Jak rozpalić grilla? Co jest lepsze węgiel czy brykiet?

19.04.2024

Grillowanie to jedna z ulubionych form relaksu Polaków wiosną i latem. Grillujemy w ogrodach, na działkach, podczas urlopów lub na jednodniowych piknikach. Zbliżający się sezon to odpowiedni moment, by odpowiedzieć jednak na kluczowe pytanie, które każdego roku nurtuje miłośników grillowanych potraw: na czym najlepiej i najzdrowiej przyrządzać jedzenie z grilla?

Jak rozpalić grilla? Co jest lepsze węgiel czy brykiet?
Spis treści:

    Jakie paliwo na grilla wybrać?

    Do najpopularniejszych paliw, które wykorzystujemy do rozpalania grilla należą brykiet oraz węgiel drzewny. Oba posiadają jednak zupełnie inne właściwości, które przekładają się na samo rozpalanie grilla, komfort grillowania, jak i smak przyrządzanych tą metodą potraw. Które paliwo wobec tego lepiej wybrać? To zależy od naszych potrzeb i zaplanowanego menu.

    Węgiel drzewny — właściwości i kaloryczność

    Węgiel drzewny, jak sama nazwa wskazuje, pozyskiwany jest z drewna w procesie suchej destylacji. Jak podają eksperci, z kilograma tego składnika można pozyskać ilość energii odpowiadającą spalaniu jednego litra benzyny. Nic więc dziwnego, że węgiel ten znajduje najczęstsze zastosowaniu do rozpalania grilla. Jego kaloryczność w porównaniu do zwykłego drewna jest trzykrotnie większa przy tej samej masie.

    Równocześnie pozwala on na szybkie rozpalenie grilla, ponieważ nie posiada zbyt wiele wody w składzie, a przy tym dzięki małej zawartości substancji smolistych nie dymi przesadnie. Dodatkowo nie pali się otwartym płomieniem, a raczej się żarzy, co pozwala na dłuższe grillowanie.

    Zobacz promocje na grille

    Grillowanie na brykiecie

    Alternatywą dla węgla jest grillowanie z użyciem brykietu. Paliwo to stanowi mieszanka węgla drzewnego, miału, torfu i trocin, które w procesie produkcji zostały sprasowane pod wysokim ciśnieniem oraz sklejone mąką kukurydzianą, skrobią lub żywicą.

    Brykiet podzielony jest na mniejsze kostki tej samej wielkości i kształcie, co pozwala grillować na równej powierzchni żaru. Równocześnie brykiet wolniej rozpala się, co wynika m.in. z jego bardziej zwartej w porównaniu do węgla budowy. Przekłada się to jednak na dłuższe palenie i utrzymywanie ciepła nawet do czterech godzin, co z kolei ogranicza konieczność dokładania paliwa. Będzie on więc bardzo dobrym paliwem do przygotowywania jedzenia, które wymaga długiej obróbki termicznej, np. steków.

    Wybierając brykiet warto jednak sprawdzić jego skład. W odróżnieniu od węgla jest on bowiem pochodną drewna, do której często dokładane są substancje ułatwiające rozpalanie i spalanie. W przypadku zakupu taniego produktu mogą być to chemiczne składniki, szkodliwe dla grillowanego jedzenia.

    Węgiel drzewny czy brykiet — co wybrać?

    Zastanawiasz się, czy lepiej grillować z węglem drzewnym czy brykietem? Oba paliwa mają swoje wady i zalety, warto wybrać więc rozwiązanie dopasowane do naszych potrzeb.

    Pierwszy lepiej sprawdzi się, kiedy zależy nam na tym, by szybciej przyrządzić jedzenie, a także pozwoli na ułożenie na dnie grilla równej powierzchni z rozżarzonych kawałków węgla, co z kolei przełoży się na wygodne i równomierne poddanie go obróbce termicznej. Bez problemu możemy więc ułożyć na całej powierzchni rusztu mięso, ryby czy warzywa, bez obaw o to, że któreś składniki nie zostaną odpowiednio zgrillowane. Jeśli zależy nam na tym, by szybko uzyskać wysoką temperaturę, możemy także dokupić specjalny komin do rozpalania grilla, który dodatkowo skróci proces. Węgiel szybciej osiągnie wyższą temperaturę niż brykiet. Możesz użyć go więc do jedzenia, które chcesz przyrządzić szybko, np. kiełbaski.

    Dobrym pomysłem będzie także połączenie obu paliw. Możesz na warstwie żarzącego się węgla ułożyć brykiet, co pozwoli Ci wykorzystać zalety obu rozwiązań. Brykiet sprawdzi się również jako podpałka — możesz użyć go tylko do rozpalania grilla, by przyspieszyć proces i szybko uzyskać pożądaną temperaturę.

    Zobacz promocje na kiełbasę

    A może grill gazowy?

    Alternatywą dla wspomnianych powyżej metod grillowania są: grill gazowy i grill elektryczny. Szczególnie popularne są te pierwsze. Zapewniają one dużą wygodę użytkowania, która opiera się chociażby na szybkiej możliwości rozpalania grilla, precyzyjnej kontroli utrzymywanej temperatury, a także wygodzie czyszczenia. Nie dziwi więc fakt, że osoby mieszkające w domach i często korzystające z grilla decydują się na modele gazowe, które znacznie ułatwiają i przyspieszają proces rozpalania grilla czy samego przygotowywania na nim potraw. Niestety tego rodzaju urządzenia są znacznie droższe niż grill węglowy. Wielu użytkowników twierdzi także, że smak potraw, które przygotowywane są na gazie nie dorównuje tym z grilla węglowego. Jeśli jednak planujesz zakup grilla gazowego i zastanawiasz się jaki model wybrać, sprawdź nasz poradnik.

    Jak szybko rozpalić grilla — sprawdzone porady

    Rozpalanie grilla węglowego powinniśmy zacząć od przygotowania potrzebnych przedmiotów. Prócz samego grilla musimy mieć przede wszystkim paliwo i podpałkę, a także inne przydatne akcesoria, jak chociażby rękawice żaroodporne czy szczypce.

    Następnie wybierzmy bezpieczne miejsce grillowania, ustawiając sprzęt w odpowiednim położeniu, osłoniętym od wiatru, a także takim, z którego dym nie będzie leciał w stronę gości. Należy wybrać również lokalizację oddaloną od materiałów łatwopalnych, np. nie grillujmy na drewnianym tarasie. Jeśli nie korzystamy z grilla jednorazowego, koniecznie powinniśmy także umyć ruszt oraz usunąć z urządzenia resztki jedzenia.

    Kiedy mamy już uprzątnięty sprzęt możemy rozpocząć rozpalanie grilla. Jak rozpalić brykiet, węgiel lub kawałki drewna? Powinniśmy ułożyć je w stożek na całej powierzchni grilla, a następnie podłożyć pod nim kostki podpałki i przy pomocy długiej zapałki rozpalić ogień.

    Pamiętajmy także, że prawidłowo ułożony węgiel musi mieć optymalny dopływ powietrza, by zająć się na całej powierzchni. W przypadku podpałki w płynie pomocne w rozpaleniu grilla będzie polanie nią powierzchni bazowego paliwa. Kiedy pierwsza warstwa węgla zajmie się, do rozżarzonych kawałków węgla możemy dodać kolejne. Jeśli mają one już kolor popiołu, warto rozłożyć je równomiernie na powierzchni grilla. Chcąc uzyskać odpowiednią temperaturę żaru należy także sukcesywnie na grill węglowy dokładać kawałki brykietu.

    O czym pamiętać podczas grillowania?

    Aby skutecznie rozpalić grilla pamiętajmy o zakupie podpałki – to bardzo skuteczna metoda na przyspieszenie rozpalania węgla czy brykietu. Korzystanie z samego paliwa może skutecznie wydłużyć i utrudnić zadanie. Zadbajmy także o to, by grillować w miejscu osłoniętym od wiatru i oddalonym od materiałów łatwopalnych. Przełoży się to na znacznie wyższy komfort przyrządzania posiłków, ale także jego bezpieczeństwo.

    Sprawdź ofertę promocyjną w sklepach Biedronka

    Jak przygotować dania na grilla? Sprawdzone przepisy

    Szukasz sprawdzonych i łatwych przepisów na dania z grilla? Pewnikiem każdego grilla jest karkówka. Ta marynowana w musztardzie i miodzie zachwyci najbardziej wymagających koneserów grillowanych potraw. Jak ją przygotować?

    1 kg karkówki pokrojonej na plastry wymieszaj w misce z 4 łyżkami musztardy, 2 łyżkami miodu, 3 ząbkami czosnku oraz szczyptą pieprzu i soli. Pozostaw mięso w marynacie na całą noc, następnie grilluj je przez ok. 20 minut często obracając.

    Preferujesz drób? Postaw na kurczaka po azjatycku. Szukasz wegetariańskiego pomysłu na grillowe menu? Przygotuj warzywa z aromatycznymi ziołami! Wystarczy, że pokroisz paprykę, cebulę, bakłażana i cukinię, następnie wymieszasz je z 3 łyżkami oliwy, tymiankiem, oregano, rozmarynem, 2 ząbkami czosnku oraz szczyptą soli i pieprzu. Tak przygotowaną mieszankę grilluj na tacce przez około 15 minut. Możesz wybrać także jedno konkretne warzywo, np. karczochy z grilla.

    Bez względu na to, na którą potrawę się zdecydujesz – życzymy Ci smacznego!