji roślin ciętych, możemy zastosować także inne triki, przedłużające żywotność. To na przykład:
- owinięcie tulipanów papierem i włożenie na kilka godzin do wody, by rozprostować rośliny;
- dodanie kostek lodu do i tak zimnej wody, aby zapewnić kwiatom jędrność;
- wrzucenie do wazonu miedzianej monety, która zahamuje rozwój bakterii.
Dodatkowo możemy nakłuć łodygi tulipanów tuż pod kwiatem, przy użyciu cienkiej igły. Taki zabieg uwolni powietrze oraz usprawni wchłanianie wody przez roślinę. Pamiętaj także, że tulipany lubią być zanurzone w płytkiej wodzie, którą należy regularnie wymieniać.
Promocje na tulipany, zobacz!
Jak dbać o żonkile? Dlaczego żonkile nie powinny stać z innymi kwiatami?
Żonkile to kwiaty, które cechują się najkrótszą trwałością w porównaniu do róż i tulipanów – zwykle możemy cieszyć się ich urokiem od 4 do 6 dni. Nie nadają się również do łączenia z innymi gatunkami roślin natychmiast po ich zakupie. Wynika to z faktu, iż żonkile wydzielają sok, który negatywnie wpływa na trwałość innych kwiatów. Chcą wyeliminować ten problem, włóż je do osobnego wazonu na kilka godzin po ścięciu, a dopiero później połącz w bukiety.
Jak jeszcze można przedłużyć żywotność kwiatów ciętych?
Zastanawiasz się, co jeszcze możesz zrobić, by kwiaty dłużej stały w wazonie? Na ich świeżość możesz wpłynąć nie tylko pielęgnacją i dostosowaniem warunków do potrzeb roślin. Poznaj inne sposoby, które pomogą Ci przedłużyć trwałość kwiatów ciętych.
Domowe sposoby
Woda gazowana jako metoda na dostarczenie roślinom tlenu? A może węgiel aktywny dla naturalnego oczyszczenia oraz powstrzymania rozwoju bakterii? Istnieje wiele domowych metod na to, by dbać o kwiaty cięte i przedłużyć ich świeżość. Poznaj najpopularniejsze, stosowane od lat triki.
Najnowsze promocje na żonkile, sprawdź!
Dodatek cukru, octu lub aspiryny – czy to działa?
Do najbardziej znanych, domowych metod na to, by przedłużyć żywotność kwiatów ciętych, należy dodanie do wody aspiryny, cukru lub octu. Co dają te składniki?
- Dodając tabletkę aspiryny zyskujesz naturalny środek przeciwbakteryjny, który pomoże utrzymać czystość wody w wazonie i zapobiega blokowaniu naczyń przewodzących łodyg.
- Dodanie odrobiny cukru do wody sprawi z kolei, że cięte kwiaty lepiej przyswoją substancje odżywcze, co pozytywnie wpłynie na ich kondycję. Pamiętaj jednak, by robić to z umiarem – 1 łyżeczka na litr wody, ponieważ nadmiar cukru sprzyja rozwojowi bakterii w wodzie.
- Przeciwnie działa ocet, który obniża on pH wody. Dodatkowo ułatwia on pobieranie wody przez rośliny.
Jak często zmieniać wodę?
Częstotliwość wymiany wody należy dopasować do potrzeb roślin. W przypadku większości wystarczy jednak robić to co 2-3 dni. To działanie pielęgnacyjne, które hamuje rozwój bakterii i wstrzymuje procesy gnilne. Każdorazowo warto również przycinać końcówki łodyg o 1-2 cm.
Unikanie bezpośredniego światła i przeciągów
Nawet najtrwalsze kwiaty cięte nie przetrwają jeśli ustawisz je w nieodpowiednim miejscu. Jeśli chcesz, by kwiaty dłużej stały w wazonie, unikaj bezpośredniego słońca, przeciągów oraz sąsiedztwa owoców i grzejników.
Zobacz aktualne promocje w OBI!
Gdzie kupić kwiaty cięte? Sprawdź najnowsze promocje na Blix.pl!
Pamiętaj także, że duży wpływ na świeżość ciętych kwiatów ma jakość zakupionych roślin. Specjalne odżywki, ustawienie w odpowiednim miejscu czy właściwy poziom wody nie pomogą, jeśli wybierając rośliny nie zwrócisz uwagę na ich kondycję. Możesz to zrobić na przykład dokładnie oglądając kondycję łodyg i liści.No i koniecznie kupuj kwiaty w sprawdzonych miejscach.
Jeśli chcesz wprowadzić powiew wiosny do swojego domu sprawdź aktualne promocje na kwiaty cięte. Śledź gazetki promocyjne na blix.pl – znajdziesz tam najlepsze oferty!
Źródła:
https://zielonyogrodek.pl/dom-i-balkon/rosliny-w-mieszkaniu/3623-7-zasad-jak-przedluzyc-swiezosc-kwiatow-cietych