Najzdrowsze kaszki dla dzieci. Blix Poleca

14.02.2024

Zdrowe kaszki na śniadanie to nieodłączny atrybut najmłodszych. Kaszki dla dzieci są łatwe do podania i większość z nich zajada się nimi bardzo wcześnie. W sklepach dostępne są różne rodzaje kaszek, dlatego warto wybierać te najbardziej wartościowe, które nie tylko będą pyszne, ale zapewnią zdrowy rozwój dziecka.

Najzdrowsze kaszki dla dzieci. Blix Poleca
Spis treści:

    Największy grzech producentów kaszek dla niemowląt

    Specjaliści podkreślają, że jednym z najważniejszych etapów życia dziecka jest pierwsze 1000 dni liczone od samego poczęcia. To wówczas kształtuje się system odpornościowy i nawyki żywieniowe, które będą procentowały w przyszłości. Od samego początku warto zadbać o dietę dziecka, aby dostarczyć mu jak najwięcej składników odżywczych, a także zachęcić do samej czynności jaką jest spożywanie posiłków.

    Największym grzechem producentów kaszek jest dodawanie cukru. Dzieci zupełnie go nie potrzebują! Za to jego nadmiar może prowadzić do późniejszej otyłości, cukrzycy i próchnicy. Wybierając kaszki czy jakiekolwiek inne produkty trzeba przede wszystkim zwracać uwagę na ich skład. Powinien być jak najkrótszy i najprostszy. Niestety wielu producentów dodaje do produkowanych kaszek sztuczne barwniki i ulepszacze smaku czy potencjalnie alergizujące produkty np. pochodne orzechów czy soi, które na tym etapie są dziecku zupełnie niepotrzebne. W badaniach wykazano, że dwa rodzaje kaszek (ryżowych) zawierały nawet szkodliwy arsen, co jest absolutnie niedopuszczalne. Dlatego należy czytać skład kaszek i wybierać te najbardziej neutralne.

    Sprawdź najlepsze promocje na kaszki

    Od kiedy można podawać dziecku kaszkę?

    Kaszki można włączyć do diety dziecka na początku rozszerzania diety, już od 4. miesiąca życia dziecka (a najlepiej od 6., kiedy większość specjalistów rekomenduje rozpoczęcia podawania innych posiłków niż mleko) i nie później niż przed ukończeniem 1 roku życia. Jeśli karmisz piersią kaszka będzie świetnym uzupełnieniem codziennego jadłospisu dziecka, a ponadto przygotuje je na przyjmowanie produktów o innej konsystencji niż mleko.

    Do kaszki można dodawać zarówno mleko kobiece jak i mleko modyfikowane (jeśli karmisz mlekiem modyfikowanym). Dostępne są również kaszki bezmleczne, które przygotowuje się na samej wodzie. Białko mleka krowiego jest jednym z najczęstszych alergenów dla dzieci w wieku do lat 3., stąd też należy być ostrożnym podczas jego podawania i wstrzymać się z tym najlepiej do ukończenia przez dziecko 1. roku życia. Przed wskazane jest, aby przygotowywać kaszki na mleku kobiecym lub mleku modyfikowanym, opracowanym specjalnie z myślą o dziecięcych potrzebach.

    Mleko krowie można natomiast skutecznie zastąpić i przygotowywać kaszki na mleku roślinnym. Warto jednak wówczas sprawdzić czy dziecko nie jest uczulone na migdały lub owies z którego powstaje tego rodzaju mleko.

    Pierwsza kaszka dla niemowlaka

    Dziecko karmione piersią otrzymuje wszystkie niezbędne składniki wraz z pokarmem matki. Po 6. miesiącu życia wzrasta jednak jego zapotrzebowanie na energię, a laktacja może słabnąć, dlatego jest to dobry moment na rozpoczęcie rozszerzania diety, jeśli dziecko wykazuje określone znaki gotowości do jedzenie (stabilnie siedzi, bierze paluszki do ust, jest zainteresowane jedzeniem dorosłych). Kaszki to idealny produkt dla niemowlaków, gdyż posiadają odpowiednią konsystencję i są łatwe do strawienia, dzięki czemu mali podopieczni nie będą mieli problemów z brzuszkiem.

    Na początek dla niemowlaka najlepiej sprawdzą się kaszki jednoskładnikowe – kaszki jaglane, gryczane, owsiane i amarantusowe. Amarantus to ciekawy produkt, który warto dodawać do kaszek – jego epoksydowana wersja zawiera bardzo duże pokłady żelaza, którego często brakuje najmłodszym po skończeniu 6. miesiąca życia, kiedy zaczyna ubywać żelaza przekazanego przez organizm matki.

    Kaszki dla dzieci – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

    Jaka kaszka będzie najlepsza dla najmłodszych? Przede wszystkim ta o prostym składzie – bez cukru, dodatkowych barwników, emulgatorów i konserwantów. Aby była smaczniejsza zamiast sztucznych barwników i esencji można samodzielnie dodać do niej owoce np. zblendowanego banana. Kaszkę dla dziecka warto dopasować do jego aktualnych nawyków żywieniowych. W pierwszej kolejności należy sprawdzić czy kaszka ma być podana z mlekiem czy bez. Raczej należy omijać kaszki owocowe, a postawić na te bardziej naturalne – jednoskładnikowe.

    Butelka z kaszką

    Zdecydowanie należy omijać kaszki instant – lepszym rozwiązaniem w domowych warunkach będzie przyrządzenie kaszki w tradycyjny sposób z dodatkiem mleka lub wody. Najlepsze kaszki dla dzieci pochodzą z certyfikowanych upraw zbóż, które wolne są od pestycydów i innych sztucznych nawozów. Można więc pokusić się o produkty „eko” i „bio”, ale warto sprawdzić, czy rzeczywiście takie są, bo specjaliści alarmują, że producenci często nadużywają tych sformułowań w stosunku do swoich produktów.

    Na opakowaniu kaszki znajduje się również często informacja dotycząca wieku dziecka w jakim można ją podać. Należy również sugerować się tą informacją.

    Najzdrowsze kaszki dla dzieci – TOP3

    1. Kasza owsiana Czary Mary – składa się w 100% z ekologicznej kaszy owsianej, bez żadnych dodatków ani cukru. Tego rodzaju kaszka spokojnie może być elementem dobrze zbilansowanej i urozmaiconej diety, jednocześnie dostarczając dziecku dodatkowych składników odżywczych spoza mleka matki.
    2. Kasza manna Bobovita Porcja Zbóż – to kolejna kaszka o bardzo dobrym, bo krótkim składzie. Składa się w 99,9% z kaszy manny (z pszenicy) i dodatku witaminy B. Witamina ta wzmacnia układ nerwowy dziecka, korzystnie wpływa na wzrok i przyspiesza przetwarzanie substancji odżywczej w komórkach.
    3. Kaszka owsiana Holle Bio – wskazana jest do spożycia już od 5. miesiąca życia. Składa się jedynie z pełnoziarnistej mąki owsianej oraz tiaminy, czyli witaminy B1 niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.

    Kaszka Bobovita w promocyjnej cenie, sprawdź gazetkę!

    Alergia a kaszki – to musisz wiedzieć

    Wielu producentów oznacza na opakowaniach swoich produktów, że w ich składzie mogą wystąpić produkty alergizujące. Tego rodzaju produkty w diecie dziecka składają się na tzw. wielką 7 alergenów, dla których zaliczają się:

    1. mleko krowie,
    2. jajka,
    3. orzechy,
    4. skorupiaki,
    5. mięczaki,
    6. soja
    7. pszenica.

    W większości produktów do spożycia na opakowaniu obecnie są informacje, że w miejscu przetwarzania obecne są jeszcze produkty oparte o pszenicę, soję czy orzechy. Producenci zabezpieczają się w ten sposób na wyrost, ale nie ma w tym nic dziwnego. Dlatego ponownie bardzo ważną kwestią jest czytanie etykiet opakowań.

    Ważną informacją jest fakt, że unikanie podawania dziecku produktów potencjalnie alergizujących nie uchroni go przed wystąpieniem alergii. Stąd też podczas rozszerzania diety działania stricte prewencyjne nie są wskazane. Należy podawać w odpowiednim czasie tego rodzaju produkty i obserwować czy u dziecka wystąpiła reakcja. W przypadku stwierdzonego uczulenia, oczywiście należy wyeliminować z diety szkodliwe produkty.

    Gdzie kupisz najlepsze kaszki dla dzieci?

    Najpopularniejsze sieci sklepów takie jak Rossmann, Biedronka czy Lidl oferują bardzo szeroki wybór kaszek dla dzieci najlepszej jakości. Wśród polecanych produktów można znaleźć kaszki bezmleczne, kaszki na mleku, kaszki ryżowe, kaszę jaglaną, kaszkę mannę i wiele innych.

    W sklepie Rossmann dostępne są kaszki Nestle, HiPP, Gerber, Gerber Organic, BoboVita, Humana, Babydream, Ener Bio oraz Czary Mary, Większość z nich posiada przyjazny skład, najlepszy dla dzieci.

    Biedronka oferuje kaszki Nestle i BoboVita.

    Z kolei w sklepach Lidl można znaleźć produkty Lupilu, BoboVita, Nestle, HiPP.

    Jak przygotować kaszkę dla dziecka?

    Domowe kaszki należy przygotowywać zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu. Nie należy podawać wielokrotnie raz przygotowanego jedzenia, ani resztek. Najlepsza jest świeża kaszka przyrządzona według wskazówek producenta. Przygotowanie kaszki zgodnie z zasadami jest bardzo ważne, aby produkt zachował swoją pełną wartość. Nie należy wprowadzać własnych dodatków ani samodzielnie sterować czasem gotowania czy też dodawaniem mleka bądź nie.

    Zobacz najnowsze rabaty na kaszki ryżowe

    Podsumowanie

    Kaszki to świetne uzupełnienie diety dziecka, które rozpoczyna przygodę z poznawaniem nowych smaków. Kaszka może być dodatkiem podczas karmienia mlekiem lub stać się niezależnym posiłkiem po zakończeniu podawania mleka. Warto przejrzeć gazetki promocyjne największych sklepów, w których znajduje się bogata oferta wartościowych kaszek dla dzieci.