Jak zrobić masło klarowane? Poradnik

20.01.2024

Masło klarowane, nazywane także masłem ghee, to rodzaj tłuszczu, którego popularność rośnie z roku na rok. Znacząco różni się ono od tego klasycznego – składem, właściwościami, sposobem pozyskiwania, a także ceną. Dlaczego coraz więcej osób wybiera właśnie ten rodzaj masła? I czy naprawdę warto kupować masło klarowane? Wyjaśniamy!

Jak zrobić masło klarowane? Poradnik
Spis treści:

    Do czego przyda nam się masło klarowane?

    Masło klarowane to zdrowsza alternatywa dla każdego rodzaju tłuszczu. Możesz stosować je do smarowania lub jako dodatek do potraw, przede wszystkim jednak rekomendowane jest do wszystkich form przygotowywania dań. Idealnie sprawdzi się do smażenia, w tym na głębokim tłuszczu, pieczenia czy duszenia. Możemy wykorzystywać je także do zup lub jako tłuszcz do ziemniaków.

    Co istotne, nie istnieją ograniczenia w zakresie stosowania masła klarowanego – możesz łączyć je z mięsami, warzywami, ale także używać w słodkich wypiekach.

    Przeglądaj promocje na masło klarowane

    Czym różni się masło klarowane od zwykłego?

    Masło klarowane od zwykłego masła różni się przede wszystkim składem. Zawiera ono od 99,5% do 99,8% czystego tłuszczu mlecznego, co oznacza, że jest pozbawione większości niepotrzebnych substancji stałych, jak chociażby białko. Idealnie sprawdza się więc dla osób z nietolerancją laktozy, ponieważ nie zawiera ani jej ani białka mleka ani kazeiny.

    Wyjątkowo czysty skład masła klarowanego w stosunku do tego klasycznego udaje się uzyskać w wyniku specjalnego sposobu pozyskiwania tego produktu – poprzez powolne podgrzewanie, w wyniku którego dochodzi do rozłączenia tłuszczu od białka, wody czy zanieczyszczeń.

    Dzięki takiemu sposobowi produkcji uzyskujemy oczyszczone masło, które poza tłuszczami nie zawiera praktycznie żadnych składników. Dla przykładu, ze zwykłego masła, po jego oczyszczeniu, możemy pozyskać około 800 gramów masła klarowanego. W przeciwieństwie do klasycznego tłuszczu klarowane masło posiada także orzechowy aromat, który efektownie podkreśla smak potraw.

    Szukasz wysokiej jakości masła ghee? Sprawdź to, dostępne w sklepach sieci Biedronka. Masło Mleczna Dolina to aż 99,8% czystego tłuszczu mlecznego oraz bardzo niewielka zmiana składu pod wpływem obróbki termicznej.

    Czy takie masło jest zdrowe?

    Masło klarowane od wieków stosowane jest w kuchni indyjskiej oraz tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej, gdzie przypisuje mu się liczne właściwości prozdrowotne. Zgodnie z wierzeniami ma ono wpływać korzystnie na poprawę pamięci i zdolności poznawczych, a dodatkowo poprawiać pracę układu trawiennego oraz leczyć alergie. Jakie właściwości posiada masło ghee?

    Klarowane masło to krótkołańcuchowe i średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które przyspieszają gojenie stanów zapalnych. Dodatkowo to także kwas masłowy w składzie, który łagodzi problemy przewodu pokarmowego; liczne przeciwutleniacze oraz witaminy A, E i z grupy B. Masło ghee ma również korzystnie oddziaływać na układ odpornościowy, proces trawienia oraz poprawia kondycję kości i oczu.

    Równocześnie jednak należy pamiętać o tym, że klarowane masło posiada dużo kwasów nasyconych i tłuszczowych, a ich nadmierne spożycie może być szkodliwe.

    Chcesz kupić gotowe masło klarowane, które sprawdzi się do przygotowywania potraw? Zajrzyj do oferty Lidla. Znajdziesz tam m.in. masło Gold Master o zawartości 99,6% tłuszczu mlecznego.

    Kawałki masła na stole

    Jak prawidłowo sklarować masło?

    Proces klarowania masła pozwala na uzyskanie oczyszczonego tłuszczu mlecznego, który oferuje znacznie więcej składników odżywczych i pozwala na zdrowsze pieczenie, duszenie i smażenie potraw. Wysokiej jakości masło klarowane zakupisz, chociażby w sklepach sieci handlowej Aldi, jeśli jednak chcesz, możesz przyrządzić je również samodzielnie. Proces klarowania masła nie jest szczególnie skomplikowany – wystarczy podgrzać tłuszcz z klasycznego masła oraz odlać od niego wodę, białko i zbierający się osad. Sprawdź, jakich zasad przestrzegać, by szybko i sprawnie zrobić samodzielnie masło klarowane w domu.

    Przepis na masło klarowane. Jak klarować masło w garnku?

    Chcąc przyrządzić domowe masło klarowane, zakup tradycyjne masło, a następnie pokrój je na mniejsze kawałki. Zwykłe masło trzeba pokroić na mniejsze kostki, ponieważ sprzyja to równomiernemu wytopieniu tłuszczu.

    Pamiętaj także, że przygotowywanie masła powinno zachodzić w podwyższonej temperaturze aż do jego wrzenia – wówczas na maśle klarowanym zobaczymy pianę, czyli frakcje białka mlecznego, które należy zebrać łyżką. Obserwuj ten proces.

    Masło podgrzewamy tak długo aż wyparuje z niego cała woda. Po zakończeniu gotowania tłuszcz powinien zostać odstawiony na 20 minut – po tym czasie oddzieli się od niego na dnie pozostała ścięta zawartość. Wówczas przelej masło znad osadu do sitka i przecedź.

    Zobacz promocje na masło Osełka

    Masło klarowane w mikrofali

    Chcesz zrobić masło klarowane w mikrofalówce? Działaj w podobny sposób – zwykłe masło pokrój w kostkę, przełóż do naczynia odpornego na temperaturę i przykryj je pokrywką. Klarowanie masła przeprowadź poprzez podgrzewanie w urządzeniu przez 2 minuty na mocy 800 W. Uzyskany w ten sposób tłuszcz mleczny pozostaw na 20 minut – wówczas ścięte białko opadnie na dno pojemnika. Następnie usuń pianę z powierzchni oraz zbierz masło znad osadu i przecedź przez sito do pojemnika, w którym chcesz je przechowywać.

    Sprawdź promocje na mikrofale

    Jak przechowywać masło klarowane?

    Sklarowane masło – bez względu na to czy domowe czy kupione w sklepie – najlepiej przechowywać w szczelnie zamkniętym słoiku w lodówce, gdzie najdłużej zachowa swoje właściwości. Równocześnie jednak jest ono bardziej odporne na jełczenie, dlatego bez obaw można przez kilka dni trzymać je w temperaturze pokojowej.

    Podsumowanie

    Masło klarowane oferuje wysoką zawartość składników odżywczych, dzięki czemu ma pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Równocześnie posiada interesujący orzechowy smak, dodaje wyjątkowego aromatu potrawom i stanowi najzdrowszą formę tłuszczu. Jeśli nie testowałeś go jeszcze w swoim jadłospisie koniecznie zajrzyj do sieci handlowych – Lidl, Aldi lub Biedronka i wybierz swoje ulubione.