WOŚP 2025 – zrób zakupy w Biedronce lub Lidlu i wesprzyj akcję
Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy kojarzy w Polsce każdy. To najbardziej znana akcja charytatywna, która przeprowadzana od ponad 30 lat, zgromadziła ogromne środki finansowe na wsparcie działalności szpitali i organizacji prozdrowotnych. Każdego roku w inicjatywę włączają się w różnorodne podmioty – w tym sieci handlowe Biedronka i Lidl.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – czym jest i jak działa?
Od 1993 roku coroczne finały WOŚP organizuje fundacja założona przez Jerzego Owsiaka, Lidię Niedźwiedzką-Owsiak, Pawła Januszewicza, Waltera Chełstowskiego, Bohdana Maruszewskiego, Beatę Bethke i Piotra Burczyńskiego. Jej historia zaczęła się od spontanicznej zbiórki na specjalistyczny sprzęt medyczny dla warszawskiego oddziału kardiochirurgii dziecięcej.
Sukces tej pierwszej akcji zapoczątkował regularne finały WOŚP, którymi zajęła się powołana fundacja. Od ponad 30 lat koncentruje się ona na ochronie zdrowia, przede wszystkim poprzez zakup sprzętu medycznego, co pozwala ratować życie pacjentów, szczególnie dzieci. Działalność fundacji obejmuje również liczne inicjatywy związane z promocją zdrowia i profilaktyką.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jest obecnie najbardziej znana z finałów odbywających się co roku w jedną z niedziel stycznia. W trakcie wydarzenia wolontariusze zbierają datki na ulicach miast w całej Polsce, wspierając działania fundacji.
Pieniądze z publicznej zbiórki przeznaczane są na zakup sprzętu medycznego i inne działania związane z ochroną zdrowia. Każdy finał ma określony cel, na przykład wsparcie oddziałów pulmonologicznych, onkologicznych czy hematologicznych. Oprócz zbiórek ulicznych organizowane są także internetowe aukcje charytatywne i różne inicjatywy, które mają na celu zgromadzenie jeszcze większych środków.
Zwieńczeniem akcji charytatywnej jest organizowany w okresie letnim Pol’and’rock Festival, którego celem jest odwdzięczenie się wszystkim wolontariuszom i darczyńcom. Każdego roku to właśnie dzięki ich zaangażowaniu fundacja bije rekordy w zakresie zebranych środków. Podczas 32. finału WOŚP zgromadzono aż 281 879 118,07 zł.
Przeglądaj produkty WOŚP w gazetkach
Cel 33. Finału WOŚP 2025
Finał WOŚP to zbiórka pieniędzy na konkretny cel, który wskazywany jest w haśle promującym daną edycję akcji charytatywnej. Każdorazowo jednak są to działania mające na celu wsparcie w zakresie ochrony zdrowia i ratowania życia chorych osób.
Celem tegorocznego finału WOŚP, jest zgromadzenie środków na zakup sprzętu medycznego dla oddziałów onkologii i hematologii dziecięcej – bezpieczeństwo i zdrowie dzieci. Akcja organizowana jest pod hasłem „Gramy na zdrowie!”, a fundusze, które uzbiera fundacja WOŚP, mają zostać przeznaczone na zakup najnowocześniejszego sprzętu diagnostycznego, który wesprze lekarzy w walce z nowotworami i innymi ciężkimi chorobami hematologicznymi u najmłodszych pacjentów. Będą to m.in.: zestawy laparoskopowe, roboty do chirurgii onkologicznej, urządzenia do mapowania magnetycznego mózgu, rezonanse magnetyczne MRI, aparaty USG, koncentratory tlenu, materace przeciwodleżynowe i wiele innych urządzeń, które przydadzą się na oddziałach onkologii, neurochirurgii, patomorfologii czy w hospicjach.
Temat przewodni tegorocznej akcji został wybrany nieprzypadkowo. Choroby nowotworowe to druga, najczęstsza przyczyna śmierci wśród dzieci. Leczenie chorób nowotworowych wymaga jednak ogromnych nakładów finansowych. Dzięki 33. Finałowi WOŚP możliwe będzie doposażenie placówek medycznych, co pomoże szybciej i skuteczniej leczyć dzieci z chorobami nowotworowymi i nieonkologicznymi schorzeniami hematologicznymi.
Aukcje WOŚP 2025
Wieloletnia działalność fundacji sprawiła, że jej praca wykracza daleko poza coroczną zbiórkę, znaną jako „finał WOŚP”. Do tradycyjnych puszek stacjonarnych dołączyły internetowe formy wsparcia, takie jak licytacje, w tym aukcje Allegro, które rozpoczynają się już na początku grudnia. Na aukcjach można zdobyć zarówno charakterystyczne dla WOŚP złote serduszka czy złote karty, jak i wyjątkowe doświadczenia, takie jak spotkania ze znanymi osobami, bilety na koncerty czy inne wydarzenia. Co roku akcję wspierają artyści i sportowcy, przekazując na licytacje swoje pamiątkowe przedmioty, co zwiększa zasięg i popularność inicjatywy.
W ostatnich latach fundacja umożliwiła również wsparcie online poprzez eskarbonki. Dzięki nim można przekazywać datki na zakup sprzętu medycznego i działania WOŚP w prosty sposób, bez konieczności wychodzenia z domu czy wrzucania pieniędzy do tradycyjnych puszek.
Fundacja zaangażowała w działalność charytatywną także sieci handlowe, jak chociażby Lidl, czy Biedronka. Już teraz, podczas dokonywania zakupów, można dorzucić swój datek na rzecz prowadzonej akcji. Darowiznę można przekazać w każdej kasie (kartą lub w gotówce), w tym także w kasie samoobsługowej (płatność kartą). Oprócz tego, w sieci Biedronka i Lidl można zakupić specjalne gadżety z logo WOŚP, np. kubek w kształcie puszki, T-shirt damski lub męski z logo 33. Finału WOŚP, smycze na klucze lub identyfikator WOŚP, magnes, bawełnianą torbę, breloczek, worek, apteczkę samochodową, kalendarze planery, nauszniki, powerbanki, czy kolorowe skarpetki lub koc z logo WOŚP.
Kiedy finał WOŚP 2025?
Tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to już 33. edycja akcji charytatywnej, którą najbardziej znany założyciel fundacji – Jerzy Owsiak – promuje hasłem „gramy do końca świata i o jeden dzień dłużej”. Zaplanowany na 26 stycznia 2025 roku finał będzie corocznym, kulminacyjnym momentem zbiórki WOŚP. Rejestracja sztabów wciąż trwa. Dotychczas zarejestrowało się 1686 sztabów w Polsce i 93 za granicą, m.in. w Niemczech, Kanadzie, Czechach, Portugalii, Serbii, Szwajcarii, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych, Irlandii, Norwegii, Australii, Holandii, Tajlandii, Belgii, Wielkiej Brytanii czy Chile, ale liczba ta stale rośnie.
To właśnie tego dnia na ulicach miast w całej Polsce zobaczymy wolontariuszy, którzy z puszkami będą kwestować na rzecz WOŚP. Równocześnie będziemy uczestnikami wielu eventów towarzyszących. Na ostatnią niedzielę stycznia zaplanowano bowiem szereg koncertów z udziałem gwiazd oraz wiele innych wydarzeń kulturalnych lub sportowych, które z jednej strony mają popularyzować i wspierać zbiórkę, a z drugiej uświetniać organizację finału WOŚP. Kulminacyjnym momentem tego dnia będzie oczywiście tradycyjne, wieczorne światełko do nieba.
Gdzie odbędzie się WOŚP w 2025?
Finał WOŚP to jednodniowe wydarzenie odbywające się jednocześnie w miastach na terenie całej Polski. Lokalnie działające sztaby fundacji nie tylko koordynują zbiórki prowadzone przez wolontariuszy, ale także organizują liczne atrakcje, takie jak koncerty, występy kabaretowe czy inne wydarzenia kulturalne. Centralnym punktem akcji jest finał w głównym sztabie fundacji w Warszawie, transmitowany na żywo w telewizji, gdzie na bieżąco można obserwować rezultaty zbiórki.
Dlaczego warto wziąć udział?
Działalność fundacji, którą założył Jerzy Owsiak, każdego roku przynosi konkretny efekt. Przez ponad 30 lat aktywności WOŚP uzbierał blisko 2,3 mld zł, za które zakupił około 72 000 urządzeń medycznych, które codziennie wspierają szereg oddziałów szpitalnych w Polsce. Dotychczas WOŚP wspierało leczenie dzieci i dorosłych z wieloma różnorodnymi schorzeniami – to chociażby zakup sprzętu potrzebnego w okulistyce dziecięcej, laryngologii, onkologii, ale także neonatologii, ortopedii, traumatologii, psychiatrii i geriatrii.
Oprócz ogromnych inwestycji w urządzenia medyczne i poprawę warunków w polskich szpitalach Orkiestra może poszczycić się także wyjątkową umiejętnością jednoczenia Polaków. Każdego roku inicjatywa charytatywna gromadzi wokół swojej działalności ogrom ludzi, którzy chcą działać na rzecz poprawy stanu opieki medycznej w Polsce i wspólnie czynić dobro.
Jak wesprzeć fundację?
Zastanawiasz się, jak włączyć się w działalność Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy? Możliwości jest naprawdę dużo. Możesz zostać jednym z wolontariuszy, dorzucić swój datek do puszki lub wpłacić pieniądze na konto WOŚP. To także szereg licytacji i aukcji, które uzupełniają finał WOŚP i z których środki przeznaczone są na wsparcie fundacji. Chcesz włączyć się do finału WOŚP w inny sposób? Możesz zdecydować się na zakup produktów sygnowanych logo fundacji, które dostępne są w wybranych sieciach handlowych. Przychód z nich uzyskany przeznaczony zostanie na wsparcie działań Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Przeglądaj gadżety WOŚP w Lidlu
Podsumowanie
WOŚP to wyjątkowa inicjatywa dobroczynna, która w ramach prowadzonych zbiórek gromadzi ogromne fundusze na wsparcie działalności polskich szpitali oraz organizacji zdrowotnych. Równocześnie to okazja do współpracy milionów ludzi w całej Polsce, którzy chcąc zrobić coś dobrego pokazują, że razem możemy osiągnąć bardzo wiele. Ty także możesz się do niej włączyć – chociażby wrzucając datek do puszki podczas zakupów w Biedronce, czy Lidlu.