Frytki z frytkownicy beztłuszczowej — przepis. Ile mają kalorii?

Przepis na Frytki z frytkownicy beztłuszczowej — przepis. Ile mają kalorii?
Porcje2
Czas przygotowania30 min
Poziom trudnościśredni
Ocena 5.0
09.05.2024

Frytkownice beztłuszczowe, jak sama nazwa wskazuje, to idealne narzędzie do przygotowania zdrowszej wersji frytek. Frytki przyrządzone z użyciem gorącego powietrza mają zdecydowanie mniej kalorii niż frytki smażone w głębokim oleju. Jak zrobić frytki w urządzeniu typu Airfryer? Zachęcamy do wypróbowania przepisu od Blix!

Składniki

Do przyrządzenia chrupiących frytek z Airfryera można wykorzystać mrożone frytki ze sklepu, jednak nic nie zastąpi smaku domowych frytek z surowych ziemniaków.

Czego będziesz potrzebować do przygotowania pysznych frytek z beztłuszczowej frytkownicy? Poniżej podajemy listę składników.

Promocje na składniki

Jak zrobić frytki z frytkownicy beztłuszczowej — przepis. ile mają kalorii?

Przygotowanie frytek można podzielić na 5 prostych kroków.

  1. Obierz, umyj i pokrój ziemniaki w słupki. Jeśli warzywo ma cienką i gładką skórkę, warto ją dokładnie umyć i pokroić warzywo razem z nią.
  2. Pokrojone ziemniaki dwukrotnie wypłucz z nadmiaru skrobi.
  3. Jeśli masz czas, umieść ziemniaki w wodzie z dodatkiem 1 łyżeczki cukru i odstaw na 30 minut.
  4. Wyjmij ziemniaki z wody i osusz ręcznikiem kuchennym. Osuszone ziemniaki przełóż do miski, po czym wymieszaj frytki z jedną łyżką oleju. Wedle uznania możesz także dodać przyprawy.
  5. Przejdź do smażenia frytek. Przełóż pokrojone ziemniaki do Airfryera i smaż frytki w 200°C. Po pierwszych 10 min warto przemieszać frytki, aby upiekły się równomiernie. Następnie piecz frytki przez kolejne 10 min. Cały proces smażenia frytek powinien potrwać ok. 20 min, jednak wszystko zależy od pożądanego stopnia wypieczenia.

Wskazówki

Co zrobić, aby frytki przyrządzone przy użyciu Airfryera były jeszcze bardziej chrupiące i smaczne? Warto dodatkowo zadbać o dwa ważne szczegóły: odpowiednią odmianę ziemniaków oraz ich właściwe przygotowanie przed samym pieczeniem.

Jakie odmiany ziemniaków wykorzystać do wykonania frytek z frytkownicy beztłuszczowej?

Jak dobrze wiemy, ziemniaki dzielą się na kilka podstawowych typów. Te najbardziej znane to: niskoskrobiowe ziemniaki typu A, ogólnospożywcze ziemniaki typu B oraz bulwy typu C o dużej zawartości skrobi. Pośród każdego z typów możemy wyróżnić wiele odmian warzywa.

Rumianą i chrupiącą skórkę oraz mięciutki środek frytek uzyskasz z ziemniaków typu B. Są to m.in.: Bohun, Cyprian, Fresco, Gala, Gloria, Ingrid, Irga, Irys, Jelly czy Sante. Te same odmiany ziemniaków sprawdzą się idealnie w przypadku przyrządzania aromatycznych pieczonych ziemniaczków z Airfryera.

Co zrobić, aby wyszły jeszcze bardziej chrupiące frytki?

Jak zadbać o idealną chrupkość frytek? Na samym początku warto dołożyć starań, aby wszystkie frytki były porównywalnej grubości. Unikniesz w ten sposób scenariusza, w którym część frytek będzie idealnie dopieczona, podczas gdy pozostałe (grubiej pokrojone) będą potrzebować więcej czasu.

Kolejny sposób na uzyskanie idealnej chrupkości to wspomniane wcześniej płukanie oraz moczenie ziemniaków w wodzie z dodatkiem cukru. Płukanie pozwoli pozbyć się nadmiaru skrobi, natomiast moczenie zagwarantuje rumianą i chrupiącą skórkę po upieczeniu.

Ile kalorii mają frytki z frytkownicy beztłuszczowej?

Kaloryczność frytek zależy od sposobu ich przygotowania. Przekąska smażona na głębokim tłuszczu to prawdziwa bomba kaloryczna. 100 g gotowego dania może dostarczać nawet 400 kalorii!

Być może teraz zachodzisz w głowę „Jak mogę z czystym sumieniem jeść frytki, skoro dwustugramowa porcja jest w stanie zaspokoić połowę mojej dziennej kaloryczności?!”. Co ciekawe, wartość kalorii możesz zmniejszyć aż o połowę przygotowując przekąskę we frytkownicy beztłuszczowej. Frytki przygotowane w ten sposób smaczne, zdrowe oraz mniej kaloryczne!

Komentarze

Odpowiedź dla użytkownika
Dziękujemy! Twój komentarz został wysłany do weryfikacji.
Coś poszło nie tak.

Ten przepis nie ma jeszcze komentarzy.