Jakie mięso jest najzdrowsze? Czy tanie mięso z marketów jest dobre?

14.05.2024

Spożycie mięsa w Polsce nieustannie rośnie, mimo że nie należy ono do najtańszych produktów spożywczych. Polacy jednak lubią próbować różne gatunki mięsa i bardzo dużą popularnością cieszy się u nas zarówno mięso czerwone, jak i mięso drobiowe. Warto więc wiedzieć, czy czerwone mięso jest zdrowe, które z nich zawiera najwięcej kwasów tłuszczowych, a jakie słynie z wysokiej zawartości białka.

Jakie mięso jest najzdrowsze? Czy tanie mięso z marketów jest dobre?
Spis treści:

  Czy spożywanie mięsa jest zdrowe?

  Kwestia wpływu mięsa na nasze zdrowie jest dość skomplikowana i zależy od kilku czynników. Z jednej strony mięso jest bogatym źródłem wielu składników odżywczych, takich jak białko, żelazo, cynk, witaminy z grupy B oraz niezbędne aminokwasy. Te składniki są istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Na jego wpływ na zdrowie ma zdecydowanie sposób przygotowania mięsa. Unikaj nadmiernego smażenia, grillowania lub pieczenia mięsa przy wysokich temperaturach, ponieważ może to prowadzić do powstawania szkodliwych związków, takich jak heterocykliczne aminy i związki N-nitrozoowe.

  Z kolei jednak zbyt częste spożywanie mięsa czerwonego, zwłaszcza takiego o dużej zawartości tłuszczu i kwasów tłuszczowych może zwiększać ryzyko wielu chorób, w tym chorób serca, udarów, otyłości oraz niektórych rodzajów nowotworów, szczególnie raka jelita grubego. Ze spożyciem mięsa czerwonego należy więc być wyjątkowo ostrożnym. Warto pamiętać, że każdy organizm jest inny, a indywidualne potrzeby żywieniowe mogą się różnić. Dla niektórych osób spożywanie umiarkowanych ilości mięsa może być korzystne dla zdrowia, pod warunkiem, że jest to część zrównoważonej diety i stylu życia.

  Jakie mięso jest najzdrowsze?

  Do najzdrowszych mięs należy: drób, dziczyzna, ryby i owoce morza oraz cielęcina. Jeśli np. spożywasz czerwone mięso, wybieraj te chude części, takie jak polędwica czy schab, które zawierają mniej tłuszczu nasyconego niż mięso tłuste, co może pomóc w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu. Należy jednak pamiętać, że nawet „najzdrowsze” mięso powinno być spożywane umiarkowanie i w ramach zrównoważonej diety, uzupełnianej o dużą ilość warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych i innych zdrowych składników.

  Sprawdź aktualne promocje na mięso

  Dziczyzna

  Dziczyzna zazwyczaj zawiera mniej tłuszczu niż mięso hodowlane, zwłaszcza jeśli chodzi o dzikie gatunki zwierząt, takie jak jelenie czy sarny. Niższa zawartość tłuszczu może być korzystna dla zdrowia serca i utrzymania prawidłowej wagi ciała. Dziczyzna jest również bogatym źródłem białka, żelaza, cynku oraz niektórych witamin z grupy B. Jest to szczególnie ważne dla osób, które chcą zwiększyć spożycie tych składników odżywczych w swojej diecie. Dziczyzna polecana jest również ze względu na niską zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych. Na tle pozostałych gatunków mięsa jest bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, które są korzystne dla zdrowia serca, mózgu i ogólnego stanu zdrowia. Dziczyzna jest zazwyczaj wolna od antybiotyków i hormonów, na które mogą być z kolei narażone zwierzęta hodowlane.

  Mięso drobiowe

  Mięso drobiowe zawiera stosunkowo mało niekorzystnych dla zdrowia nasyconych kwasów tłuszczowych, dzięki czemu również określane jest jako stosunkowo zdrowe mięso. Przy wyborze najzdrowszego mięsa warto sugerować się także jego miejscem pochodzenia i hodowlą. Mięso drobiowe, zwłaszcza pierś z kurczaka bez skóry, jest zazwyczaj niskotłuszczowe w porównaniu do czerwonego mięsa, co może być korzystne dla zdrowia serca i utrzymania prawidłowej wagi ciała. Dlatego też należy do najzdrowszych gatunków mięsa.

  Zobacz aktualne promocje na piersi z kurczaka

  Mięso czerwone

  W sklepach dostępne są różne rodzaje czerwonego mięsa jak np. wieprzowina, wołowina, baranina, czy jagnięcina. Mięso wieprzowe, podobnie jak inne rodzaje mięsa, może być częścią zrównoważonej diety, ale może zawierać więcej kwasów tłuszczowych nasyconych niż niektóre inne rodzaje mięsa, szczególnie w częściach tłustych, takich jak boczek czy żeberka. Tłuszcze nasycone mogą zwiększać ryzyko chorób serca, dlatego zaleca się ograniczenie spożycia tłustych części mięsa wieprzowego.

  Mięso wołowe jest bogatym źródłem wysokiej jakości białka, które jest niezbędne dla budowy i naprawy tkanek, oraz utrzymania zdrowej masy mięśniowej. Zawiera również żelazo hemowe, które jest łatwiej przyswajalne przez organizm niż żelazo niehemowe pochodzące z roślin. Żelazo jest niezbędne dla transportu tlenu przez organizm oraz produkcji czerwonych krwinek.

  Baranina jest źródłem witamin z grupy B, takich jak witamina B12, B6, niacyna i ryboflawina, które są istotne dla wielu funkcji organizmu, w tym dla układu nerwowego i produkcji energii. Ponadto baranina zawiera również składniki mineralne, takie jak cynk i selen.

  Jagnięcina ceniona jest przede wszystkim za delikatny smak. Ponadto jest bogatym źródłem wysokiej jakości białka. Pełna jest również związków mineralnych jak mikroelementy (potas, żelazo, sód) i mikroelementy jak cynk. Jagnięcina to również bogactwo witamin: B1,B2, B6, B12 i PP.

  Aktualne promocje na wołowinę, zobacz!

  A ryby — czy są zdrowe?

  Ryby są powszechnie uznawane za zdrowe i odżywcze źródło pożywienia. Są doskonałym źródłem wysokiej jakości białka, które jest niezbędne dla budowy i naprawy tkanek oraz utrzymania zdrowej masy mięśniowej. Ryby morskie, takie jak łosoś, makrela, śledź czy tuńczyk, są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, zwłaszcza kwas dokozaheksaenowy (DHA) i kwas eikozapentaenowy (EPA). Kwasy omega-3 są korzystne dla zdrowia serca, mózgu oraz układu nerwowego, a także mają działanie przeciwzapalne. Ryby są również bogate w wiele witamin i minerałów, w tym witaminy D, witaminy z grupy B (takie jak witamina B12, niacyna i ryboflawina), jod, potas, fosfor i selen.

  Sprawdź aktualne promocje na ryby

  Jak wybrać odpowiedni gatunek mięsa?

  Wybór odpowiedniego gatunku mięsa do jedzenia zależy od wielu czynników, takich jak osobiste preferencje smakowe, preferencje dietetyczne, dostępność poszczególnych produktów, wartość odżywcza mięsa oraz sposób przyrządzenia potrawy. Niektórzy wolą delikatne mięsa, takie jak drób, ryby lub wieprzowina, podczas gdy inni preferują bardziej wyraziste smaki, jak wołowina czy jagnięcina.

  Różne gatunki mięsa różnią się zawartością składników odżywczych. Na przykład, drób jest bogaty w białko, a ryby dostarczają cennych kwasów tłuszczowych omega-3. Osoby na diecie lub dbające o zdrowie mogą wybierać chude mięsa, takie jak pierś z kurczaka lub indyka. Niektóre gatunki mięsa lepiej sprawdzają się w przypadku różnych technik obróbki. Na przykład, mięso wołowe dobrze się piecze, podczas gdy drób może być z powodzeniem smażony, gotowany lub grillowany.

  Aktualne promocje na filety z indyka

  Jak często można spożywać mięso?

  Częstotliwość spożywania mięsa jest kwestią indywidualną i zależy od wielu czynników. Zalecane jest spożywanie różnorodnych źródeł białka, w tym mięsa, ryb, roślin strączkowych, orzechów i nasion. Zrównoważona dieta oparta na różnorodnych składnikach odżywczych zapewnia organizmowi potrzebne substancje odżywcze. Zgodnie z zaleceniami zdrowotnymi, niektóre organizacje sugerują ograniczenie spożycia czerwonego mięsa, zwłaszcza przetworzonego mięsa, ze względu na potencjalne związki ze zwiększonym ryzykiem chorób serca, otyłości i niektórych typów raka. Jednakże, umiarkowane spożycie różnych gatunków mięsa może być częścią zdrowej diety.

  Zaleca się spożywanie białego mięsa 2-3 razy w tygodniu, natomiast czerwonego raz na tydzień.

  Czy tanie mięso z marketów jest zdrowe?

  Tanie mięso z marketów jest jak najbardziej zdrowe, gdyż pochodzi jedynie z przebadanych hodowli i certyfikowanych zakładów przetwórstwa mięsa. Mięso dostępne w marketach jest natomiast tańsze niż w innych miejscach, gdyż jest kupowane w hurtowych ilościach.

  Aktualne promocje w sklepie Kaufland, sprawdź!

  Gdzie szukać aktualnych promocji na mięso?

  Aktualnych promocji na mięso warto szukać w gazetkach promocyjnych największych supermarketów. Atrakcyjne ceny mięsa dostępne są w takich sklepach z asortymentem spożywczym jak Auchan, Carrefour, Kaufland, Aldi, Biedronka czy Lidl. Warto przed większymi zakupami zajrzeć na portal Blix, na którym znajduje się duża ilość gazetek. Portal umożliwia stworzenie listy zakupów, aby sprawniej poradzić sobie będąc już na zakupach.