Jak dbać o kwiaty z marketu? Czy przesadzać je po zakupie?

07.05.2024

Wiosną i latem w ofertach marketów znaleźć możemy bogaty wybór kwiatów, które zachwycają swoją urodą i kolorystyką, ale także znacznie bardziej atrakcyjną ceną niż w przypadku tych, oferowanych w sklepach ogrodniczych. Niestety z uwagi na mało przyjazne warunki magazynowania często są one w gorszym stanie niż te, zakupione w specjalistycznych punktach. Jak dbać o rośliny z marketu? Czy przesadzać kwiaty po zakupie? Podpowiadamy!

Jak dbać o kwiaty z marketu? Czy przesadzać je po zakupie?
Spis treści:

  Czy kupione kwiaty w markecie trzeba przesadzać?

  Zdaniem specjalistów kwiaty doniczkowe, które kupujemy w marketach mają znacznie gorsze warunki przechowywania przed sprzedażą niż egzemplarze oferowane w kwiaciarniach czy specjalistycznych sklepach ogrodniczych. Nie tylko nie są one w należyty sposób pielęgnowane, ale także stoją w nieodpowiednim miejscu, np. są przechowywane w obszarze przeciągów, w pełnym słońcu lub pomieszczeniach, gdzie dominuje przesuszone powietrze. Wszystko to sprawia, że kiedy trafiają do naszych domów, często mają zwiędnięte liście, przesuszone pąki czy wyschniętą ziemię. Podstawą dbałości o kwiaty doniczkowe z marketu, zdaniem ekspertów, jest więc przesadzenie roślin. To pierwszy krok w ich dalszej pielęgnacji, a jego celem jest zapewnienie roślinie odpowiedniej doniczki, wymiana jej podłoża oraz kontrola stanu korzeni.

  Jakie kwiaty i rośliny doniczkowe z marketu przesadzać?

  Zastanawiasz się: czy przesadzać kwiaty po zakupie? Co do zasady przesadzenia wymagać mogą każde rośliny zakupione w markecie. W większości przypadków już na pierwszy rzut oka możemy ocenić stan ich liści, kwiatów i pąków. Przesadzanie kwiatów pozwoli nam jednak dodatkowo ocenić problemy, których nie widać od razu, np. przesadną wilgoć podłoża, kłopoty ze szkodnikami lub zły stan korzeni. Pamiętajmy także o tym, że doniczki i podłoże, w których sprzedawane są kwiaty doniczkowe w marketach pełnią funkcję wyłącznie techniczną. Oznacza to, że mają one charakter tymczasowy i nie zawierają składników odżywczych. Przenosząc roślinę na nowe podłoże, dajemy jej więc szansę na odżycie i zyskanie dodatkowych substancji dla lepszego wzrostu.

  Promocje na rośliny doniczkowe, sprawdź!

  Jakich roślin z marketu nie przesadzać?

  Co do zasady nie ma gatunków roślin, których nie należy przesadzać. Proces ten może przyczynić się do lepszego porostu każdej rośliny, a kwiat po jego wykonaniu ma szansę odżyć. Istnieją jednak rośliny, które dobrze poradzą sobie mimo braku przesadzenia – to np. aloes, pieniążek, zielistka czy juka. Kwiaty te nie tylko nie wymagają specjalnej wymiany ziemi, ale nawet szczególnie za nią nie przepadają. Zanim rozpoczniesz proces przesadzania, sprawdź także koniecznie czy rośliny nie kwitną ani nie owocują. W tym okresie nie należy przenosić ich do nowej doniczki ani dokonywać wymiany podłoża.

  Kiedy przesadzić roślinę po zakupie?

  Przesadzanie roślin po zakupie powinno być naszym rytuałem. Nie musimy przeprowadzać go natychmiast, ale jednak warto dbać o to, by zabieg ten wykonać około 1 do maksymalnie 3 tygodni od przyniesienia kwiatów do domu. Pora roku nie ma tu większego znaczenia. Pamiętajmy jednak, aby zweryfikować to, czy roślina docelowo ma zdobić mieszkanie czy balkon. W drugim przypadku możemy przenieść ją od razu do dedykowanej skrzynki – oczywiście pod warunkiem, że warunki pogodowe dają już taką możliwość.

  Promocje na donice, sprawdź!

  Jak przesadzić roślinę z marketu? Instrukcja krok po kroku

  Kiedy przesadzamy roślinę najpierw powinniśmy wyciągnąć ją z doniczki produkcyjnej. W tym momencie możemy sprawdzić dokładnie jej korzenie, bacznie obserwując także to czy nie pojawiły się na nich niepożądane szkodniki lub insekty. Warto nieco ściągnąć z systemu korzeniowego również podłoże. W przypadku roślin z marketu zwykle ma ono wyłącznie charakter produkcyjny, a więc służy tylko wyhodowaniu kwiatu, nie zapewnia jednak mu żadnych dodatkowych wartości odżywczych.

  Ważną rzeczą, o której powinniśmy pamiętać przesadzając roślinę jest keramzyt. Należy wypełnić nim całą doniczkę na dnie – równomiernie rozprowadzając tego rodzaju warstwę drenażową. Keramzyt pozwoli Ci ochronić korzenie przed nadmiernym przelaniem w przyszłości. Dopiero na tak skonstruowaną w doniczce warstwę drenażową układamy ziemię oraz wkładamy roślinę, którą po procesie przesadzenia należy obficie podlać.

  Pamiętajmy także o tym, że rośliny nie muszą być wkładane do znacznie większych donic. Jeśli znajdą się zbyt dużym naczyniu, zaczną rozrastać się w stronę korzeni, zamiast rosnąć ku górze.

  Jak dbać o kwiaty z marketu?

  W przypadku roślin z sieci handlowych warto położyć szczególny nacisk na ich pielęgnację, by pomóc im odreagować trudne warunki w transporcie i podczas magazynowania. Tyczy się to jednak nie tylko kwiatów doniczkowych, ale także ciętych, które odpowiednio pielęgnowane dłużej zachowają świeżość. Jeśli chcesz, by przywieziony ze sklepu bukiet przez wiele dni zdobił Twoje wnętrze, zastosuj proste wskazówki.

  Przede wszystkim przytnij końcówki roślin – cięcie pod kątem, wykonane na łodydze, przedłuży ich żywotność. Należy zrobić to zaraz po przyniesieniu kwiatów do mieszkania. Dodatkowo warto włożyć kwiaty do wazonu z wodą odstaną, a nie tą, bezpośrednio z kranu, której nie lubią kwiaty cięte. Preferujesz w mieszkaniu kwiaty doniczkowe? Zastosuj kilka prostych wskazówek, by zapewnić im lepszy wzrost.

  Sprawdź aktualne promocje na kwiaty cięte

  Wybór odpowiedniego stanowiska

  Przede wszystkim doczytaj jakie warunki preferują zakupione rośliny. Część z nich lubi przebywać w pełnym słońcu, inne znacznie lepiej czują się w półcieniu. Koniecznie zorientuj się wobec tego, gdzie ustawić donicę, w której rośnie Twoja roślinka, ponieważ bezpośrednio przełoży się to na jej szanse na zdrowy wzrost.

  Jak często podlewać?

  Kwiaty, które rosną w ziemi wymagają regularnego podlewania. Odstępy pomiędzy poszczególnymi cyklami podlewania powinny być jednak uzależnione od preferencji danego gatunku rośliny. Zanim zaczniesz więc ich pielęgnację po prostu zorientuj się, czy kwiat wymaga dostępu do wody częściej czy rzadziej, aby nie doprowadzić do przesuszenia ziemi lub co gorsza gnicia systemu korzeniowego oraz rozwoju na nim chorób grzybiczych.

  Nawożenie – jakie odżywki stosować i jak często?

  Nieodłącznym elementem pielęgnacji roślin doniczkowych jest także ich nawożenie. Najlepiej zakupić konkretny nawóz, który dedykowany będzie określonemu gatunkowi kwiatów. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, swobodnie możemy zastosować nawóz uniwersalny np. do palm czy paproci lub samodzielnie przygotować domową odżywkę np. ze skórek bananów.

  Aktualne promocje w sklepie Pepco

  Kluczem do poprawnego dbania o rośliny – bez względu na to czy kupione w sieciach handlowych czy specjalistycznych sklepach ogrodniczych – jest dobór zabiegów pielęgnacyjnych do ich potrzeb. Koniecznie doczytaj więc w jakich warunkach Twoje roślina czuje się najlepiej i zastosuj wskazane przez ekspertów zasady, by móc cieszyć się jej wieloletnim, zdrowym wzrostem.