Jak zrobić przecier z pomidorów? Domowy przepis

Przepis na Jak zrobić przecier z pomidorów? Domowy przepis
Porcje15
Czas przygotowania4 h
Poziom trudnościśredni
08.08.2024

Ze świeżych pomidorów można przygotować całe mnóstwo dań – zupy, sałatki i przystawki. Czasem jednak lepsze do wykorzystania są przetarte pomidory, które pozwalają uzyskać pożądaną konsystencję dania. Przecier pomidorowy oczywiście bez problemu można kupić w sklepie, jednak zdecydowanie lepiej sprawdzi się domowy przecier. Jak zatem zrobić przecier pomidorowy, aby można było go wykorzystać do domowych dań także wtedy gdy skończy się sezon na świeże pomidory?

Składniki

Ilość składników potrzebnych do zrobienia przecieru pomidorowego jest bardzo krótka. Najlepiej robić przecier z warzyw pochodzących z zaufanego źródła. Idealną opcją jest samodzielne posadzenie krzaczków, dzięki którym można będzie uzyskać w pełni dojrzałe i nienawożone warzywa. Wymaga to wiele pracy, ale późniejsza satysfakcja jest ogromna.

Składniki potrzebne do samodzielnego wykonania przecieru pomidorowego:

Promocje na składniki

Jak zrobić jak zrobić przecier z pomidorów? domowy przepis

  1. Pomidory umyj i natnij skórkę na krzyż na spodzie każdego z nich. W dużym garnku zagotuj wodę. Gdy woda zacznie wrzeć, wrzuć do niej pomidory na około 30-60 sekund, aż skórka zacznie się odchodzić.
  2. Wyjmij pomidory łyżką cedzakową i przenieś do miski z zimną wodą lub pod strumień zimnej wody, aby zatrzymać proces gotowania. Obierz pomidory ze skórki. Skórka powinna łatwo schodzić po nacięciu.
  3. Przekrój pomidory na ćwiartki i usuń nasiona (jeśli chcesz, możesz pozostawić nasiona, ale przecier będzie wtedy mniej gładki). Pokrój pomidory na mniejsze kawałki.
  4. W dużym garnku umieść pokrojone pomidory. Dodaj sól i cukier, jeśli używasz.
  5. Doprowadź do wrzenia, a następnie zmniejsz ogień i gotuj na wolnym ogniu przez około 30-40 minut, aż pomidory się rozpadną i zmiękną. Mieszaj od czasu do czasu, aby zapobiec przywieraniu.
  6. Przetrzyj gotowane pomidory przez sito, aby uzyskać gładki przecier, lub zmiksuj je blenderem ręcznym bezpośrednio w garnku (jeśli nie przeszkadzają Ci resztki skórki i nasion). Jeśli chcesz, aby przecier był gęstszy, gotuj go na małym ogniu, aż osiągnie pożądaną konsystencję.
  7. Przecier przelej do wyparzonych słoików lub butelek.
  8. Jeśli zamierzasz przechowywać przecier przez dłuższy czas, zapasteryzuj słoiki. Wstaw słoiki do dużego garnka wyłożonego ściereczką, napełnij wodą do 3/4 wysokości słoików i gotuj przez około 20 minut. Po tym procesie warto jeszcze postawić słoiki do góry dnem, aby zmniejszyć ciśnienie wewnątrz.
  9. Ostudź słoiki i przechowuj w chłodnym, ciemnym miejscu.

Wskazówki

Najlepiej przygotowywać przecier w sezonie pomidorowym, kiedy pomidory są najtańsze i najsmaczniejsze. Przygotowany przecier najlepiej przelać do wcześniej umytych i suchych słoików z dobrze dopasowanymi pokrywkami.

Domowy przecier pomidorowy — jakie pomidory będą najlepsze?

Do przygotowania domowego przecieru pomidorowego najlepiej użyć pomidorów, które są mięsiste, aromatyczne i mają mało nasion. Pomidory powinny być sparzone i dobrze oczyszczone. Pomidory bawole serce są duże, mięsiste, mają niewielką ilość nasion i intensywny smak.

Świetnie nadają się do przetworów ze względu na swoją strukturę. Pomidory malinowe mają więcej soku, a ich intensywny smak sprawia, że przecier z ich udziałem jest wyjątkowo aromatyczny. Pomidory cherry są małe i mają więcej nasion, ale można je również użyć do przecieru, zwłaszcza jeśli są bardzo dojrzałe i słodkie.

Przecier z pomidorów — do czego go wykorzystać?

Przecier z pomidorów można wykorzystać do wielu dań. Najbardziej oczywiste jest jego użycie do zupy pomidorowej w wersji krem, z makaronem lub ryżem. Innymi daniami, do których potrzebny jest przecier są gołąbki, sosy do makaronów i mięsa, pizza, gulasze i potrawki, zapiekanki, dipy i przekąski oraz potrawy na bazie warzyw jak np. leczo.

Jakie zioła i przyprawy można dodać do przecieru, aby był ostrzejszy?

W przypadku przecieru najlepiej sprawdzi się tradycyjnie sól i pieprz, ale także popularne zioła prowansalskie, w których znajduje się oregano, bazylia, tymianek, rozmaryn i cząber ogrodowy.

Komentarze

Odpowiedź dla użytkownika
Dziękujemy! Twój komentarz został wysłany do weryfikacji.
Coś poszło nie tak.

Ten przepis nie ma jeszcze komentarzy.