Jak wybielić firanki? Znamy skuteczne sposoby!

20.03.2024

Kurz, zanieczyszczenia, dym papierosowy czy działanie promieni słonecznych – to tylko niektóre z wyzwań napotykanych na drodze do śnieżnobiałych firan. Jakie produkty sklepowe do prania firanek pomogą nam zadbać o ich świeżość i biel? Oraz jak wybielić firanki domowym sposobem? Zapraszamy do lektury!

Jak wybielić firanki? Znamy skuteczne sposoby!
Spis treści:

    Najlepsze sklepowe produkty do wybielania firanek

    Ogromny wybór różnych środków czystości niekiedy może przyprawić o zawrót głowy. Gdy w naszych oczach kolejne środki chemiczne dwoją się i troją, może być ciężko wybrać sprawdzony i skuteczny produkt do prania firan. 

    Poniżej podajemy listę pięciu sprawdzonych środków chemicznych, dzięki którym pranie firanek okaże się przyjemne i skuteczne.

    1. Odplamiacz Formil White. Ten dostępny na półkach Lidla produkt występuje zarówno w formie płynu jak i proszku i działa w oparciu o moc aktywnego tlenu. Rozwiązanie to pomaga uzyskać lśniącą biel bez użycia chloru.
    2. Chusteczki do prania K2R Super White. Te niezwykle skuteczne chusteczki działają na dwóch płaszczyznach: usuwają plamy już w 30 °C oraz przywracają lśniącą biel tkanin. Chusteczki można nabyć w sklepach Action za jedyne 8,99 zł.
    3. Wybielacz do prania Domol. Sieć sklepów Rossmann ma w swojej ofercie znakomity produkt, który usuwa szary odcień oraz zażółcenia z białych rzeczy. Nadaje się do wszystkich tkanin oraz działa już w 20°C!
    4. Sól do prania firan DR BECKMANN. Kolejny produkt do wybielania firan dostępny w drogeriach Rossmann. Sól usuwa zażółcenia, brud i osad nikotynowy. Odświeża i wybiela już w 20°C.
    5. Odplamiacz Oxy White. Propozycja Biedronki dostępna w dwóch wariantach: płynnym i w proszku. Oba z nich świetnie sobie poradzą z przywróceniem świeżości i bieli Twoim firankom. Action

    Wybielanie firan – różne tkaniny

    Śnieżnobiałe i świeże firany zawieszone w czystych oknach sprawiają niesamowite wrażenie. Dzięki nim pomieszczenie staje się jasne, świeże i eleganckie. Jednak pranie firan to nie taka prosta sprawa, jak mogłoby się wydawać. Metoda prania firanek powinna być dostosowana do materiału, z jakiego są wykonane.

    I tak w przypadku firanek wykonanych z naturalnych materiałów, takich jak len czy bawełna, najlepiej zastosować pranie ręczne oraz unikać mocnego odciskania wody. Delikatne firanki z woalu można prać w pralce, należy jednak pamiętać o zastosowaniu programu do prania tkanin delikatnych. Firanki z markizety również można włożyć do bębna, należy jednak zadbać o niską temperaturę prania – do 30 stopni.

    Sprawdź aktualne promocje na proszki do prania

    Wybielanie firanek Domestosem – czy to bezpieczne?

    Niektórzy zastanawiają się, czy dobrym sposobem na uzyskanie śnieżnej bieli tekstyliów jest użycie Domestosa. Otóż w przypadku wybielania firanek tak silnym i chlorowym środkiem trzeba się liczyć z uszkodzeniem wrażliwych i delikatnych włókien. Choć początkowy efekt mógłby wydawać się świetny, to z czasem osłabienie materiału z pewnością dałoby się we znaki.

    Wybielanie amoniakiem

    Niezwykle uniwersalną substancją wykorzystywaną do wielu czynności domowych jest amoniak. Roztwór sporządzony z jednej łyżeczki amoniaku oraz litra wody może zostać wykorzystany do wymoczenia poszarzałych i brudnych firanek. Po wymoczeniu firanki wystarczy uprać w proszku lub płynie do białych tkanin i gotowe!

    Domowe sposoby wybielania firan

    Wiele sprawdzonych metod na wybielanie firanek znanych jest już od pokoleń. Co najciekawsze, bazują one na tanich produktach, które znajdują się w każdej kuchni.

    Sprawdź aktualne promocje na wybielacze

    Soda oczyszczona

    Pierwszym z domowych sposobów jest wybielanie firanek sodą oczyszczoną. Chcesz przywrócić blask mocno zabrudzonym firanom? Na każdy litr wody wsyp jedną łyżkę sody, a następnie w przygotowanym roztworze namocz firany. Jeśli Twoje firanki nie są w aż tak złym stanie, wystarczy, że do zwykłego preparatu do prania dodasz jedną łyżeczkę sody i przejdziesz do standardowego prania.

    Kwasek cytrynowy i sok z cytryny

    Sprawdzony sposób na wybielanie firanek z lnu czy bawełny. Do miski z wodą dodaj kwasek cytrynowy lub sok wyciśnięty z cytryny. Im więcej soku – tym lepszy efekt. W tak przyrządzonym roztworze namaczaj firany 20-30 minut, po czym przejdź do zasadniczego prania.

    Mąka na śnieżnobiałe firanki

    Mąka okaże się skutecznym sposobem w przypadku firanek z tłustymi zabrudzeniami. Wystarczy obficie posypać firanki mąką, zostawić na jakiś czas, a następnie uprać z dodatkiem detergentu do bieli i odrobiny płynu do naczyń.

    Sól kuchenna na plamy z krwi i wina

    Czym wybielić firanki zaplamione krwią lub czerwonym winem? Bez wątpienia jest to spore wyzwanie, jednak i z tym poradzimy sobie za pomocą domowych sposobów. Na każdy litr wody użyj trzech łyżek soli i w tak otrzymanym roztworze namocz zabrudzone firany. Uporczywe plamy powinny zejść w mgnieniu oka.

    Skorupki jajek – czy wybielają firanki?

    Skorupki jajek jako sposób na wybielanie firanek? Dokładnie tak! Jest to możliwe dzięki dużej zawartości związków o działaniu rozjaśniającym i wybielającym. Aby skorzystać z wyjątkowej mocy skorupek, zamknij je szczelnie w lnianym woreczku i umieść w bębnie razem z praniem. 

    Proszek do pieczenia

    Proszek do pieczenia dodany do komory z detergentem do białych tkanin pomoże usunąć plamy, osady czy tłusty nalot z firanek. W przypadku prania ręcznego paczkę proszku do pieczenia należy rozpuścić w pięciu litrach wody, a następnie przejść do moczenia i prania firanek.

    Wybielanie octem

    Wybielanie firanek octem to propozycja dedykowana tekstyliom ze sztucznych tkanin. Firany należy namoczyć w roztworze wody z proszkiem do prania oraz połową szklanki octu. Taka kąpiel nie tylko rozjaśni tkaninę, ale również zapobiegnie jej elektryzowaniu.

    Zobacz promocje na płyny do płukania tkanin

    Jak prać firanki?

    Pragniesz zadbać nie tylko o świeżość i biel swoich firanek, ale również o idealny stan materiału? Koniecznie zwracaj uwagę na zalecenia producenta dotyczące bezpiecznego czyszczenia. 

    Niektóre tekstylia nadają się do prania w pralce automatycznej, trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim należy korzystać z programu do prania tkanin delikatnych oraz trzymać się dozwolonej temperatury prania. Dodatkowo firankę warto złożyć w kostkę i umieścić w specjalne w woreczku do prania. 

    Jeśli jednak chcesz zrobić wszystko, aby uniknąć jakichkolwiek zaciągnąć materiału, możesz w każdym przypadku zdecydować się na ręczne pranie swoich firanek.

    Sprawdź aktualne promocje w sieci sklepów Lidl

    Podsumowanie

    Jeśli pragniesz zadbać o czystość swojego domu i idealny stan wszystkich pomieszczeń, czas udać się na zakupy. Zarówno skuteczne środki chemiczne, jak i wszystkie produkty niezbędne do sprzątania domowymi sposobami, znajdziesz w swoich ulubionych sklepach, takich jak Lidl, Action czy Biedronka!