Mięso w słoiku - domowa konserwa

Przepis na Mięso w słoiku - domowa konserwa
Poziom trudnościśredni
Ocena 4.5
Liczba komentarzy 1
02.11.2023

Mięso w słoiku to taka domowa konserwa, tylko że bez konserwantów i sztucznych e-dodatków. Tylko mięso, czosnek i przyprawy. Taka domowa konserwa to doskonała alternatywa dla kupnych wędlin, bo nie tylko jest zdrowsza, ale także o wiele smaczniejsza. Świetnie się też sprawdzi podczas wakacji, gdyż dobrze zapasteryzowana wytrzyma długi czas nawet w temperaturze pokojowej.

Przygotowanie mięsa w słoiku jest bardzo proste i każdy sobie z nią poradzi. Może wydawać się, że jest to pracochłonne, bo mięso przygotowuje się przez kilka dni, ale naszej pracy jest naprawdę niewiele. A kromka chleba z taką konserwą smakuje rewelacyjnie!

Składniki

Promocje na składniki

Jak zrobić mięso w słoiku - domowa konserwa

  1. Mięso myjemy, osuszamy i kroimy na drobne kawałki około 1-1,5 cm.
  2. Przenosimy do szklanego naczynia (u mnie naczynie żaroodporne) i dodajemy obrane ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę oraz przyprawy: sól, pieprz, majeranek oraz czosnek niedźwiedzi.
  3. Dokładnie mieszamy, najlepiej ręką, aby całe mięso przeszło przyprawami. Między mięso wkładamy ziela angielskie i liście laurowe, przykrywamy naczynie folią spożywczą i wkładamy do lodówki na około 24 godziny.
  4. Po tym czasie, wyrzucamy liście laurowe i ziela angielskie, a mięso zalewamy wodą i wyrabiamy przez kilka minut. Odstawiamy na około 2 godziny.
  5. Następnie mięso umieszczamy w słoikach (umytych i wyparzonych), mocno dociskając. Słoików nie napełniamy do końca, zostawiamy trochę wolnego miejsca. Mocno zakręcamy.
  6. Na dnie dużego garnka umieszczamy ściereczkę i na niej stawiamy zakręcone słoiki. Wlewamy wodę tak, aby była na równi z mięsem w słoikach. Garnek przykrywamy i zagotowujemy wodę, a następnie ogień i gotujemy przez 90 min.
  7. Po upływie wyznaczonego czasu, słoiki zostawiamy w wodzie do momentu całkowitego wystygnięcia. Następnie wyciągamy z wody i osuszamy. Po pasteryzacji wieczko powinno być wklęśnięte.
  8. Po 24 godzinach powtarzamy proces pasteryzacji tylko przez 60 min., a po kolejnych 24 godzinach słoiki gotujemy przez 30 min.
  9. Tak przygotowane mięso ma ważność nawet pół roku.

Komentarze

Odpowiedź dla użytkownika
Dziękujemy! Twój komentarz został wysłany do weryfikacji.
Coś poszło nie tak.
Avatar zbigniew 09.09.2019 witam.robilem to miasko ale cos mi chyba niewyszlo.galaretka wkolo jest jak woda.