Jaka herbata obniża poziom cukru? Sprawdź najtańsze propozycje

14.03.2024

Wyższy niż zalecany poziom cukru we krwi to wstęp do cukrzycy, stanowiącej niezwykle groźną i powszechną chorobę cywilizacyjną. Na utrzymanie prawidłowych wartości glukozy wpływ ma oczywiście dieta i aktywność fizyczna. Istnieją jednak dodatkowe sposoby na obniżenie poziomu cukru we krwi. Jednym z nich jest herbata. Który napój reguluje poziom glukozy i dlaczego? Wyjaśniamy.

Jaka herbata obniża poziom cukru? Sprawdź najtańsze propozycje
Spis treści:

  Czy herbaty mogą obniżać poziom cukru?

  Herbaty, z naciskiem na odpowiednie mieszanki ziół, to cenione od lat receptury, które mogą wykazywać różne właściwości prozdrowotne. Jedną z nich jest właśnie obniżanie poziomu cukru we krwi, ważne nie tylko dla osób z cukrzycą, ale także dla tych, u których zdiagnozowano stan przedcukrzycowy, zwiększający ryzyko zachorowania na tę chorobę.

  Dlaczego herbata może wpływać na poziom glukozy we krwi? Badania naukowe wskazują jednoznacznie: proces ten zachodzi za sprawą zawartości różnych wartościowych dla organizmu substancji i witamin w jej składzie.

  Oczywiście nie należy traktować herbaty jako remedium na cukrzycę czy zamiennika leków i zdrowiej diety. Można jednak odpowiednio wykorzystać napary z ziół, by utrzymać odpowiednią kontrolę poziomu cukru.

  Które herbaty obniżają cukier?

  Jaka herbata obniża poziom cukru we krwi? Przykładem mogą być badania przeprowadzone przez Yoshinobu Kondo oraz innych naukowców, z których wynika, że najlepszym naparem na obniżenie glukozy jest zielona herbata.

  W jaki sposób picie herbaty wpływa na poziom cukru? To zasługa zawartości polifenoli w tym naparze. Tego rodzaju związki chemiczne ograniczają ryzyko chorób układu krwionośnego. Dodatkowo zielona herbata zawiera szereg witamin, jak te z grupy B, E, K czy C oraz antyoksydanty, które regulują ciśnienie krwi oraz cholesterol.

  Zastanawiasz się, czy zwykła czarna herbata może również wpływać na poziom cukru we krwi? Zdaniem niektórych naukowców taki napar może spowolnić transport glukozy, co z kolei sprzyja utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi.

  Sprawdź aktualne promocje na herbatę zieloną

  Najlepsza herbata dla cukrzyków

  Badacze są zgodni: kiedy chcemy obniżyć poziom cukru we krwi, najlepsza będzie herbata zielona. Jej wpływ na regulowanie glukozy we krwi został potwierdzony badaniami. Warto pamiętać także o tym, że prócz herbaty zielonej, osoby chore na cukrzycę mogą pić także inne napary, ale, co ważne, nie powinny ich jednak słodzić. Dla zdrowia diabetycy muszą wyeliminować ze swojej diety cukier i miód. Ten drugi, mimo znacznie zdrowszego wymiaru, nie jest zalecany dla cukrzyków z uwagi na wysoki indeks glikemiczny.

  Obniżanie poziomu cukru a zioła

  Alternatywą dla wspomnianej już zielonej herbaty, która stanowi najlepszą propozycją na obniżenie poziomu cukru, są inne herbaty ziołowe — w tym przede wszystkim napar z liści morwy białej.

  Tego rodzaju mieszanka, stosowana od wieków w medycynie, ma liczne właściwości prozdrowotne. Zgodnie z badaniami naukowymi morwa biała może obniżyć poziom cukru — zawarte w niej związki mają bowiem wpływ na spowolnienie rozkładu cukrów w jelitach. Przekłada się to na jego wolniejsze wchłanianie do krwi, co z kolei ułatwia utrzymanie prawidłowego poziomu cukru. Inne badania wskazują także na to, że spożywanie samych liści morwy może wspierać układ sercowo-naczyniowy oraz ułatwiać kontrolę glukozy.

  To nie wszystko — herbata, która może pomóc obniżyć poziom cukru to także napar z rumianku, żeń-szenia i hibiskusa. Ten ostatni wpływa na obniżenie poziomu trójglicerydów, co jest korzystne w utrzymaniu odpowiedniego poziomu cukru we krwi.

  Sprawdź promocje na herbaty ziołowe

  Czym zastąpić cukier do herbaty?

  Czy istnieją zalecane diabetykom i osobom, które posiadają podwyższony poziom cukru we krwi, alternatywy dla słodzenia herbaty? Oczywiście! To przede wszystkim ksylitol, czyli cukier z brzozy, który zawiera aż o 40% mniej kalorii niż klasyczny cukier, a dodatkowo hamuje zakwaszanie organizmu oraz wspiera przyswajanie przez organizm ważnych składników, jak wapń czy magnez.

  Inną opcją zastępczą jest stewia, która nie dostarcza kalorii, a dodatkowo zawiera flawonoidy, czyli przeciwutleniacze, które eliminują wolne rodniki. To nie wszystko — związki zawarte w stewii wpływają pozytywnie na ciśnienie krwi oraz inne procesy w organizmie.

  Dla osób z cukrzycą dobre właściwości wykazuje także melasa, czyli syrop słodzący zawierający szereg korzystnych składników, jak wapń, fosfor, chrom, cynk, żelazo czy magnez.

  Ostatnią alternatywą cukru dla diabetyków jest syrop z agawy, który posiada trzy razy mocniejsze działanie słodzące niż biały cukier. Stosowanie go w rozsądnych ilościach pozwala więc ograniczyć słodzenie, zmniejszając przy tym ilość przyjmowanych kalorii oraz utrzymując prawidłowy poziom cukru we krwi.

  Czy herbata może zastąpić leki?

  Herbata może wspierać obniżenie cukru u osób, które borykają się z problemem wysokiej glukozy. Pamiętajmy jednak o tym, że nigdy nie zastąpi ona prawidłowej diety i aktywności fizycznej. W przypadku diabetyków, dla których podstawą leczenia jest działanie insuliny przyjmowanej na podstawie zaleceń lekarza, nie wyeliminuje ona potrzeby utrzymania terapii farmakologicznej, ukierunkowanej na obniżenie cukru.

  Zobacz najnowsze promocje Biedronki

  Podsumowanie

  Zastanawiasz się, jaka herbata obniża poziom cukru we krwi? Badania naukowe wskazują jednoznacznie, że dla osób z podwyższonym poziomem cukru zalecana jest przede wszystkim zielona herbata. Najlepiej wybrać mieszankę z wysokiej jakości liści, np. marki Lipton. Niektórzy badacze podkreślają także korzystne działanie u osób chorych na cukrzycę herbaty czarnej. Kolejny napój, który warto pić to morwa biała — konkretnie napar z liści morwy białej. Można także spożywać jej liście.

  Szukasz napoju, który pozytywnie wpłynie na organizm borykający się z cukrzycą? Sprawdź bogaty wybór herbat w sieciach handlowych. W Lidlu dostępna jest morwa biała marki Lord Nelson, Biedronka oferuje zieloną herbatę marki Milton, a Dino — zieloną herbatę Big Active. Dodatkowo, liczne rodzaje herbat — w tym herbatę czarną, znajdziesz w ofercie sieci Rossmann.

  Pamiętaj także o tym, że prócz naparów ukierunkowanych na obniżenie glukozy, znajdziesz tam także inne mieszanki ziół np. miętę, melisę czy białą herbatę, które wykazują równie ważne korzyści dla zdrowia człowieka.