Jak oczyścić i przygotować kurki? 5 sprawdzonych przepisów
Kurki to ceniony gatunek grzybów, który uznawany jest za jeden z najbardziej aromatycznych. Cechuje go lejkowaty kapelusz w odcieniu koloru żółtego lub pomarańczowego. Znany także pod nazwą „pieprznik jadalny”, w Polsce występuje w lasach liściastych i iglastych w okresie letnio-jesiennym. Największe zbiory kurek możemy odnotować od czerwca do października. Znalezienie ich to jednak część sukcesu. Niezwykle ważne jest także odpowiednie oczyszczenie oraz przyrządzenie grzyba. Tylko dzięki temu możliwe będzie wydobycie pełni ich aromatu. Jak prawidłowo przygotować kurki do spożycia? Sprawdź nasze wskazówki.
Jak oczyścić kurki z ziemi i innych zabrudzeń?
Uwielbiasz dania z grzybami? Kurki z pewnością przypadną Ci do gustu! Zanim rozpoczniesz ich przyrządzanie, koniecznie dokładnie oczyść je z ziemi, robaków oraz innych zabrudzeń. Zastanawiasz się: jak skutecznie wyczyścić pieprzniki jadalne?
- Najpierw usuń nożem końcówki ogonków oraz zepsute fragmenty grzyba.
- Następnie włóż kurki do dużej miski, posyp je solą oraz zalej świeżo przegotowaną wodą.
- Delikatnie poruszaj grzyby łyżką, a zgromadzone na nich zanieczyszczenia opadną na dno miski.
- Po kilku minutach wystarczy, że wyłowisz kurki przy pomocy łyżki cedzakowej.
Jeśli obawiasz się, że na powierzchni grzybów znajduje się dużo zanieczyszczeń, jak ziemia czy piasek, dla pewności czynność tę powtórz trzy razy, wówczas kurki będą gotowe do dalszej obróbki. Pamiętaj jednak, by nie moczyć kurek zbyt długo. Może to poskutkować ich nadmiernym rozmiękczeniem.
Sprawdź aktualne promocje na kurki!
Jak najlepiej przyrządzić kurki?
Kurki to jedne z najbardziej cenionych grzybów, które zachwycają smakiem, aromatem oraz składem. Są bogate w witaminy, to wyjątkowe źródło tiaminy oraz witaminy B1, której grzyby te zawierają tak dużo, co drożdże piekarskie. Dodatkowo oferują liczne minerały, jak wapń, potas, żelazo i magnez. Kurki posiadają również w składzie kwas trametonolinowy, który wspiera pracę wątroby. Wszystko to sprawia, że grzyb ten stanowi nie tylko smakowitą propozycję kulinarną, ale i niezwykle zdrową.
Kurki smakują idealnie w połączeniu ze śmietaną – przyrządzimy z nich pyszny sos, który sprawdzi się z makaronem lub jako dodatek do ryżu. Kurka to także grzyb, który idealnie uzupełnia mięsa, ryby, kopytka czy ziemniaki. Może stanowić bazę i stać się samodzielnym daniem. Dodany do jajecznicy efektownie podkreśla jej smak. Kurki można w kuchni wykorzystać także do marynowania lub zamrozić i wykorzystać później. Przepisów na przygotowanie kurek jest bardzo wiele. Kluczem do sukcesu odpowiedniego przyrządzenia tego gatunku grzybów jest jednak pozbycie się ich gorzkiego posmaku.
Jak to zrobić? Najczęstszą przyczyną wydobycia goryczy z kurek jest ich mrożenie. Chcąc wyeliminować ten posmak, warto na krótko zanurzyć grzyby kurki w gorącej wodzie, dodając do niej odrobinę soli lub cukru. Gorzki posmak często pojawia się również w przypadku zbyt długiego przechowywanych kurek. Problemowi temu można więc zaradzić nie przechowując mrożonych grzybów dłużej niż 3 miesiące.
Jak przygotować świeże kurki? 5 sprawdzonych przepisów na pyszne dania
Grzyby kurki możemy podawać na świeżo, mrozić lub marynować. Dodajemy je do sosów uzupełniających makaron, zup, smażymy na patelni lub traktujemy jako podstawę tworzącą danie. Szukasz kreatywnego pomysłu, na to jak przyrządzić kurki? Sprawdź nasze przepisy – pewniki.
Kurki w sosie śmietanowym z cebulką
Sos z kurek to danie, które przyrządzisz w szybki i łatwy sposób. Prace rozpocznij od oczyszczenia i umycia grzybów, następnie obierz, pokrój w drobną kostkę i zeszklij na dwóch łyżeczkach masła cebulę – podsmaż ją na średnim ogniu na patelni.
Kiedy cebula będzie gotowa, dodaj pokrojone wcześniej na mniejsze części kurki. Całość smaż około pięciu minut. Następnie wklej do nich śmietankę 30% – około jednej szklanki. Wszystkie składniki wymieszaj oraz gotuj razem na niewielkim ogniu. Kurki dopraw pieprzem i solą, a także posyp natką pietruszki. Tak przygotowane możesz podawać z makaronem i np. polędwiczkami.
Sprawdź najnowsze promocje na śmietanę!
Kurki na maśle
Świeże kurki smażone na maśle to jeden z najpopularniejszych sposobów przyrządzania tego rodzaju grzybów. Jeśli więc zależy Ci na pewnym i aromatycznym daniu, które przypadnie do gustu każdemu miłośnikowi kurek, koniecznie wykorzystaj go.
Zacznij od posiekania połowy cebuli w drobną kostkę oraz pokrojenia na mniejsze kawałki oczyszczonych wcześniej kurek – około 250 g. Na patelni rozgrzej jedną łyżkę masła i zeszklij cebulkę. Następnie dodaj pieprznik jadalny oraz zwiększ moc palnika. Kiedy grzyby zrobią się miękkie oraz puszczą wodę, posyp je solą oraz odrobiną pieprzu. Całość duś jeszcze przez około pięć minut, a na zakończenie posyp posiekaną natką pietruszki.
Marynowane kurki
Oczyszczone i pokrojone na mniejsze kawałki kurki obgotuj przez około 15 minut w osolonym wrzątku, następnie odsącz z wody oraz włóż do mniejszych słoików, w których planujesz je marynować. Kiedy kurki są gotowe, możesz przystąpić do przygotowywania marynaty.
Wystarczy, że do niewielkiego rondelka wlejesz dwie szklanki wody, szklankę octu oraz przyprawy – szczyptę soli, 4 kulki pieprzu oraz ziela angielskiego. Tak przygotowaną marynatą zalej wcześniej poukładane w słoikach grzyby, dokładnie zakręć nakrętki oraz pasteryzuj przez około 20 minut. Na koniec słoiki ułóż do góry dnem i pozostaw na kilka lub kilkanaście godzin.
Aktualne promocje na cebulę, sprawdź!
Jajecznica z kurkami i natką pietruszki
Jajecznica z kurkami to propozycja dla miłośników klasycznej wersji tego dania. Dodając do niej pieprznik jadalny, zyskujemy potrawę o niebanalnym aromacie, która sprawdzi się zarówno na śniadanie, obiad, jak i kolację.
Na średniej wielkości patelni rozgrzej około 2-3 łyżki oleju lub masło, na których zeszklij posiekaną drobno małą cebulkę przez około 3 minuty. Dodaj do niej przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku, a następnie pokrojone na mniejsze kawałki kurki – około 100 g i podsmaż całość, dokładnie mieszając składniki.
W osobnej miseczce roztrzep 4 jajka, które później doprawisz szczyptą soli i pieprzu. Po chwili wlej je na patelnię pełną przygotowanych wcześniej składników oraz dodaj łyżeczkę masła. Całość smaż na małym ogniu mieszając aż do uzyskania upragnionej konsystencji. Tak uzyskaną jajecznicę możesz doprawić odrobiną kopru lub natki pietruszki.
Pizza z kurkami
Pizza z kurkami to kolejna wariacja na temat możliwości wykorzystania tego gatunku grzyba. Jej podstawą jest sos beszamelowy oraz pieprznik jadalny. Jak przygotować to danie?
W rondlu rozpuść 20 g masła, następnie dodaj do niego łyżkę mąki i szybko wymieszaj przy użyciu trzepaczki. Do całości wklej 150 ml mleka w temperaturze pokojowej oraz przyprawy – pieprz, sól, paprykę słodką oraz gałkę muszkatołową. Składniki na sos beszamelowy gotuj na niewielkiej mocy palnika, mieszając sukcesywnie aż jego konsystencja zgęstnieje i będzie przypominała kisiel.
W kolejnym kroku do beszamelu dodaj dużą łyżkę startego sera – mozarelli lub cheddar oraz delikatnie zamieszaj. Kurki umyj i posiekaj na plastry, następnie podsmaż na patelni z odrobiną rozgrzanego oleju. Kiedy grzyby zarumienią się, odcedź je z ewentualnie wytrąconej wody i osusz ręcznikiem papierowym.
Przygotowany uprzednio sos beszamel rozsmaruj na powierzchni wcześniej przygotowanego ciasta na pizzę (przyrządzisz je z 25 g świeżych drożdży, 150 ml ciepłej wody, 250 g mąki pszennej, 1 łyżeczki soli, szczypty cukru oraz 1 łyżki oliwy). Następnie posyp ciasto startą mozarellą lub serem cheddar oraz ułóż na wierzchu podsmażone kurki. Możesz dodać także kukurydzy dla smaku lub szynki. Całość ponownie oprósz startym serem oraz włóż do rozgrzanego wcześniej piekarnika. Tak przygotowaną pizzę piecz około 12 minut w temperaturze 230 stopni Celsjusza.
Zobacz aktualne promocje w sieci sklepów Lidl!
Gdzie kupić grzyby kurki?
Kurka to grzyb bogaty w wiele witamin, minerałów oraz korzystnych dla naszego organizmu związków. Cechuje go niezwykły smak, który przekłada się na wyjątkowy aromat dostarczany każdemu daniu. Planując przyrządzenie posiłku z kurkami pamiętaj jednak o tym, że masz do czynienia z grzybami i powinieneś kupować je tylko ze sprawdzonego źródła.
Dobrym pomysłem będzie więc nabycie kurek w sprawdzonym warzywniaku lub sieci handlowej, która weryfikuje pochodzenie tego rodzaju produktów. Możesz także zdecydować się na samodzielne zbieranie w lesie. Pamiętajmy jednak o tym, że musisz mieć wówczas pewność, że grzyb, który znalazłeś jest właśnie bezpieczną dla naszego zdrowia kurką.