Czy niedziela 5, 12, 19 lub 26 maja jest handlowa? Niedziele handlowe w maju 2024

01.05.2024

Niedziele handlowe to te, kiedy zezwolona jest sprzedaż we wszystkich sklepach. Zgodnie z ustawą z dnia 10 stycznia 2018 roku o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, możliwość handlu została dopuszczona tylko w niektóre niedziele w roku. Co istotne, sklepy ustawowo zamknięte są także w ważne święta w roku, np. w każdy dzień Świąt Bożego Narodzenia, w obchodzone 15 sierpnia Święto Wojska Polskiego, Święto Trzech Króli, Święto Niepodległości czy Święto Pracy. W przypadku niektórych dat zastosowano także rozwiązanie pośrednie dopuszczające sprzedaż do określonej godziny, np. Wigilia Bożego Narodzenia czy Wielka Sobota, kiedy z reguły zakaz handlu obowiązuje od godzin popołudniowych.

Czy niedziela 5, 12, 19 lub 26 maja jest handlowa? Niedziele handlowe w maju 2024
Spis treści:

  Niedziele handlowe w maju — kiedy zrobimy zakupy?

  Początkowo wprowadzając aktualne przepisy handlowe niedziele zaplanowano na ostatnie niedziele miesiąca, po okresie przejściowym zadecydowano jednak o tym, że ilość niedziel handlowych ograniczona zostanie do zaledwie siedmiu w ciągu roku. Oznacza to, że w całym 2024 roku tylko siedem razy będziemy mogli zrobić zakupy we wszystkich placówkach handlowych w niedzielę. Jak wygląda to w maju? Które sklepy będą otwarte, a które zostaną objęte zakazem handlu?

  Niedziele handlowe 2024 obejmują zaledwie siedem dni, kiedy zakaz handlu nie obowiązuje. Są one wyznaczane na dany rok z góry przez ustawodawcę, który opracowuje kalendarz niedziel handlowych. Wiele osób planujących zrobienie zakupów w weekend zastanawia się więc przed rozpoczęciem kolejnego: kiedy dokładnie wypadają niedziele handlowe? Jak wygląda ta kwestia w najbliższych tygodniach?

  W maju niestety nie zrobimy zakupów w dzień wolny – w żadną niedzielę maja ustawodawca nie przewidział bowiem zniesienia zakazu handlu. Niedziela 5, 12, 19 oraz 26 maja to dni, w których nie udamy się do supermarketów, ponieważ będą one zamknięte. Nie oznacza to jednak zupełnego braku możliwości dokonania zakupów. Zakaz handlu w niedziele nie obowiązuje bowiem niektórych placówek. Które sklepy nie podlegają ograniczeniu handlu?

  Aktualne promocje w sieci sklepów Biedronka

  Jakie sklepy i placówki handlowe będą otwarte w niedziele handlowe w maju?

  W maju 2024 zaplanowano wyłącznie niedziele niehandlowe – wszystkie objęte zakazem handlu sklepy będą więc zamknięte. Otwarte będę jednak niektóre punkty, które ustawodawca wyłączył z obowiązywania przepisów – to chociażby stacje paliw, zakłady lecznicze dla zwierząt i punkty apteczne, a także placówki, których działalność w przeważającej części polega na handlu prasą, sprzedaży kwiatów oraz wielu innych produktów, które dokładnie wskazane są w ustawie.

  Pamiętajmy również o tym, że niedziele niehandlowe nie obowiązują piekarni, cukierni oraz lokali gastronomicznych, a także punktów rozrywkowych np. kin. Bez problemu skorzystasz więc z licznych atrakcji w niedziele, bez względu na to czy są objęte zakazem handlu. Jeśli z kolei musisz dokonać zakupu produktów spożywczych, pamiętaj o tym, że sporo z nich znajdziesz na stacjach benzynowych, które otwarte są bez względu na kalendarz niedziel handlowych.

  Promocje w sieci sklepów Lidl, zobacz

  Jakie sieci spożywcze będą otwarte w niedziele w maju 2024?

  Zastanawiasz się, jakie sklepy będą otwarte w majowe niedziele? Niestety wszystkie sieci spożywcze będą zamknięte. Za złamanie zakazu sprzedaży w niedzielę grożą im poważne konsekwencje – kara pieniężna w wysokości od 1000 do 100 tys. złotych, a w przypadku postępowania w taki sposób nagminnie, nawet kara ograniczenia wolności. Nie możemy więc liczyć na to, że któryś z podmiotów wyłamie się z nałożonych przez rząd zasad.

  W maju możesz jednak spokojnie zrobić zakupy od poniedziałku do piątku w standardowych godzinach funkcjonowania sieci spożywczych z wyłączeniem ustawowo dni wolnych, jak 1 maja Święto Pracy czy 3 maja Święto Konstytucji.

  Jak wygląda jednak kwestia dostępności mniejszych sklepów osiedlowych i małych sieci spożywczych?

  Sklepy osiedlowe i Żabki

  Zapewne niejednokrotnie napotkałeś otwarte sklepy pomimo obowiązującego w niedzielę zakazu handlu. To sklepy osiedlowe oraz Żabki, które obowiązują nieco inne przepisy związane ze sprzedażą w dni ustawowo wolne. W przypadku tego rodzaju obiektów decyzję o ich otwarciu może podjąć właściciel lub franczyzobiorca, pod warunkiem spełnienia niektórych kryteriów.

  Znajdziemy wśród nich chociażby sprzedaż przez samego właściciela punktu, otwarcie sklepu z kasami samoobsługowymi lub powołanie się na zapis o zakupy na giełdzie rolniczej. W praktyce oznacza to, że otwarte w okolicy Twojego domu mogą być wybrane sklepy osiedlowe lub Żabki – zarówno w niedzielę handlową, jak i niehandlową.

  Zobacz aktualne promocje w sklepach Kaufland

  Centra handlowe i galerie — czy będą otwarte w niedziele w maju?

  Zgodnie z harmonogramem w maju nie obowiązuje ani jedna niedziela handlowa. Oznacza to, że w żadną z nich nie zrobimy zakupów w galeriach handlowych i centrach. Placówki tego typu mogą być oczywiście otwarte, ale skorzystamy w nich wyłącznie z usług punktów, które są wyłączone z zakazu sprzedaży. Będą to więc restauracje, lodziarnie, kawiarnie, a także kina, kręgielnie czy bawialnie. Możesz spotkać się również z otwarciem placówek pocztowych oraz punktów prasowych.

  W jakich godzinach zrobimy zakupy w niedziele handlowe w maju?

  W maju 2024 roku nie została wyznaczona żadna niedziela handlowa. Oznacza to, że nie zrobimy zakupów w ogóle – wyjątkiem mogą być niewielkie sklepy osiedlowe oraz Żabki, które ich właściciele otworzą w te dni punkty samodzielnie. Nie istnieją jednak określone odgórnie godziny, w których placówki muszą działać – właściciele mogą zadecydować o nich sami.

  Sprawdź promocje w sieci sklepów Netto

  Gdzie szukać aktualnych promocji i okazji?

  Bez względu na to czy jesteś zwolennikiem czy przeciwnikiem niedziel handlowych i preferujesz dokonywanie zakupów w tygodniu, z pewnością chętnie korzystasz z licznych promocji, które regularnie przygotowują dla klientów sieci handlowe. Gdzie szukać najlepszych okazji? W portalu blix.pl! Znajdziesz tam wszystkie aktualne gazetki sieci handlowych, w których nie tylko zapoznasz się z asortymentem sklepów, ale również aktualnymi promocjami – obowiązującymi zarówno w tygodniu, jak i w niedziele handlowe 2024.