Domowy makaron szpinakowy

Przepis na Domowy makaron szpinakowy
Czas przygotowania30 min
Poziom trudnościśredni
02.11.2023

Domowy makaron szpinakowy to smaczna i ciekawie wyglądająca wersja makaronu, która ozdobi każde drugie danie czy sałatkę. Zachęcamy do wypróbowania przepisu i uatrakcyjnienia wyglądu potraw.

Składniki

Promocje na składniki

Jak zrobić domowy makaron szpinakowy

  1. Szpinak umyć i usunąć twarde łodyżki. Przełożyć na patelnię, dodać 2 łyżki wody, przykryć i dusić przez 10 minut, w międzyczasie raz mieszając. Gdy szpinak będzie całkiem miękki, odcedzić i porządnie odcisnąć – aby był jak najbardziej suchy. Posiekać jak najdrobniej.
  2. Mąkę wysypać na drewnianą stolnicę (lub marmurowy blat kuchenny), tworząc kopczyk. Na środku zrobić zagłębienie i wbić w nie jajka. Dodać szczyptę soli i posiekany szpinak.
  3. Za pomocą widelca roztrzepać jajka, zagarniając szafran i po trochę mąki. Stopniowo zagarnąć całą mąkę i wymieszać z jajkami na luźne ciasto.
  4. Teraz można użyć szpatułki i zagarniając ciasto, wymieszać je dokładnie, aż się zagęści. Dzięki szpatułce, ciasto nie będzie się kleić do rąk, a ciasto szybciej połączy się w jednolitą masę. Jeśli ciasto wyjdzie za twarde, należy dodać wodę, po 1 łyżce na raz.
  5. Kiedy z ciasta powstanie już kula, należy zacząć je wyrabiać rękoma. Kulę spłaszczyć, rozciągnąć, a następnie złożyć placek ciasta na pół do środka chwytając za górną część. Obrócić o 45 stopni i powtórzyć proces.
  6. Wyrabiać przez ok. 10 minut aż ciasto będzie gładkie i miękkie.
  7. Uformować z ciasta kulę, włożyć do miski, przykryć folią spożywczą i wstawić do lodówki na 30 minut do 1 godziny
  8. Rozwałkować ciasto za pomocą maszynki do makaronu lub za pomocą wałka.
  9. Gdy używamy wałka: Podzielić ciasto na 3 równe części. Wziąć pierwszą część, lekko spłaszczyć i rozwałkować 5-6 razy. Obrócić ciasto o 45 stopni i znów rozwałkować 5-6 razy. Powtarzać proces wałkowania i obracania, aż ciasto będzie mieć jednakową grubość na całej powierzchni.
  10. Makaron do lasagne: rozwałkować ciasto na grubość 1 mm, a następnie za pomocą gładkiego radełka lub noża pokroić na prostokąty równe wymiarom używanego naczynia żaroodpornego. Przełożyć na ściereczkę posypaną mąką i odstawić (aby wyschło) na ok. 30 minut. Jeśli ciasto jest bardzo cienkie nie będzie go trzeba podgotować przed użyciem.
  11. Tagliatelle: rozwałkować ciasto na grubość ok. 2 mm. Porządnie posypać mąką stolnicę, a następnie zwinąć ciasto w luźny rulon. Pokroić rulon na plasterki szerokości 7 mm. Szybko rozwinąć ruloniki ciasta i przełożyć na posypaną mąką ściereczkę. Porządnie posypać mąką, aby się nie posklejały. Odstawić na około 30 minut, aby makaron wysechł. Gotować w mocno osolonym wrzątku przez 3-5 minut.
  12. Tagliolini: wszystko robimy dokładnie tak, jak przy tagliatelle, ale rulon kroimy na plasterki szerokości 3 mm.
  13. Pappardelle: wszystko robimy dokładnie tak, jak przy tagliatelle, ale rulon kroimy na plasterki szerokości 2, 5cm.

Komentarze

Odpowiedź dla użytkownika
Dziękujemy! Twój komentarz został wysłany do weryfikacji.
Coś poszło nie tak.

Ten przepis nie ma jeszcze komentarzy.