Piwo IPA a APA — różnice i podobieństwa. Najlepsze piwa IPA i APA w marketach

13.06.2024

Ilość dostępnych na rynku piw zapewnia bardzo dużą różnorodność smaków, dzięki której nawet najbardziej wymagający piwosz jest w stanie znaleźć propozycję odpowiednią dla siebie. Wybierać możemy piwa z mocnym aromatem i silnie chmielowe, te oferujące pełniejszy smak, cechujące się wysoką goryczką lub subtelnymi nutami kwiatowymi. Ilość propozycji jest ogromna – co do zasady piwa możemy jednak podzielić na dwie grupy – dolnej fermentacji – tzw. lager oraz górnej fermentacji – tzw. ALE. Lagery to piwa o znacznie krótszej historii niż trunki z grupy ALE. To jednak te drugie w ostatnich latach przeżywają swój wielki powrót, ciesząc się coraz większą popularnością. Należą do nich, najczęściej produkowane dziś przez browary piwa IPA i APA. Czym różnią się od siebie?

Piwo IPA a APA — różnice i podobieństwa. Najlepsze piwa IPA i APA w marketach
Spis treści:

  Piwo IPA — skąd pochodzi i czym się charakteryzuje?

  Piwo IPA to trunek znany także pod nazwą India Pale Ale. Kojarzony z intensywnym smakiem i zapachem, w ostatnich latach szczególnie zyskał na popularności. Piwo to wyróżnia się przede wszystkim silnym aromatem i smakiem chmielu, a także wyższą niż w przypadku standardowych piw, zawartością alkoholu.

  Skąd pochodzi piwo IPA? Trunek ten wywodzi się z XVIII wieku, kiedy to Brytyjczycy rozpoczęli eksport swojego piwa do kolonii w Indiach. Staroangielski trunek musiał zostać odpowiednio zabezpieczony na czas długiego transportu morskiego, więc zwiększono w nim zawartość alkoholu oraz chmielu, co miało naturalnie go zakonserwować. Przełożyło się to jednak także na jego znacznie mocniejszy aromat i charakterystyczny smak. Dziś oczywiście receptura piwa IPA w dużej mierze odbiega od tej, stosowanej lata temu. Sama nazwa wskazuje jednak nadal na jego charakter, oznaczając „mocno chmielone piwo”.

  Piwo APA — co to za rodzaj piwa i jak smakuje?

  Piwo APA to, czyli American Pale Ale, to trunek, który oficjalnie wprowadzony został w latach 80. XX wieku. Jego korzenie sięgają jednak wcześniejszych epok, kiedy to osadnicy brytyjscy wyruszyli na podbój Nowego Świata i zabrali ze sobą ulubiony gatunek piwa English Ale oraz niezbędne do wyprodukowania go składniki i receptury.

  Kiedy zapasy trunku oraz półproduktów do jego wytworzenia się skończyły, zaczęli oni uprawę chmielu i jęczmienia w USA, aby móc produkować piwo na miejscu bez czasochłonnego i kosztownego transportowania jego składników drogą morską. Jego smak nie był już jednak taki sam – tym sposobem trunek o korzeniach brytyjskich stał się amerykański, do czego nawiązuje bezpośrednio jego nazwa. Od pierwotnego różni się on przede wszystkim walorami chmielu. APA to piwo górnej fermentacji o nieco goryczkowym, lecz łagodnym aromacie. Cechuje je bardziej zbalansowany smak niż w przypadku mocno gorzkiego IPA.

  Aktualne promocje na alkohol, sprawdź!

  Co łączy piwo IPA i APA?

  Piwa IPA i APA różnią się od siebie wieloma kwestiami. Istnieją jednak także łączące je cechy. To chociażby historyczne pochodzenie obu trunków, które bezpośrednio nawiązuje do brytyjskich kolonii i wymagającego transportu morskiego. W przypadku piwa American Pale Ale mamy jednak do czynienia ze swego rodzaju ewolucją piwa India Pale Ale – zmianie w recepturze uległ chmiel – ten uprawiany w Ameryce wyparł angielski, modyfikując smak piwa, które stało się znacznie łagodniejsze, a także mniej gorzkie.

  Piwo IPA i APA — subtelne różnice w smaku, aromacie i goryczce

  Zastanawiasz się: czym różni się od siebie IPA i APA? Piwa IPA będą doskonałym wyborem dla miłośników goryczki. To trunki mocno chmielone, które posiadają także większą zawartość alkoholu w piwie. Ich smak i aromat są znacznie silniejsze niż w przypadku piwa APA. Te, produkowane z amerykańskich chmieli, są z kolei łagodniejsze, posiadają subtelną goryczkę oraz delikatną nutę zbożowego słodu.

  Aromatyczne piwo IPA oraz jego nieco subtelniejsza forma APA pasują do wyrazistych i intensywnych w smaku posiłków. Są również odpowiednim wyborem dla osób, które chcą ugasić pragnienie, z uwagi na obecność w ich aromacie goryczki. Chcąc wydobyć maksimum aromatu z trunków, IPA należy pić z kieliszka o wąskiej stopie i szerokiej czarce, a APA z szerokiej, zwężanej ku górze szklanki do piwa.

  Zobacz wszystkie promocje na piwo!

  Jakie piwo IPA warto spróbować?

  Zastanawiasz się, które piwa India Pale Ale spośród dostępnych na rynku są godne przetestowania? Sprawdź nasze propozycje!

  Książęce IPA

  Pierwsza propozycja to piwo o silnym aromacie chmielowym, wzbogacone o nuty owocowe, wśród których wyczuwalne są cytrusy i owoce tropikalne. Do warzenia tego trunku zastosowano słód jęczmienny Pale Ale i jasny pilzneński, a także sześć odmian chmielu z Nowego Świata.

  Żywiec IPA

  Produkowane przez browar Żywiec piwo jest warzone na amerykańskich chmielach. To odmiana piwa IPA, która oferuje wyraźnie wyczuwalną goryczkę, a równocześnie dostarcza nuty owocowe – egzotyczne i cytrusowe. Alkohol w tym piwie został obniżony do 5%.

  Jameson Caskmates IPA

  Jameson IPA to bardzo nietypowy trunek łączący w sobie popularną, irlandzką whisky z aromatem Irish Pale Ale, produkowany przez browar Franciskan Ale. W jego aromacie wyczujemy chmiele, delikatne zioła, przyprawy, ale także kwiatowo-cytrusowe nuty. Całość uzupełnia delikatny posmak orzechów, co dostarcza ogromnej różnorodności smaków.

  Mirsoław bezalkoholowe IPA

  Miłosław IPA to jedno z piw pozbawione alkoholu w składzie, które równocześnie zapewnia wyjątkową pełnię aromatu charakterystycznego dla tego trunku. To piwo warzone w browarze Fortuna, górnej fermentacji, które mimo tego, iż jest lekkie i orzeźwiające, nadal zachowuje delikatnie gorzki smak. Jest to możliwe dzięki równowadze pomiędzy słodem i chmielem, a także dodatkiem herbaty Sencha Earl Grey oraz nutami cytrusowo-żywicznymi.

  Zobacz także: Czy piwo bezalkoholowe jest zdrowe?

  Double IPA

  To piwo IPA w jego mocniejszej wersji – Double India Pale dostarcza wyjątkowej goryczki oraz mocnego aromatu chmielu z subtelnym posmakiem cytrusów, ananasa, marakui i liczi. Warzone z zastosowaniem słodów pilzneńskiego, monachijskiego i karmelowego oraz pszenicznego, a także nowofalowych gatunków chmielu: Magnum, Chinook, będzie idealne dla miłośników mocnych smaków.

  Black IPA

  Black IPA to piwo znane także jako Cascadian Dark Ale, wyprodukowane niedawno w północno-zachodnich stanach USA. To trunek w bardzo oryginalnym stylu – wyróżnia go ciemna barwa, przy równoczesnym braku czekoladowego posmaku, wyraźna gorycz chmielu oraz nuty sosnowo-żywiczne, które łączą się z aromatem cytrusów.

  Aktualne promocje na piwo IPA

  Jakie piwo APA wybrać? Najlepsze propozycje

  Jesteś zwolennikiem piw typu American Pale Ale? Poznaj najlepsze propozycje tego rodzaju trunków.

  Żywiec APA

  Żywiec APA to jasne piwo górnej fermentacji, które z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom piw APA. Ten intensywnie chmielony trunek został uwarzony z wykorzystaniem pięciu odmian chmielu oraz zawiera wyraźne estry owocowe cytrusów.

  Miłosław Sosnowe APA

  Kolejny reprezentantem piwa American IPA jest Mirosław Sosnowe APA, czyli trunek wyróżniający się intensywnym aromatem oraz wyrazistym smakiem. W wyniku warzenia z pędami sosny posiada on cytrusowo-żywiczny profil smaku i bardzo orzeźwiające właściwości.

  Grodziska APA

  Grodziska APA to piwo produkowane z oryginalnych grodziskich drożdży, które uzupełnia polski chmiel. Oferuje ono aromaty owoców, ziół oraz subtelny akcent karmelowy. Dzięki temu ta odmiana piwa APA jest mocno orzeźwiająca i chmielowo-słodka.

  5th ELEMENT

  Propozycja ta jest rodzajem piwa American Pale Ale, które zostało wzbogacone lupuliną, czyli relaksacyjnym składnikiem szyszek chmielu, oraz owsem. Równocześnie to trunek o pełnym smaku, który cechuje się średnią goryczką.

  Promocje na piwo APA, sprawdź!

  Gdzie szukać najnowszych ofert promocyjnych na piwo IPA i APA?

  Jesteś miłośnikiem piw IPA APA? Szukasz nowych propozycji, a także zastanawiasz się, gdzie obowiązuje na nie najniższa cena? Sprawdź aktualne oferty promocyjne na piwa typu IPA APA w serwisie blix.pl, by kupić je jak najtaniej.