Ciche fajerwerki dla zwierząt – gdzie je znajdziesz?

18.12.2023

Jeśli należysz do osób, które nie wyobrażają sobie prawdziwego Sylwestra bez spektakularnych pokazów sztucznych ogni, jednak komfort zwierząt, małych dzieci czy starszych osób nie jest Ci obojętny – postaw na ciche fajerwerki przyjazne zwierzętom. Co to takiego i gdzie można je kupić?

Ciche fajerwerki dla zwierząt - gdzie je znajdziesz?
Spis treści:

  Ciche fajerwerki – co to jest?

  Pokaz fajerwerków to dla wielu osób najbardziej wyczekiwana chwila podczas sylwestrowej nocy. Są jednak i tacy, którzy wyrażają swój sprzeciw wobec ogromnego huku, jaki temu towarzyszy. Mamy jednak dobrą wiadomość! Chcąc uniknąć generowania potężnego hałasu, wcale nie musisz rezygnować z imponujących pokazów sztucznych ogni. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, producenci materiałów pirotechnicznych zadbali o szeroką ofertę cichych fajerwerków. Nie wytwarzają one tak wysokiego poziomu decybeli, co ich klasyczne odpowiedniki oraz są dostępne w wielu ciekawych formach, takich jak widowiskowe fontanny, słońca, rzymskie ognie, czy rakiety z wielobarwnymi ogonami.

  Rezygnując z tradycyjnych fajerwerków na rzecz tzw. silentów przyczynisz się do komfortu i bezpieczeństwa zwierząt. To jednak nie wszystko. Kolejne grupy, które nierzadko odczuwają duży dyskomfort podczas hałasu generowanego przez produkty pirotechniczne to małe dzieci, osoby w podeszłym wieku oraz zmagające się z różnego rodzaju zaburzeniami. Choć znieczulica w społeczeństwie wydaje się coraz większa, Ty nie musisz być obojętny na odczucia i spokój innych.

  Fajerwerki

  Kiedy warto ich użyć?

  Popularność tradycyjnych petard w ostatnim czasie znacznie zmalała. Powodem jest wprowadzenie na rynek innowacyjnych, cichych odpowiedników. W jakich sytuacjach bezgłośne fajerwerki okażą się niezastąpione? Zdaniem niektórych mają one zastosowanie jedynie w przypadku gęsto zaludnionych obszarów, takich jak blokowiska czy duże zespoły domków jednorodzinnych. Prawda jest jednak zupełnie inna.

  Ciche fajerwerki sprawdzą się doskonale:

  • w gęsto zamieszkanych dzielnicach – wówczas ryzyko zakłócenia spokoju osób postronnych oraz zestresowania niczego nieświadomych zwierząt domowych jest największe. Sąsiedzi z pewnością docenią Twoje starania mające na celu ich komfort.
  • na obrzeżach miast – eksplozje fajerwerków mają równie negatywny wpływ na ptaki, zwierzęta dzikie czy hodowlane. Przeraźliwy hałas wystrzeliwanych petard powoduje u nich silny strach i długotrwałe konsekwencje zdrowotne. W wyniku panicznej ucieczki spowodowanej nagłymi wybuchami i błyskami mogą doznać nieprzyjemnych obrażeń, a nawet stracić życie.

  Jak działają takie fajerwerki?

  Czas na nieco dokładniejszą charakterystykę omawianego produktu. Wiemy już, że ciche fajerwerki przyjazne zwierzętom charakteryzują się zdecydowanie mniejszym poziomem decybeli i większym bezpieczeństwem. Zachodzi jednak pytanie: dzięki czemu jest to możliwe? Spieszymy z wyjaśnieniem. 

  Zredukowany hałas silentów wynika z zastosowania specyficznych i ściśle wyselekcjonowanych mieszanek pirotechnicznych, które zamiast wybuchu przewidują element spalania lub rozpadu. Wytwarzają one także znacznie mniejszy poziom ciśnienia akustycznego, które również odpowiada za negatywny odbiór klasycznych fajerwerków. Co ciekawe, walory estetyczne pokazów z wykorzystaniem cichych rac wcale na tym nie cierpią. Efekty są równie zachwycające i zjawiskowe. Co więcej, dzięki użyciu większej ilości słabszych ładunków obserwatorzy mogą znajdować się zdecydowanie bliżej prezentowanego widowiska. Doznania są wówczas zintensyfikowane do maksimum. Jeśli zatem od dawna marzyłeś o powitaniu Nowego Roku w blasku bezgłośnych sztucznych ogni – teraz jest to możliwe!

  Ciche fajerwerki dla zwierząt – gdzie kupić?

  Gdzie warto się udać po ciche fajerwerki, aby najniższa cena i dobra jakość szły ze sobą w parze? Oferta sklepów zmienia się z dnia na dzień, warto być więc na bieżąco z aktualnym asortymentem. Pomocne okażą się gazetki promocyjne takich sklepów jak Lidl, Biedronka, Aldi, Carrefour, Selgros czy Makro.

  Zobacz najnowsze gazetki Makro

  Ciche fajerwerki – cena

  Na cenę cichych fajerwerków wpływa kilka istotnych czynników, takich tak ilość wystrzałów, kaliber czy efekt wizualny. Jak to zwykle bywa, im lepsze parametry, tym wyższa cena. Ostateczny koszt zależy więc od efektów, jakie chcemy uzyskać. Na dzień dzisiejszy rzymskie ognie i fontanny znajdziemy chociażby w Carefourze. Ich koszt zaczyna się już od 26,99 zł. W sklepach Bricomarche możemy się zaopatrzyć w nieco większe bezgłośne zestawy, za które trzeba zapłacić w granicach 80 – 120 zł. Cichą wyrzutnię za 89,99 zł wyłożyli na swoje półki pracownicy sklepów Makro, zaś w Selgrosie spotkamy duży wybór wyciszonych petard w cenie od 40 do 150 zł. Oczywiście z dnia na dzień oferta fajerwerków w popularnych dyskontach będzie coraz szersza.

  Zobacz oferty na zimne ognie

  Podsumowanie

  Sylwester zbliża się wielkimi krokami, a przygotowania do niego ruszyły pełną parą. Niektórzy planują spędzić tę wyjątkową noc w gronie najbliższych, inni szykują tzw. domówki, jeszcze inni stawiają na udział w wystawnych balach sylwestrowych. Jeśli cenisz sobie spektakularne pokazy sztucznych ogni, a jednocześnie nie chcesz zakłócać spokoju w swoim otoczeniu – ciche fajerwerki przyjazne zwierzętom okażą się strzałem w dziesiątkę. Wspaniała, zachwycająca rewia tych bezgłośnych rac niczym się nie różni od jej tradycyjnej, ogłuszającej formy. Unikając huku i hałasu zadbasz nie tylko o komfort sąsiadów, ale także wrażliwych na wystrzały zwierząt. Zachęcamy do obserwowania aktualnych gazetek popularnych marketów oraz dyskontów, gdzie można znaleźć bieżącą ofertę cichych fajerwerków.