Suszenie grzybów w piekarniku czy w suszarce? Czas i koszty

13.09.2024

Suszone grzyby to przysmak nadający wyjątkowy smak wielu potrawom. Ich zakup jest jednak bardzo kosztowny, a dostępne w sklepach produkty nie równają się pod względem smaku i aromatu tym, samodzielnie przygotowanym. Poznaj najpopularniejsze i najskuteczniejsze metody suszenia grzybów i postaw na te, samodzielnie przyrządzone.

Suszenie grzybów w piekarniku czy w suszarce? Czas i koszty
Spis treści:

    Jak wysuszyć grzyby? Sposoby suszenia grzybów

    Do najczęściej stosowanych metod suszenia grzybów należy to w piekarniku lub profesjonalnej suszarce. Spotkać możemy jednak także naturalne techniki – bazujące na wykorzystaniu słońca lub ciepłego powietrza piekarnika. Które dają najlepsze efekty i dlaczego? Sprawdźmy.

    Suszenie grzybów w piekarniku

    Jedną z popularniejszych metod suszenia grzybów jest ta z wykorzystaniem piekarnika. Jak wygląda taki proces?

    Uprzednio pokrojone grzyby należy rozłożyć na blaszce, która wcześniej została wyłożona papierem do pieczenia lub specjalną siatką przeznaczoną do tej czynności. Ważne w tym wypadku jest ułożenie grzybów w taki sposób, by poszczególne ich części nie dotykały się. Najlepiej więc rozłożyć zbiory na kilku blachach oraz co godzinę przekładać je na drugą stronę.

    Bardzo dobrym pomysłem jest wykorzystanie do suszenia grzybów funkcji termoobiegu w piekarniku. To zastosowanie wbudowanego wentylatora, który porusza nagrzane powietrze ułatwiając suszenie. Przydaje się on, kiedy suszymy równocześnie kilka blach, mamy wówczas pewność, że powietrze jest równomiernie rozprowadzane na każdym poziomie. Dodatkowo podczas suszenia możemy delikatnie uchylić drzwi piekarnika, co pozwoli to pozbyć się parującej wody.

    Suszenie grzybów w piekarniku jest dość czasochłonne. Zwykle należy zaplanować je na co najmniej dwa dni. Zanim proces uznamy za zakończony powinniśmy także sprawdzić jak wygląda grzyb. Ten, prawidłowo wysuszony będzie elastyczny, a pod wpływem mocniejszego nacisku złamie się. Jeśli więc nie jesteśmy w stanie złamać grzyba, jest on zbyt krótko suszony. Kiedy z kolei natychmiast łamie się – jest wysuszony przesadnie.

    Istotnym czynnikiem dla odpowiedniego wysuszenia grzybów jest jednak nie tylko rozłożenie na blasze czy czas trwania procesu. Bardzo ważne jest także zastosowanie prawidłowej temperatury. W jakiej wobec tego suszyć grzyby w piekarniku? Najlepsze efekty uzyskamy utrzymując stałą moc grzewczą na poziomie około 40-50 stopni Celsjusza. Zbyt wysoka temperatura poskutkuje wysuszeniem jedynie wierzchniej warstwy grzybów – w środku pozostanie nadmiar wody, co w perspektywie czasu poskutkuje spleśnieniem zbiorów. W odwrotnej sytuacji, kiedy ustawimy temperaturę niższą niż 40 stopni, proces suszenia nie tylko się wydłuży, ale może w ogóle nie przynieść efektu.

    Sprawdź aktualne promocje na grzyby!

    Ile czasu suszyć grzyby w piekarniku?

    Czas suszenia grzybów będzie zależny od tego, jak dużo wody zawierają. Im bardziej będą więc mokre i mięsiste, tym dłuższego procesu osuszania będą wymagały. Można poznać to po wilgotnej skórce i konsystencji samego grzyba. Zwykle jednak średni czas suszenia wynosi od kilku do kilkunastu godzin, najczęściej to od 8 do 12 godzin. Warto proces suszenia podzielić na dwa dni, kontrolując co jakiś czas postępy.

    Suszenie grzybów w suszarce do grzybów

    Prócz suszenia grzybów w piekarniku popularną metodą jest wykorzystywanie do tego specjalnej suszarki do grzybów. To wyjątkowo łatwe i intuicyjne urządzenie, które nie wymaga szczególnego zaangażowania. Proces suszenia grzybów rozpoczynamy oczywiście od weryfikacji zbiorów pod kątem obecności wśród nich szkodliwych gatunków. To także moment, kiedy powinniśmy pozbyć się robaczywych lub nadgnitych okazów.

    Przed przystąpieniem do suszenia grzybów w suszarce należy większe egzemplarze pokroić na mniejsze. Najlepiej trzonki przeciąć w połowie, a kapelusze wzdłuż. Pokrojone plastry grzybów układamy na sitach suszarki, dbając o rozłożenie na poszczególnych tacach porównywalnej ilości grzybów oraz niestykanie się poszczególnych kawałków. Pozwoli to na równomierne wysuszenie wszystkich grzybów. Warto także co jakiś czas zamieniać sita miejscami.

    Sprawdź także: Jaką suszarkę do grzybów wybrać? Czy warto kupić ją w Lidlu lub Biedronce?

    Optymalna temperatura suszenia grzybów w dedykowanym urządzeniu to około 70-80 stopni Celsjusza. Oczywiście duże znaczenie ma tu wybór konkretnej suszarki. Jej wydajność będzie zależna od mocy urządzenia oraz jakości zastosowanego w niej systemu wentylacyjno-grzewczego. Nie bez znaczenia jest także rodzaj suszarki. Model dedykowany suszeniu grzybów może wymagać innych parametrów niż w uniwersalny, który sprawdzi się także, kiedy planujemy suszenie żywności innego rodzaju, np. owoców.

    Aktualne promocje na suszarki do grzybów, sprawdź!

    Ile czasu suszyć grzyby w suszarce do grzybów?

    Suszenie w suszarce trwa krócej niż w piekarniku. Czas trwania procesu zależy od wielkości grzybów, poziomu ich wilgotności oraz mocy urządzenia. Warto kierować się przede wszystkim wskazaniami producenta suszarki. Standardowo uznaje się jednak, że czas suszenia to około 6 godzin.

    Jakie jeszcze inne metody suszenia grzybów można wykorzystać?

    Prócz klasycznego suszenia grzybów w piekarniku lub dedykowanym urządzeniu możemy spotkać także inne, w pełni naturalne metody, które nie wymagają od nas żadnego sprzętu. Sprawdź, o których sposobach mowa.

    Suszenie grzybów na słońcu

    Pierwszą, naturalną metodą suszenia grzybów jest wykorzystanie światła słonecznego. Wystarczy rozłożyć pokrojone grzyby na plastry na płaskiej powierzchni, wykorzystując do tego papier śniadaniowy, gazetę lub stół. Ważne jest to, by ułożyć je w nasłonecznionym i przewiewnym miejscu. Takie wykorzystanie warunków atmosferycznych pozwala zachować wyjątkowy aromat grzybów oraz zapewnia idealne wysuszenie całej porcji. Minusem tej metody jest czasochłonność procesu, z reguły trwa on kilka dni.

    Suszenie grzybów na kaloryferze

    Grzyby jadalne możesz suszyć także na… kaloryferze! Jest on skutecznym źródłem ciepła, który sprawdza się w odpowiednim odparowaniu wody z grzybów, a także zachowuje ich maksymalne walory smakowe. Jak suszyć grzyby na kaloryferze? Zacznij od dokładnego oczyszczenia go z kurzu, następnie połóż kawałek papieru śniadaniowego na jego powierzchni. Koniecznie wykonaj jednak w nim dziurki. Zapewni to prawidłowy przepływ ciepłego powietrza i odpowiednią temperaturę suszenia.

    Rozłóż grzyby równomiernie na powierzchni papieru tak, by nie stykały się ze sobą. Koniecznie przykryj je także czystą gazą oraz pamiętaj, by co jakiś czas obrócić grzyby. Jeśli układanie grzybów na papierze jest dla Ciebie mało wygodne możesz nawlec je na nitkę lub nabić na patyczki do szaszłyków. Każdorazowo jednak leśne zbiory muszą zostać umieszczone nad kaloryferem.

    Sprawdź aktualne promocje w sieci sklepów Lidl!

    W jakiej temperaturze suszyć grzyby?

    Temperatura procesu zależy od tego jaką metodą chcemy ususzyć grzyby oraz jak dużo wody zawierają. W przypadku suszarki suszenie grzybów powinno zachodzić w temperaturze około 70-80 stopni Celsjusza – w niektórych modelach nawet sięgając 90. Kiedy wybieramy piekarnik moc grzewcza powinna być niższa – rekomendowana to 40-50 stopni. Pamiętaj jednak o tym, że to w jak wysokiej temperaturze należy suszyć grzyby zależy od wilgotności powietrza oraz samych zbiorów.

    Ile kosztuje suszenie grzybów w piekarniku, a ile w suszarce?

    Koszt suszenia grzybów w suszarce i piekarniku będzie zależny od mocy posiadanych urządzeń oraz czasu trwania procesu. Około osiem godzin pracy suszarki do grzybów o mocy 500 W zużywa energię elektryczną wartą około 3 zł. W przypadku piekarnika wartość ta będzie nieco wyższa, ponieważ proces suszenia w nim jest znacznie dłuższy.

    Czy przed suszeniem grzybów należy je umyć?

    Chcąc przygotować grzyby do suszenia nie myjemy ich w wodzie ani nie moczymy. Wykorzystując szczoteczkę pozbywamy się z ich powierzchni ściółki i innych zanieczyszczeń. Jeśli Twoje zbiory są bardzo zabrudzone delikatnie wyczyść grzyby, usuwając z nich resztki ziemi wilgotną szmatką.

    Zobacz aktualne gazetki promocyjne w sklepie Biedronka!

    Suszone grzyby – gdzie je przechowywać i w jakich warunkach?

    Wysuszone grzyby posiadają właściwości higroskopijne, a więc pobierają wilgoć z powietrza. Jak wobec tego przechowywać suszone grzyby, by przez długi czas zachować ich smak? Przede wszystkim ususzone grzyby należy trzymać w szczelnych pojemnikach. Tak przygotowane zbiory przechowujemy w ciemnym i suchym miejscu – najlepiej w temperaturze około 7-12 stopni Celsjusza. Do każdego z pojemników warto włożyć 2-3 liście laurowe. Ochronią one suszone grzyby przed wilgocią i sprawią, że nie zalęgną się w nich mole spożywcze.