Jaki chleb na diecie? Najlepsze pieczywo niskowęglowodanowe w Lidlu i Biedronce

20.05.2024

Pieczywo to jedno z podstawowych dóbr, kupowane praktycznie codziennie. Z tego powodu stanowi ważny element w diecie. W piekarniach dostępne są najróżniejsze rodzaje pieczywa: chleb żytni, chleb pszenny, chleb wieloziarnisty, pieczywo bezglutenowe, chleb graham, chleb z mąki oczyszczonej i wiele innych. Ile prawdy jest w tym, że chleb tuczy i który z nich jest najbogatszy w składniki mineralne?

Jaki chleb na diecie? Najlepsze pieczywo niskowęglowodanowe w Lidlu i Biedronce
Spis treści:

  Czy podczas stosowania diety można jeść chleb i inne pieczywo?

  Wiele diet uwzględnia spożycie chleba i innych rodzajów pieczywa, jednakże istnieją pewne czynniki, które mogą wpłynąć na to, czy i w jakiej ilości powinno się je spożywać w ramach danej diety. W zależności od rodzaju diety, spożycie chleba i pieczywa może być bardziej lub mniej ograniczone. Na przykład, w diecie niskowęglowodanowej zaleca się ograniczenie spożycia produktów zbożowych, w tym chleba. Natomiast w diecie o umiarkowanej zawartości węglowodanów czy dietach opartych na zasadach zdrowego odżywiania, chleb i pieczywo mogą być spożywane w umiarkowanych ilościach. Nie wszystkie rodzaje chleba są tak samo zdrowe. Chleb pełnoziarnisty, wytwarzany z pełnego ziarna zbóż, dostarcza więcej błonnika, witamin i minerałów niż biały chleb z przetworzonej mąki. Wybierając chleb, warto stawiać na pełnoziarniste i o niskim indeksie glikemicznym.

  W ramach zdrowej diety ważne jest zachowanie umiaru i równowagi. Chleb i inne pieczywo powinny być spożywane w umiarkowanych ilościach, jako część zróżnicowanej diety. Ważne jest także uwzględnienie innych składników odżywczych i zrównoważonego spożycia białka, tłuszczu, warzyw i owoców.

  Aktualne promocje na pieczywo

  Jaki chleb na diecie można jeść?

  W przypadku diety, warto wybierać chleb, który jest bogaty w składniki odżywcze, niskokaloryczny i ma niski indeks glikemiczny. Zwykle zdrowsze jest „ciemne pieczywo” np. razowe pieczywo niż pieczywo jasne jak np. pieczywo pszenne.

  • Chleb pełnoziarnisty – pieczywo pełnoziarniste wytwarzane z pełnego ziarna zbóż jest bogate w błonnik, witaminy i minerały. Dzięki temu jest bardziej sycące i korzystny dla zdrowia niż biały chleb z przetworzonej mąki. Warto wybierać chleb, który ma na swojej liście składników jako pierwszy element „pełne ziarno” (np. pełnoziarnistą mąkę pszeniczną, żytnią, owsianą itp.).
  • Chleb razowy – chleb razowy jest wytwarzany z mąki razowej, co oznacza, że ziarna zbóż są nieco mniej przetworzone niż w przypadku białej mąki. Chleb razowy zawiera więcej błonnika, witamin i minerałów niż biały chleb, co sprawia, że jest to dobra opcja dla osób na diecie.
  • Chleb żytni – chleb żytni wytwarzany jest z mąki żytniej, która jest bogatsza w błonnik i składniki odżywcze niż mąka pszeniczna. Pieczywo żytnie ma zazwyczaj niższy indeks glikemiczny niż chleb pszenny, co może pomóc w regulacji poziomu cukru we krwi.
  • Chleb na zakwasie – chleb wytwarzany na zakwasie jest naturalnie kwaszony i może być łatwiejszy do strawienia. Ponadto, proces kwaszenia może pomóc w rozkładzie niektórych substancji zawartych w ziarnach zbóż.
  • Chleb bezglutenowy – dla osób z nietolerancją glutenu lub celiakią, chleb bezglutenowy stanowi dobrą alternatywę. Wyróżnia się on brakiem glutenu, ale może zawierać inne składniki zastępcze, takie jak mąka z ryżu, ziemniaków czy roślin strączkowych.

  Zobacz aktualne promocje na chleb

  Chleb żytni, owsiany, orkiszowy, chleb razowy czy mieszany — który jest najlepszy dla osób na diecie?

  Dobór odpowiedniego chleba zależy od konkretnej diety oraz preferencji smakowych danej osoby. Trudno codziennie zjadać chleb, który w ogóle nam nie smakuje. Poniżej znajduje się cała lista dostępnego pieczywa, które posiada wady jak i zalety, które warto wziąć pod uwagę podczas stosowania diety.

  Chleb owsiany jest dobrym wyborem dla osób na diecie, zwłaszcza tych, które szukają zdrowszej alternatywy dla tradycyjnego białego chleba. Owsiany chleb jest zazwyczaj bogaty w błonnik, który jest korzystny dla zdrowia układu pokarmowego. Spożywanie błonnika może przyczynić się do regulacji trawienia, utrzymania prawidłowej wagi ciała oraz obniżenia poziomu cholesterolu we krwi.

  Chleb owsiany często ma niższy indeks glikemiczny niż tradycyjny biały chleb, co oznacza, że powoduje on mniejszy wzrost poziomu glukozy we krwi po spożyciu. Dzięki temu może pomóc w utrzymaniu stabilnego poziomu cukru we krwi i zapobieganiu nagłym napadom głodu. Owsiany chleb może być źródłem różnych witamin i minerałów, takich jak witaminy z grupy B, żelazo, magnez czy cynk. Te składniki odżywcze są istotne dla wielu funkcji organizmu, w tym dla układu nerwowego, odpornościowego i krążenia.

  Chleb owsiany ma zazwyczaj bogatszy smak i gęstszą teksturę niż biały chleb, co może bardziej smakować niektórym osobom. Dodatek owsa może również dodawać lekkiej nuty orzechowej do smaku chleba.

  Promocje na chleb owsiany, sprawdź!

  Chleb orkiszowy, wytwarzany z mąki z orkiszu (rodzaj pszenicy), to kolejna alternatywa dla tradycyjnego chleba pszennego. Orkisz zawiera więcej białka, a także niektóre minerały, takie jak magnez, żelazo i cynk, w porównaniu do tradycyjnej pszenicy. Chleb orkiszowy może więc dostarczać dodatkowych składników odżywczych. Chleb orkiszowy ma zazwyczaj niższy indeks glikemiczny niż tradycyjny chleb pszenny. To oznacza, że może powodować mniejszy wzrost poziomu cukru we krwi po spożyciu, co jest korzystne dla kontroli wagi i poziomu cukru we krwi.

  Mąka razowa, z której wytwarzany jest chleb razowy, zawiera więcej błonnika niż biała mąka pszenna. Spożywanie błonnika jest korzystne dla zdrowia układu pokarmowego, pomaga regulować trawienie, zapobiega zaparciom i wspiera zdrową florę jelitową. Mąka razowa zachowuje większość składników odżywczych, które znajdują się w ziarnach zbóż, w tym witaminy, minerały, białka i zdrowe tłuszcze. Spożywanie chleba razowego może więc dostarczać organizmowi niezbędnych składników odżywczych.

  Dzięki różnorodności składników, chleb mieszany może dostarczać różne witaminy, minerały, błonnik, białko i zdrowe tłuszcze. Zawartość różnych składników odżywczych sprawia, że chleb mieszany może być bardziej zrównoważony pod względem odżywczym. Chleb mieszany, szczególnie ten z dodatkiem pełnego ziarna zbóż i nasion, może być bogaty w błonnik.

  Zobacz aktualne promocje na chleb orkiszowy

  Pieczywo niskowęglowodanowe na diecie Keto

  Na diecie ketogenicznej (keto) unika się spożywania węglowodanów w dużych ilościach, aby skłonić organizm do przejścia w stan ketozy, w którym ciało spala tłuszcze jako główne źródło energii. Dlatego pieczywo niskowęglowodanowe jest popularnym wyborem dla osób na diecie keto. Chleb wykonany z mąki migdałowej lub orzechowej jest jednym z najpopularniejszych rodzajów pieczywa na diecie keto. Mąka migdałowa i orzechowa są niskowęglowodanowe i bogate w białko oraz zdrowe tłuszcze.

  Chleb z migdałów lub orzechów ma zazwyczaj niski indeks glikemiczny i może być świetną alternatywą dla tradycyjnego pieczywa. Chleb kokosowy wytwarzany jest z mąki kokosowej, która również jest niskowęglowodanowa i bogata w błonnik oraz zdrowe tłuszcze. Chleb kokosowy ma delikatny smak kokosa i dobrze komponuje się z różnymi dodatkami, takimi jak orzechy czy owoce.

  Pieczywo niskowęglowodanowe w Lidlu — co kupić?

  Podczas robienia zakupów w Lidlu można znaleźć kilka rodzajów pieczywa niskowęglowodanowego idealnego dla osób na diecie ketogenicznej jak np. chleb bezglutenowy marki Balviten. Chleb ten zawiera bardzo małą ilość węglowodanów, i jednocześnie mnóstwo błonnika. Dobrą propozycją jest także chleb żytni bez drożdży, dzięki wykorzystaniu do wypieku mąki żytniej typu 1400.

  Promocje na produkty marki Belviten

  Chleb niskowęglowodanowy z Biedronki — jaki wybrać?

  W Biedronce można znaleźć chleb „całe ziarno”, który z pewnością będzie gratką dla wielbicieli pieczywa z dużą ilością ziaren. Chleb ten zawiera m.in.: mąkę żytnią i pszenną, słonecznik siemię lniane, olej rzepakowy, drożdże oraz słód jęczmienny.

  Sprawdź aktualne promocje w sklepie Biedronka

  Gdzie szukać promocji na pieczywo niskowęglowodanowe?

  Pieczywo niskowęglanowe warto kupować w dużych sieciach spożywczych, gdzie ceny na poszczególne produkty zwykle są niższe niż w mniejszych placówkach. Warto szukać promocji w gazetkach promocyjnych, dostępnych na portalu Blix. Za jego pośrednictwem można sprawdzić aktualne promocje, aby jak najlepiej zaplanować swoje zakupy.