Czy piwo bezalkoholowe jest zdrowe?

28.11.2023

Napoje bezalkoholowe cieszą się coraz większą popularnością w Polsce. Są doskonałą alternatywą dla typowego alkoholu, szczególnie w przypadku kierowców. Dbałość o zdrową dietę zmusza jednak do zadania pytania o to, czy piwo bezalkoholowe jest zdrowe? Odpowiedź nie jest całkiem jednoznaczna i zależy od składu trunku. Dlatego też warto poznać dokładniej jego działanie na organizm człowieka.

Czy piwo bezalkoholowe jest zdrowe?
Spis treści:

    Piwo bezalkoholowe — właściwości

    Każde piwo bezalkoholowe, tak jak i tradycyjne odpowiedniki, poddawane jest fermentacji. Dopiero w późniejszym etapie z trunku usuwany jest etanol. Oznacza to, że napój może zawierać śladowe ilości alkoholu.

    Niższa zawartość alkoholu wiąże się ze zmianą smaku. Dlatego też najczęściej spotkać można piwa smakowe, których jednym ze składników są soki owocowe. Niektóre marki dodają też cukier. Z tego powodu zawsze powinno się sprawdzić skład kupowanego trunku. Wybór najlepszych napojów bezalkoholowych znaleźć można w gazetce z piwami. Na co zwracać uwagę, by kupić najlepsze dla zdrowia piwo bezalkoholowe?

    Piwo bezalkoholowe a zdrowie

    Alkohol, szczególnie w nadmiarze, ma szczególnie zły wpływ na organizm człowieka. Może bowiem prowadzić nawet do odwodnienia, poza tym niszczy wątrobę oraz trzustkę. W przypadku piw bezalkoholowych sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej, głównie z powodu braku etanolu w składzie. Nie można zapominać o innych składnikach, występujących w takich trunkach. Jest to głównie kwas cytrynowy, syrop glukozowo-fruktozowy, a czasem sporo zagęszczonego soku. Piwo bezalkoholowe jest coraz popularniejsze i można je znaleźć w gazetkach Żabki, Lidla czy Biedronki. Ale jak picie piwa bezalkoholowego wpływa na nasz organizm?

    Szkodzi na wątrobę?

    Piwo tradycyjne zawiera etanol, który traktowany jest przez ciało jak trucizna, w dużym stopniu obciąża wątrobę. Niewielkie ilości alkoholu nie są szkodliwe, jednak w nadmiarze szybko może doprowadzić on do poważnych schorzeń.

    W piwie bezalkoholowym znajdują się z kolei składniki mineralne, które uzupełniają nasze codzienne zapotrzebowanie na mikroskładniki. Po wypiciu piwa bezalkoholowego odczuć można także uspakajające działanie chmielu – wszystko to dzieje się bez szkody dla wątroby, trzustki czy innych narządów wewnętrznych.

    Przeglądaj gazetki z piwem 0%

    Czy piwo bezalkoholowe tuczy?

    Czy spożywanie piwa bezalkoholowego spowoduje wzrost wagi? Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Zwykłe piwo zero procent nie powinno przyczynić się do tycia. Trunek bezalkoholowy oparty jedynie na naturalnych składnikach i aromatach zawiera jedynie 44 kcal na cały litr napoju. W tym są to jedynie węglowodory w ilości 11 g.

    W produkcji piwa wykorzystuje się jednak często soki i inne składniki, które mają poprawić walory smakowe. W efekcie uzyskuje się piwa bezalkoholowe zawierające aż 400 kcal w litrze napoju. W składzie, obok węglowodorów, znaleźć można też 76 g cukru. Takie piwo bezalkoholowe może prowadzić do otyłości, a nawet cukrzycy typu II. Z tego powodu przy zakupie należy patrzeć nie tylko na zawartość alkoholu, ale też ilość cukru w składzie.

    Każdy może pić takie piwo?

    Biorąc pod uwagę wpływ piwa bezalkoholowego na organizm, w jakich sytuacjach jego spożywanie jest zalecane, a w jakich niewskazane?

    • Podobnie jak piwo alkoholowe, trunki bez etanolu dostępne są tylko dla osób dorosłych. Wynika to z definicji prawnej dotyczącej sprzedaży piwa. Trochę bardziej skomplikowana sytuacja dotyczy częstowania piwem bezalkoholowym nieletnich – niektórzy uważają, że nie powinno się tak robić, inni nie widzą przeciwwskazań, ale tylko w przypadku trunków oznaczonych jako 0,0%.
    • Ciąża nie pozwala na picie najczęściej spożywanych napojów alkoholowych. Nawet najmniejsza ilość etanolu może zaszkodzić rozwijającemu się płodowi. Jednak piwo 0,0% nie ma negatywnego wpływu na dziecko i może być spożywane także w czasie ciąży. Warto jednak ograniczyć ilość wypijanego piwa w tym okresie.
    • W czasie karmienia piersią również nie powinno się spożywać alkoholu. I w takiej sytuacji należy zatem dokładnie przeczytać etykietę i upewnić się, że trunek nie zawiera nawet niewielkich ilości etanolu.
    • Kiedy zatem piwo bezalkoholowe jest zdrowe i polecane? Dobrze działa przed snem, ponieważ zawarty w nim chmiel ma właściwości uspakajające i wspomagające sen.
    • Kobiety powinny pić piwo bezalkoholowe w czasie menopauzy. W ten sposób podwyższą poziom estrogenu i załagodzą negatywne skutki zachodzących w organizmie zmian.
    • Kiedy jeszcze pić piwo bezalkoholowe? Po wyczerpującym treningu. Nie będzie to jedynie nagroda za trud włożony w ćwiczenia, ale głównie dobry sposób na nawodnienie organizmu. O tym, jak trunki bez etanolu wpływają na gospodarkę wodną organizmu, napisaliśmy więcej poniżej.
    • Na spotkaniach z kolegami możesz również skorzystać z dobrodziejstwa piwa bezalkoholowego. Jako kierowca nie możesz spożywać alkoholu? Zakup trunek zero procent, pij i baw się razem ze znajomymi bez konieczności powrotu taksówką.

    Przeglądaj promocje na Lech Free

    Piwo bez etanolu można pić praktycznie zawsze. Należy jednak uważać na trunki zawierające śladowe jego ilości, nawet do 0,5%. Tego typu napojów nie można dawać osobom nieletnim. Unikać ich należy także w ciąży i w czasie karmienia piersią.

    Czy piwo bezalkoholowe nawadnia?

    Alkohol może prowadzić do odwodnienia organizmu. Tymczasem piwo, które nie zawiera etanolu, ma właściwości nawadniające. Jak to jest możliwe? To dlatego, że nie wykazuje właściwości diuretycznych (tak jak etanol). Zamiast tego bazuje na wodzie bogatej w składniki mineralne i ważne witaminy. W 2012 roku niemiecki lekarz wykonał badanie wpływu alkoholu bezalkoholowego, zawierającego polifenol (związek o działaniu przeciwutleniającym) na biegaczy. W porównaniu do grupy kontrolnej, osiągali oni lepsze wyniki pijąc bezalkoholowe piwo. Sześć lat później wiedza ta pomogła osiągnąć doskonałe wyniki Niemieckiej ekipy na zimowych igrzyskach olimpijskich.

    Podsumowanie

    Zatem czy piwo bezalkoholowe jest zdrowe? Wiele zależy od jego składu, w tym szczególnie dodatków słodzących. Z pewnością jednak można powiedzieć, że trunek zero procent nie wykazuje tak negatywnego wpływu na organizm, jak tradycyjne alkohole. Główną zaletą piw bezalkoholowych jest nawadnianie organizmu oraz uzupełnianie potrzebnych mikroelementów. Jest to też napój w pełni bezpieczny, nawet w czasie ciąży i karmienia piersią.