Jaki basen do ogrodu wybrać? Co podłożyć pod basen, aby się nie zniszczył?

28.05.2024

Letnie dni sprzyjają relaksowi w przydomowych ogródkach. Właściciele zielonych przestrzeni dbają o to, by okolica ich domu lub działka rekreacyjna, którą posiadają, były pełne kolorowych kwiatów i krzewów, a przy tym funkcjonalne i sprzyjały spędzaniu czasu wolnego w ulubiony sposób. Jednym z częściej wybieranych przez nich akcesoriów wspierających relaks w zielonych okolicznościach przyrody jest basen. Biorąc pod uwagę ilość dostępnych na rynku produktów i ich rodzajów, wybór odpowiedniego basenu okazuje się jednak nie lada wyzwaniem. Jaki basen ogrodowy wybrać? Sprawdź nasze podpowiedzi.

Jaki basen do ogrodu wybrać? Co podłożyć pod basen, aby się nie zniszczył?
Spis treści:

  Jaki basen ogrodowy kupić? Propozycje

  Basen ogrodowy to niezbędnik upalnych dni, który z roku na rok zyskuje coraz więcej miłośników. Daje on nie tylko możliwość schłodzenia się latem w przydomowym zaciszu, ale także pozwala korzystać z tego rodzaju atrakcji, unikając tłumów, które odwiedzają miejskie baseny. Wybór basenu ogrodowego zdaje się jednak nie należeć do najłatwiejszych – to nie tylko kwestia przeanalizowania dostępnego miejsca, wielkości basenu ogrodowego, jego wyglądu czy ceny. To także możliwość wyboru spośród dostępnych rodzajów, jak baseny stelażowe, rozporowe, dmuchane czy jacuzzi. Chcesz dowiedzieć się, jaki basen sprawdzi się u Ciebie? Poznaj najpopularniejsze rodzaje basenów ogrodowych oraz charakterystyczne cechy dostępnych na rynku modeli.

  Baseny dmuchane

  Basen dmuchany to najpopularniejszy rodzaj basenu ogrodowego, który równocześnie jest także najtańszy. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju basenu jest również stosunkowo łatwy montaż, intuicyjne czyszczenie oraz dostępność w wielu rozmiarach. Niestety cechuje go niska odporność na uszkodzenia mechaniczne, która wynika wprost z konstrukcji, którą posiada. Jego ścianki, wykonane z tworzywa sztucznego, nie są wzmocnione dodatkowym stelażem, są za to obciążone ryzykiem przebicia przez ostre elementy. Największą popularnością cieszą się baseny dmuchane dla małych dzieci. Są one niewielkie, dają możliwość szybkiego rozłożenia i napełnienia wodą. Chcesz kupić basen dmuchany? Możesz wybrać np. model Rybki marki Bestway, który sprawdzi się dla najmłodszych lub duży, rodzinny basen dmuchany Retoo, z którego skorzystają wszyscy domownicy.

  Sprawdź promocje na baseny dmuchane

  Baseny ogrodowe rozporowe

  Basen rozporowy to model, który stanowi wersję pośrednią pomiędzy najbardziej podstawowym rodzajem – dmuchanym oraz tym zaawansowanym- basenem stelażowym. Jego konstrukcja opiera się na dmuchanym kołnierzu w górnej części oraz stelażu, który zlokalizowany jest na dnie. Basen rozporowy produkowany jest wyłącznie w owalnym kształcie, za utrzymanie którego odpowiada wspomniany już kołnierz. Wymaga on także odpowiedniego terenu pod montaż – należy zadbać o to, by powierzchnia, na której stanie była płaska i równa.

  Tego rodzaju basen to doskonały wybór dla osób, które szukają trwalszego i większego rozwiązania niż niewielki basenik dmuchany, ale nadal chcą dokonać zakupu w stosunkowo niskiej cenie. Minusem basenu rozporowego jest jego rozmiar i kształt – modele wykonane w oparciu o taką konstrukcję mogą mieć średnicę o maksymalnej długości 250 cm, a także występują tylko w okrągłej wersji. Jeśli więc do swojego ogrodu możesz wstawić tylko basen prostokątny lub marzy Ci się duży basen, musisz postawić na inny rodzaj. Chcesz kupić wysokiej jakości basen rozporowy? Wybierz model od Bestway – Fill 'N Fun Odyssey, który zachwyca graficznym zdobieniem lub basen rozporowy Easy Set od Intex, który słynie z niezwykle szybkiego montażu.

  Sprawdź promocje na baseny rozporowe

  Baseny ogrodowe stelażowe

  Najbardziej profesjonalny typ basenu stanowią modele stelażowe. Posiadają one konstrukcję opartą na metalowo-plastikowym stelażu, na którym mocowany jest zbiornik na wodę, wykonany z różnorodnych, trwałych tworzyw sztucznych. Budowa tego rodzaju basenu daje możliwość wyprodukowania go w różnorodnych kształtach, co pozwala na dopasowanie zarówno do dużej przestrzeni, jak i małego ogrodu.

  Zakup basenu stelażowego to więc zarówno funkcjonalność, jak i estetyczny wygląd. Dodatkowo możemy nabyć go w bardzo wielu różnorodnych rozmiarach – od niewielkich, pozwalających schłodzić się w upalne dni, po modele umożliwiające swobodne pływanie, np. akcesoria o wymiarach nawet do 9 metrów długości i 5 metrów szerokości. Basen stelażowy to także model na długie lata – jest on znacznie odporniejszy na uszkodzenia mechaniczne oraz warunki atmosferyczne niż modele dmuchane lub rozporowe.

  Do minusów basenów stelażowych należy zaklasyfikować z kolei wyższą cenę oraz dłuższy czas rozkładania. Musimy liczyć się także z koniecznością napełnienia większej powierzchni wodą, co przekłada się na droższą eksploatację. Chcesz kupić basen stelażowy? Wybierz model owalny Max Pro o wymiarach 305 × 76 cm od firmy Bestway lub basen vidaXL, który dodatkowo posiada w komplecie pompę z filtrem piaskowym.

  Zobacz promocje na baseny stelażowe

  Baseny dla dzieci i wodne place zabaw

  Szczególną kategorię basenów ogrodowych, które cieszą się ogromną popularnością są te dla dzieci. W bogatej ofercie tego rodzaju produktów znaleźć możemy zarówno zaprojektowane z myślą o najmłodszych baseny, jak i specjalne wodne place zabaw. W drugim przypadku są one wyposażone w dodatkowe akcesoria, jak drabinki, zjeżdżalnie czy kurtyny wodne. To nie tylko gwarancja udanej zabawy dla najmłodszych, ale także konstrukcja sprzyjająca bezpiecznej rekreacji. Tego rodzaju akcesoria posiadają bowiem dno basenu ulokowane w sposób pozwalający na swobodną zabawę nawet najmłodszym dzieciom. Szukasz odpowiedniego? Wybierz dmuchany plac zabaw Akwarium od firmy Bestaway lub basen dmuchany Akwarium 152 x 56 cm marki INTEX.

  Baseny od marki Bestway, zobacz!

  Na co zwrócić uwagę podczas wyboru basenu ogrodowego?

  Analizując dostępne na rynku baseny ogrodowe, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, kto będzie użytkownikiem tego akcesorium oraz jak najchętniej będzie spędzał w nim wolny czas. Tym sposobem, dla dorosłych miłośników relaksu w upalne dni możesz wybrać komfortowe jacuzzi, dla dzieci wodny plac zabaw, który zapewni im bezpieczne atrakcje, a dla miłośników sportowych aktywności basen stelażowy, który pozwoli na pływanie.

  Oprócz potrzeb użytkowych i kryteriów takich, jak cena, wielkość czy względy estetyczne należy jednak zwrócić uwagę na kilka czynników technicznych, które warunkują to, jaki basen kupić. To przede wszystkim wielkość wolnej powierzchni, która bezpośrednio wpływa na rozmiar basenu, który możesz wybrać. Koniecznie zastanów się także nad tym, jakim podłożem dysponujesz i czy jesteś w stanie wygospodarować bezpieczną i równą powierzchnię pod basen oraz jaki kształt zbiornika do niej dopasujesz, np. basen okrągły lub prostokątny.

  Promocje na baseny marki Intex

  Gdzie postawić basen ogrodowy?

  Analizując miejsce, w którym ustawisz basen ogrodowy, koniecznie zwróć uwagę na kilka czynników. Pierwszym z nich powinna być odległość co najmniej metra wolnej przestrzeni z każdej strony niecki – pozwoli to na swobodne wchodzenie i wychodzenie z niego. Przeanalizuj także położenie drzew – baseny ogrodowe nie powinny stać bezpośrednio pod nimi. Uchroni to nas od sprzątania niecki z liści, kamieni czy owoców. To nie wszystko – basen ogrodowy powinien być ustawiony w miejscu nasłonecznionym – pozwoli to na nagrzewanie w nim wody, a także zlokalizowany w odpowiedniej odległości od słupów elektrycznych i skrzynek.

  Jak zabezpieczyć podłoże, aby basen się nie zniszczył?

  Basen ogrodowy powinien stać na bezpiecznym podłożu. Za takie uznać można przede wszystkim równy teren – możesz sprawdzić go, weryfikując czy poziom wody jest taki sam po obu stronach. To nie wszystko – zwróć uwagę na podłoże, które znajduje się na wybranym fragmencie ogrodu. Koniecznie usuń z niego przedmioty, które mogą przeszkadzać w równomiernym ułożeniu basenu lub go uszkodzić, np. kamienie, patyki czy korzenie. Nie zapomnij o zastosowaniu odpowiedniej osłony pod basen – powinna być to plandeka chroniąca podłoże przed drobnymi kamieniami lub inna bezpieczna powierzchnia, jak kostka brukowa, piasek czy podbudowa z bloczków betonowych.

  Zobacz aktualne promocje w sklepie Jysk

  Jak dbać o wodę w basenie ogrodowym?

  Pamiętajmy o tym, że model basenu należy regularnie czyścić – to nie tylko regularne usuwanie elementów, które wpadły do niecki, ale także dodawanie chloru do wody. Basen powinien mieć odpowiednio dobrany filtr, tzw. pompę, którą należy dobrać pod kątem wielkości zbiornika. Podczas zakupu basenu powinniśmy więc nabyć także urządzenie filtrujące oraz chemię basenową – pozwoli nam to cieszyć się czystą wodą w przydomowym zbiorniku przez cały sezon.