Które mleko roślinne jest najzdrowsze?

18.01.2024

Mleka roślinne, znane także jako „napoje roślinne”, to coraz popularniejsza alternatywa dla mleka krowiego. Producenci wskazują na ich liczne korzyści prozdrowotne i walory smakowe, a także rekomendują je wegetarianom i weganom. Rosnące zainteresowanie napojami sprawia, że ich wybór na rynku jest coraz większy. Zastanawiasz się: które mleko roślinne warto wybrać? Sprawdź!

Które mleko roślinne jest najzdrowsze?
Spis treści:

    Kto może pić mleko roślinne?

    Napoje roślinne to interesująca propozycja dla osób, które poszukują możliwości wyeliminowania mleka krowiego z diety. Mleko roślinne może być spożywane przez każdego, najczęściej jednak sięgają po nie osoby uczulone na to krowie, borykające się z nietolerancją laktozy, a także wszyscy, którzy chcą ograniczyć w diecie spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego. Napój roślinny może być również interesującą opcją urozmaicenia menu.

    Idealne dla uczulonych na laktozę

    Problem z trawieniem laktozy, czyli cukru mlecznego, to dziś bardzo częsta przypadłość. Co istotne, nasila się on z wiekiem, kiedy aktywność enzymu zwanego laktazą, który odpowiada za trawienie laktozy, minimalizuje się. Osoby cierpiące na tę przypadłość źle reagują na białko mleka krowiego, a spożyciu jego nawet niewielkich ilości towarzyszom objawy ze strony układu pokarmowego, jak bóle brzucha, wzdęcia, biegunki czy nudności. Alternatywą dla nich jest wybór napojów roślinnych, które nie zawierają laktozy, pozwalają korzystać z przyjemności spożywania mlecznych posiłków czy kaw, a przy tym eliminują przykre dolegliwości. Co istotne, niektóre napoje roślinne sprawdzą się także u osób z nietolerancją glutenu.

    Przeglądaj promocje na mleka roślinne Alpro

    Czy picie mleka roślinnego jest zdrowe?

    Zmiana mleka zwierzęcego na roślinne może nieść wiele korzyści dla zdrowia. To nie tylko wyeliminowanie cukru mlecznego, który występuje w mleku krowim, ale także witaminy i minerały, zawarte w napojach roślinnych. Dodatkowo wybrane mleka roślinne dają możliwość ograniczenia ilości spożywanego cukru u diabetyków czy kalorii u osób otyłych.

    Patrz na skład produktu

    Popularyzacja napojów roślinnych sprawiła, że ich wybór na rynku jest coraz większy. Niestety pojawiają się wśród nich także produkty, które oferują szereg szkodliwych substancji. Jak wybierać te odpowiednie? Przede wszystkim analizując składy. Należy sprawdzać wartości odżywcze danego produktu, a także weryfikować obecność cukru, ulepszaczy i zbędnych substancji. To chociażby fosforany potasu, które zwykle stanowią dodatek do żywności, lecz występują w niej w śladowej ilości. Nadmiar fosforanów w składzie powinien być alarmujący – ich duża ilość negatywnie oddziałuje na organizm człowieka i gospodarkę wapnia.

    Zwróć uwagę także na inne ulepszacze smaku np. regulatory kwasowości oraz dodatki, jak guma guar czy guma ksantanowa i ich ilości w produkcie. Pamiętaj o tym, że im krótszy i bardziej przejrzysty skład tym lepszy dla organizmu człowieka produkt. Napoje roślinne o jakościowych recepturach zakupisz w sklepach sieci Biedronka, Rossmann, Aldi, Dino czy Lidl.

    Jakie mleko roślinne wybrać?

    Wybierając mleko roślinne powinniśmy brać pod uwagę przede wszystkim jego walory smakowe. Mnogość dostępnych na sklepowych półkach produktów pozwala znaleźć ten, który przypadnie nam do gustu.

    Równocześnie jednak każdorazowo należy zwrócić uwagę na jego skład. W tym kontekście warto przeanalizować nie tylko wskazane powyżej szkodliwe substancje, ale także zawartość bazowego składnika, tj. zweryfikować ile procent składnika roślinnego, z którego powstała nazwa napoju, realnie on zawiera. Dobrze sprawdzić także napój pod kątem obecności w nim witamin czy minerałów.

    Czym się różnią się miedzy sobą mleka roślinne?

    Mleka roślinne różnią się od siebie przede wszystkim bazowym składnikiem, od którego pochodzi ich nazwa. W zależności od niego mogą także posiadać inne właściwości.

    Bardzo popularny zamiennik mleka krowiego stanowi napój kokosowy. Produkowany z miąższu kokosowego, o bardzo dużej ilości składników odżywczych i właściwości zdrowotnych dla organizmu człowieka, stanowi świetną propozycję dla osób, które posiadają alergie pokarmowe czy nietolerancję laktozy. Mleko kokosowe ma właściwości antybakteryjne i antywirusowe, a dodatkowo pozytywnie wpływa na trawienie. To także liczne składniki mineralne, jak fosfor, żelazo czy selen. Kupisz je, m.in., w sklepach sieci Dino np. mleko kokosowe Just Plants Tymbark.

    Przeglądaj promocje na mleczko kokosowe

    Kolejną propozycją napoju roślinnego, po którą sięgamy coraz częściej, jest mleko ryżowe. Ma ono delikatnie słodki smak, ale równocześnie niewielką ilość kalorii oraz nie zawiera laktozy. Mimo wielu pozytywnych substancji w składzie, spożywania tego napoju roślinnego nie zaleca się kobietom w ciąży i dzieciom, ponieważ zawiera arsen. Mleko ryżowe pozbawione cukru znajdziesz, m.in., w Rossmannie – np. napój ryżowy ENERGBIO.

    Przeglądaj promocje na napój ryżowy

    Kolejnym, częstym wyborem wśród wegetarian oraz osób ograniczających cukier mleczny, jest mleko sojowe. Bogate w wartościowe składniki, jak chociażby witamina E, potas, żelazo czy antyoksydanty, wykazuje bardzo dobre właściwości odżywcze. Równocześnie zawiera niewielką ilość kalorii i niskie IG, co sprawia, że idealnie sprawdza się dla osób na diecie i diabetyków. Warto pamiętać jednak o tym, że soja stanowi częsty alergen – warto więc mleko sojowe spożywać dopiero po sprawdzeniu ewentualnej reakcji na jej przyjmowanie. Jeśli nie masz alergii postaw na napój sojowy Alpro z Biedronki – to najzdrowsze mleko roślinne dla cukrzyków.

    Przeglądaj promocje na mleka sojowe

    Mleko migdałowe to równie częsty wybór osób, które rezygnują z tego, pochodzenia zwierzęcego. Nie tylko zawiera ono małą ilość cukru, kalorii oraz nie posiada w składzie laktozy, ale także oferuje liczne witaminy i minerały. To chociażby witamina D, E, wapń czy antyoksydanty. Ten napój migdałowy kupisz w Lidlu – np. mleko migdałowe marki PILOS BIO.

    Mleko roślinne a napój mleczny

    Warto wyjaśnić także znaczenie pojęcia „napój mleczny”, który różni się znacząco od tego, pochodzenia roślinnego. To pierwsze jest bardzo szerokim określeniem, które zawiera w sobie różnorodne grupy produktów mlecznych. Zaliczamy do nich więc zarówno mleko krowie, jak ich powstałe na jego bazie kefiry czy jogurty, ale także alternatywne dla niego: mleko kozie, owcze czy roślinne. Pojęcie napojów mlecznych ma więc znacznie szerszy zakres i zawiera w sobie różnorodne produkty pochodzenia zwierzęcego, jak i te roślinne.

    Jakie mleko roślinne dla dziecka?

    Napój roślinny może być dobrą alternatywą w diecie dziecka, które wykazuje nietolerancję białka mleka krowiego. Nie istnieje jedno, najlepsze mleko roślinne, które zaleca się najmłodszym – jedynym napojem, którego powinniśmy unikać w żywieniu dzieci jest mleko ryżowe, z uwagi na wspomniany już arsen w składzie. Co ważne, napoje roślinne możemy stosować do przygotowywania dokładnie takich samych posiłków dla dzieci, jak te przyrządzane na bazie mleka krowiego – np. owsianek i kaszek.

    Czy są mleka roślinne dla niemowląt?

    Eksperci wskazują na to, że napoje roślinne to dobra alternatywa dla mleka krowiego. Równocześnie jednak są zgodni co do tego, że stanowią one artykuły spożywcze dla starszego dziecka – większość deklaruje możliwość włączenia do diety mleka roślinnego po 12 miesiącu życia, niektórzy mówią o 6-7 miesiącach. Warto więc decyzje w tym temacie skonsultować z lekarzem. Jako najbezpieczniejsze i najzdrowsze dla niemowląt wskazywane jest jednak mleko owsiane, które zawiera liczne witaminy i minerały.

    Dolewanie mleka do kawy

    Jakie mleko roślinne do kawy będzie najlepsze?

    Wybór mleka roślinnego do kawy powinien być podyktowany upodobaniami smakowymi – najczęściej jednak bariści rekomendują do kawy napój owsiany lub sojowy. Posiadają one dużą dawkę witamin, są źródłem zdrowych tłuszczów i wapnia, a przy tym nie przytłaczają swoim smakiem aromatu kawy.

    Sprawdź promocję na kawę

    Podsumowanie

    Mleko krowie tradycyjnie stosowane do wielu potraw, coraz częściej zastępują napoje roślinne. Są one interesującą, a przy tym zdrową alternatywą dla osób, które wykazują nietolerancje pokarmowe lub borykają się z problemami zdrowotnymi, jak cukrzyca czy nadwaga. W napojach roślinnych możemy znaleźć wiele korzystnych składników, które spokojnie dopasujemy do potrzeb swojego organizmu. Równocześnie to szeroka gama smaków, która pozwoli wyeliminować mleko zwierzęce bez większych wyrzeczeń.