Niedziele handlowe to temat, który wzbudza wiele kontrowersji. Sprzedawcy cieszą się zwykle z wolnych dni, z kolei klienci narzekają na ograniczenie możliwości dokonywania zakupów. Od kiedy wprowadzono zakaz handlu w niedzielę w Polsce, praktycznie w każdym tygodniu można zastanawiać się, kiedy wypadają niedziele handlowe. Dni te są zaplanowane zwykle przy okazji większych świąt i nie jest ich zbyt dużo w całym roku. Kiedy zatem są niedziele handlowe w 2023 roku?
W tym roku wypada siedem niedziel handlowych. Zakupy zrobimy w wybrane dni przed ważnymi świętami czy długim weekendem. W 2023 roku kalendarz niedziel handlowych przedstawia się w następujący sposób:
29 stycznia
2 kwietnia
30 kwietnia
25 czerwca
27 sierpnia
17 grudnia
24 grudnia
W pozostałe niedziele funkcjonuje zakaz handlu. W niedzielę otwarte są natomiast zawsze stacje benzynowe, a także gastronomia i usługi np. takie jak kina. Jeśli więc większość sklepów w galeriach handlowych jest zamknięta, to lokale gastronomiczne i kino są wtedy otwarte. W 2023 roku w niedzielę można będzie zrobić zakupy przed Wielkanocą, po zakończeniu roku szkolnego, przed rozpoczęciem roku szkolnego, a także przed Świętami Bożego Narodzenia i w Wigilię. Dzięki temu nawet niezorganizowani klienci będą mogli zrobić zakupy przed najważniejszymi świętami w roku.
Niedziele handlowe wypadają zwykle w ostatnie niedziele stycznia, następnie w kwietniu, czerwcu, sierpniu i dwie w grudniu. Jak więc widać pierwsza niedziela handlowa wypada zwykle na koniec stycznia.
W naszym kalendarzu znajduje się cała lista świąt, w trakcie których nie zrobimy zakupów w sklepach i są to kolejno:
1 stycznia (Nowy Rok)
6 stycznia (Trzech Króli)
9 kwietnia (Wielkanoc)
10 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny)
1 maja (Święto Pracy)
3 maja (Święto Konstytucji 3 Maja)
8 czerwca (Boże Ciało)
15 sierpnia (Święto Wojska Polskiego)
1 listopada (Wszystkich Świętych)
11 listopada (Narodowe Święto Niepodległości)
25 grudnia (I Dzień Bożego Narodzenia)
26 grudnia (II Dzień Bożego Narodzenia)
W niedziele niehandlowe mogą być otwarte niektóre punkty handlowe i usługowe takie jak:
stacje paliw płynnych,
apteki i punkty apteczne,
zakłady lecznicze dla zwierząt,
placówki handlowe, gdzie przeważa sprzedaż kwiatów,
placówki handlowe, których działalność polega na sprzedaży prasy, biletów komunikacji miejskiej, kuponów z grami i wyrobów tytoniowych,
placówki pocztowe, gdzie przeważa działalność usług związana z pocztą,
placówki handlowe o obiektach infrastruktury krytycznej,
placówki handlowe w zakładach hotelarskich,
placówki handlowe w zakresie kultury, sportu, turystyki, wypoczynku i oświaty,
miejscach handlu organizowanych na potrzeby festynów, jarmarków i innych imprez,
piekarnie, cukiernie, lodziarnie.
Wyjątki te stanowią niekiedy pole do poważnych nadużyć. Najczęściej jednak właściciele punktów handlowych wolą nie ryzykować i sami stają wówczas za ladą, podczas gdy ich pracownicy mają wolne.
W kolejnych latach kalendarz niedziel handlowych będzie podobny do tego z 2023 roku.
28 stycznia
24 marca
28 kwietnia
30 czerwca
25 sierpnia
15 grudnia
22 grudnia
26 stycznia
13 kwietnia
27 kwietnia
29 czerwca
31 sierpnia
14 grudnia
21 grudnia
Ustawa ta wywołuje w Polsce wiele kontrowersji. Z jednej strony ma na względzie dobro pracowników zatrudnionych w handlu, z drugiej zaś strony według przedsiębiorców generuje duże straty, bo dla wielu osób właśnie niedziele były dobrą okazją na większe zakupy. Ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta została ustanowiona 10 stycznia 2018 roku i zajmuje pozycję 305 w Dzienniku Ustaw 2018.
Najbliższa niedziela handlowa przypada 25 czerwca - zaraz po zakończeniu roku szkolnego, który kończy się 23 czerwca. 25 czerwca można więc zrobić zakupy w sklepach osiedlowych, sieciowych, supermarketach, hipermarketach, a także w sklepach znajdujących się w centrach handlowych.
W 2023 roku wypada 7 niedziel handlowych. Handlowe niedziele zaplanowane są w ciągu roku przed ważnymi świętami i wydarzeniami np. takimi jak początek roku szkolnego. Dzięki temu klienci szykujący się do świąt czy rodzice dzieci w wieku szkolnym mają dodatkowy dzień na zrobienie niezbędnych zakupów.
Zakaz handlu w niedzielę i święta obowiązuje w Polsce już od 2018 roku. Ograniczenia handlu dotyczą osób zatrudnionych na umowę o pracę, które nie mogą poza dniami objętymi ustawą wykonywać pracy w placówkach handlowych. W ograniczeniu handlu funkcjonuje jednak aż 30 wyjątków.