Najzdrowszy olej do smażenia – jaki wybrać? Ranking najlepszych tłuszczów na patelnię

21.12.2023

Olej do smażenia to zwykle nieodzowny składnik zakupowej listy. Wybór olejów jest bardzo szeroki i łatwo pogubić się podczas jego wyboru. Jest on tak często wykorzystywany do przygotowywania potraw, że warto zwrócić uwagę na jego skład i stosować ten najlepszy.

Najzdrowszy olej do smażenia – jaki wybrać? Ranking najlepszych tłuszczów na patelnię
Spis treści:

    Zdrowy tłuszcz do smażenia – czyli jaki?

    Smażenie potraw samo w sobie nie jest najzdrowszym rozwiązaniem, jednak kiedy już zdecydujemy się na przyrządzenie smażonych dań to warto wybrać zdrowy tłuszcz do smażenia, który zawiera mniej szkodliwych substancji niż inne i pozwoli na przygotowanie smacznych dań. Jaki olej do smażenia będzie najbezpieczniejszy?

    Znaczenie kwasów tłuszczowych

    Kwasy tłuszczowe występują naturalnie jako składniki tłuszczów, lub obecne są w wolnej postaci w formie tzw. wolnych kwasów tłuszczowych. Mimo, że wielu osobom kojarzą się bardzo negatywnie (szczególnie tym dbającym o sylwetkę i stosującym diety), to jednak spożywanie tłuszczów jest niezbędne, aby organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Spożywanie wartościowych kwasów tłuszczowych zaleca się nawet w przypadku niemowląt już na samym starcie rozszerzania diety. Wartościowe masło czy olej rzepakowy z powodzeniem można dodawać do potraw przygotowywanych dla dzieci oczywiście w odpowiednich ilościach.

    Kwasy tłuszczowe są składnikiem masła, olejów, margaryny i smalcu. Spożywanie wszystkich tych produktów w umiarkowanej ilości nie zaszkodzi sylwetce, a ponadto zapewni prawidłowe funkcjonowanie komórek organizmu. Kwasy tłuszczowe odpowiedzialne są bowiem za magazynowanie i przetwarzanie energii, które z kolei jest niezbędne to podtrzymania wszelkich procesów życiowych. Kluczem do sukcesu jest jednak w tym przypadku wybór wartościowych olejów czy masła, które nie tylko dostarczą kalorii, ale będą także posiadały wartościowe składniki odżywcze.

    Przeglądaj promocje na olej rzepakowy

    Tłuszcze nasycone i nienasycone

    Przy okazji dobierania odpowiedniego tłuszczu warto poznać jeden z ich podziałów na tłuszcze nasycone i nienasycone. Nienasycone kwasy tłuszczowe cechuje brak obecności podwójnych wiązań pomiędzy atomami węgla. Zwykle mają stałą postać i są białego koloru. Do tego rodzaju kwasów należą kwas masłowy, kwas walerianowy, kwas palmitynowy, kwas margarynowy, kwas stearynowy, kwas arachidowy i inne.

    Wśród kwasów tłuszczowych nienasyconych występują wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które są niezbędne w diecie, gdyż są odpowiedzialne za wytwarzanie i wspieranie pracy hormonów odpowiedzialnych za regulację procesów fizjologicznych. Do tego rodzaju kwasów należą: kwas oleinowy, kwas nerwonowy, kwas linolowy, omega-3 oraz omega-6,a także oliwa z oliwek, tran, olej rzepakowy, olej lniany, olej rybny, olej rycynowy. Kwasy nienasycone dzielą się jeszcze na inne 2 grupy – jednonienasycone kwasy tłuszczowe – oliwa, olej rzepakowy, sezam, awokado i kwasy tłuszczowe trans, które występują w mleku i nabiale, mięsie wołowym, baraninie, margarynie i maśle roślinnym.

    Przeglądaj promocje na oliwę z oliwek

    Na co zwrócić uwagę przy wyborze tłuszczu?

    Wybór odpowiedniego tłuszczu nie jest prosty. Niektóre z nich wydają się idealne, pod warunkiem, że nie podda się ich obróbce termicznej, w wyniku której mogą stawać się szkodliwe. Przed wyborem odpowiedniego tłuszczu warto posiadać chociaż podstawową wiedzę na temat podziału tłuszczów wykorzystywanych do smażenia, smarowania pieczywa czy dodawania do sałatek.

    W przypadku smażenia głębokiego wybrany olej powinien mieć wysoki tzw. punkt dymienia. Najlepiej skorzystać jest wówczas z jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, takich jak oliwa z oliwek, olej ryżowy lub olej rzepakowy rafinowany. Oleje rafinowane poddawane są specjalnej procedurze polegającej na oczyszczeniu ich z niepożądanych substancji, co ważne jednak proces ten nie wpływa na zawarte w nich dobroczynne dla zdrowia substancje. Dobrym wyborem w tym przypadku będzie również olej kokosowy. Olej kokosowy rafinowany dobrze sprawdzi się na co dzień, gdyż jego nierafinowany odpowiednik posiada charakterystyczny zapach i posmak kokosa.

    Przeglądaj promocje na olej kokosowy

    Jakie są najzdrowsze oleje do smażenia?

    Najlepsze oleje do smażenia to oleje roślinne :

    • olej rzepakowy rafinowany Vita D’or dostępny w litrowych butelkach – świetnie sprawdzi się podczas przygotowywania smażonych potraw. Olej dostępny jest w sklepach Lidl we Francji, Niemczech, Szwajcarii i Polsce.
    • oliwa z oliwek to bardzo zdrowy olej do smażenia, bo nie dość, że nie traci w trakcie swoich właściwości, to jeszcze dzięki obecności fenoli tłuszcz ten nie ulega utlenieniu się do innych związków.
    • masło klarowane to kolejny rodzaj tłuszczu, który bardzo dobrze sprawdza się do smażenia potraw. Jest to również bardzo zdrowy olej wykorzystywany do pieczenia. Tego rodzaju masło jest zdecydowanie lepsze do smażenia od klasycznego masła, bo nie zawiera wody, białka i cukrów.
    • smalec – teoretycznie można smażyć również na smalcu, jednak nie jest to generalnie polecany rodzaj tłuszczu do spożywania przez człowieka, gdyż zawiera duże ilości cholesterolu i przyczynia się do powstawania chorób takich jak otyłość, miażdżyca, nadciśnienie, Alzheimer, rak jelita grubego i prostaty.

    Warto śledzić gazetki promocyjne sklepu Lidl, aby móc zakupić dobrej jakości olej w promocyjnej cenie.

    Jakich olejów unikać?

    Najgorsze do spożywania i smażenia są tłuszcze trans, które często dodawane są do wysokoprzetworzonej żywności, aby przedłużyć jej przydatność do spożycia. Izomery trans bardzo niekorzystnie wpływają na zdrowie, powodując zaburzenia lipidowe, czym przyczyniają się do częstych zawałów serca, cukrzycy, miażdżycy i nowotworów.

    Dlaczego nie smażyć na oleju słonecznikowym?

    Olej słonecznikowy, chociaż bardzo popularny na polskich stołach nie jest najlepszym wyborem do smażenia, gdyż ma bardzo niski punkt dymienia. W wyniku smażenia może dochodzić więc do uwalniania się niekorzystnych substancji, które nie tylko mają wpływ na zdrowie, ale także zmieniają smak potraw na bardziej ostry i przypalony. Olej słonecznikowy przy zaledwie 100 stopniach Celsjusza może wytwarzać substancje rakotwórcze, podczas gdy w trakcie smażenia wykorzystuje się średnio temperaturę 130-180 stopni. Próg ten więc może być znacznie przekroczony.

    A co z olejem rzepakowym?

    Rzepakowy olej rafinowany bardzo dobrze nadaje się do wielokrotnego smażenia, bo jest bardzo odporny na zachodzące w tym procesie gwałtowne zmiany temperatury. Ponadto ma wysoką temperaturę dymienia, dzięki czemu nie wytwarza szkodliwych substancji podczas obróbki termicznej.

    Oliwa z oliwek

    Olej lniany a smażenie

    Olej lniany nie nadaje się do smażenia ani pieczenia, gdyż pod wpływem temperatury traci swoje cenne właściwości. Posiada wiele nienasyconych kwasów tłuszczowych, które nie są odporne na działanie wysokiej temperatury. Sprawdza się jednak dobrze do polewania różnego rodzaju już upieczonych produktów jak np. ryb, warzyw, mięsa i innych.

    Podsumowanie

    Wybierając olej do smażenia warto postawić na zdrowe produkty, które nie tylko pozwolą na bezpieczne przygotowanie smażonych potraw, ale jednocześnie nie stracą swoich właściwości. Zdrowe tłuszcze są niezbędne w diecie, aby dostarczyć organizmowi energii i zapewnić mu odpowiednie warunki do przeprowadzania procesów fizjologicznych. Przy częstym smażeniu i korzystaniu z różnego rodzaju tłuszczy warto szukać na nie promocji w gazetkach poszczególnych sklepów spożywczych.