Do której są otwarte sklepy w Wielką Sobotę? Dino, Biedronka, Lidl i inne

26.03.2024

Każdego roku przychodzą dni, w których sklepy obowiązuje zakaz wykonywania czynności związanych z handlem. Sklepy są wówczas zamknięte bądź otwarte krócej niż zwykle. Jednym z takich dni jest Wielka Sobota. Do której sklepy będą w ten dzień świadczyć swoje usługi? Sprawdź najważniejsze informacje.

Do której są otwarte sklepy w Wielką Sobotę? Dino, Biedronka, Lidl i inne
Spis treści:

  Wielka Sobota — czy sklepy są otwarte?

  Podstawą prawną regulującą handel w niedzielę i święta oraz niektóre inne dni jest Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 roku. Powyższy akt prawny wszedł w życie 1 marca 2018 roku i stanowi, że powierzanie zatrudnionemu wykonywania pracy związanej z handlem „w niedzielę i święta, a także w dniu 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy – po godzinie 14:00 jest zakazane”.

  Jak widać, powyższe ustalenia dają możliwość zatrudnionemu wykonywania pracy w Wielką Sobotę, jednak na określonych warunkach. Zgodnie z powyższym przepisem, sklepy mogą być czynne maksymalnie do godziny 14:00, ale równie dobrze mogą zostać zamknięte wcześniej. Jest to uzależnione od indywidualnych ustaleń osób zarządzających działalnością danego punktu handlowego.

  Oczywiście w Wielkanoc sklepy będą zamknięte — tego dnia obowiązuje całkowity zakaz handlu. Działać mogą jedynie te punkty, w których obsługą klientów zajmą się właściciele.

  Zakupy w Wielką Sobotę? Sprawdź godziny otwarcia sklepów

  Jeśli planujesz wybrać się na zakupy w Wielką Sobotę, masz taką możliwość. Pamiętaj jednak, aby nie brać za pewnik, że Twój ulubiony sklep będzie otwarty aż do godziny 14:00. Co prawda ustawa daje taką możliwość, jednak nie każdy punkt handlowy musi z niej skorzystać. Doświadczenie pokazuje, że niejednokrotnie sklepy były zamykane już o godzinie 13:00.

  Aby nie zostać z listą zakupów w kieszeni, warto odpowiednio wcześniej sprawdzić godziny otwarcia wybranych sklepów w dzień poprzedzający pierwszy dzień Wielkiej Nocy. Pomoże to uniknąć niepotrzebnych nerwów i stresu.

  Sprawdź aktualne promocje w sieci sklepów Netto

  Zrób zakupy dzień wcześniej

  A co jeśli jesteś jedną z osób, która w godzinach otwarcia sklepów w Wielką Sobotę także musi pracować? Najprawdopodobniej tego dnia nie uda Ci się odwiedzić ulubionego marketu, warto więc pomyśleć o zakupach dzień wcześniej. Jeśli ten fakt przeoczysz, do Twojej dyspozycji zostaną jedynie placówki prywatne, które zazwyczaj oferują wyższe ceny produktów.

  Czy jest jakiś ratunek dla osób, które z zakupami czekały do ostatniej godziny? Sklepy prywatne obsługiwane przez właścicieli nie podlegają ograniczeniu handlu. To dobra wiadomość dla spóźnialskich, którzy będą mogli zrobić zakupy w osiedlowych sklepach prywatnych. Powierzanie pracownikowi tych obowiązków jest nielegalne i podlega karze. Za ladą powinni stanąć ich właściciele.

  Do której godziny będą czynne sklepy w Wielką Sobotę?

  Wielka Sobota coraz bliżej. Do której zrobimy zakupy w ten dzień? Poniższa lista uwzględnia sklepy czynne w Wielką Sobotę oraz godziny otwarcia tych punktów handlowych.

  • Biedronka – czynna do godz. 13.30
  • Auchan – czynny  do godz. 13.00
  • Lidl – czynny do godz. 13.00
  • Dino – czynne do godz. 13.30
  • Netto – czynne do godz. 13.00
  • Carrefour– czynny do godz. 13.00
  • Kaufland – czynny do godz. 13.00
  • Aldi – czynny do godz. 13.30
  • Intermarche – czynny do godz. 13:00 
  • Żabka – czynna do godz. 14.00. Decyzję o otwarciu sklepu po godzinie 14:00 podejmą sami franczyzobiorcy.

  Warto pamiętać, że robiąc zakupy w Wielką Sobotę w godzinach otwarcia sklepów, trzeba być przygotowanym na tłumy klientów i długie kolejki do kasy.

  Zobacz promocje w sklepach sieci Biedronka

  Zakaz handlu — katalog wyłączeń

  Mimo że powierzanie pracownikowi obowiązków handlowych w Wielką Sobotę po godzinie 14:00 jest zakazane, to istnieje pewien katalog wyłączeń. Dotyczy on 32 typów placówek, które nie podlegają Ustawie z dnia 10 stycznia 2018 roku. Są to między innymi:

  • stacje paliw płynnych,
  • apteki i punkty apteczne,
  • hurtownie farmaceutyczne,
  • lecznice dla zwierząt,
  • placówki pocztowe,
  • piekarnie, cukiernie i lodziarnie, 
  • strefy wolnocłowe, 
  • placówki handlowe, w których przeważająca działalność polega na: handlu kwiatami, handlu pamiątkami lub dewocjonaliami, handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych.

  Zakaz handlu — przepisy karne

  Akt prawny regulujący handel w Wielką Sobotę wspomina, iż ten kto „wbrew zakazowi (…) powierza (…) wykonywanie czynności związanych z handlem pracownikowi lub zatrudnionemu, podlega karze grzywny w wysokości od 1000 do 100 000 zł. 

  Jak widać kara za nieprzestrzeganie omawianych restrykcji nie jest mała i może być naprawdę dotkliwa, w związku z czym nie warto działać wbrew powszechnie obowiązującym ustaleniom.

  Przed zakupami sprawdź promocje w gazetkach Blix

  Święta Wielkanocne to czas, w którym rodziny cieszą się wspólnym towarzystwem i czasem spędzonym przy zastawionym stole. Właśnie z tej okazji wiele sklepów przygotowało moc wyjątkowych promocji. Na stronie blix.pl możemy sprawdzić aktualne gazetki informujące o atrakcyjnych promocjach dostępnych w danym punkcie handlowym. Koniecznie przejrzyj gazetki swojego ulubionego sklepu i przekonaj się, jakie promocje zostały przygotowane na ten szczególny czas!

  Sprawdź aktualne promocje w sieci sklepów Lidl

  Podsumowanie

  Święta Wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami. Z pewnością nie warto zostawiać świątecznych zakupów na ostatni moment. Wcześniejsza wizyta w sklepie pozwoli uniknąć dodatkowego stresu i długich kolejek przy kasie. Jeśli jednak będziemy zmuszeni odwiedzić sklep w Wielką Sobotę, koniecznie sprawdźmy wcześniej godziny jego otwarcia.