Proszek czy płyn do prania? Co jest lepsze i bardziej się opłaca?

13.03.2024

Mnogość dostępnych na rynku środków do prania sprawia, że często borykamy się z problemem wyboru odpowiedniego. Wśród konsumentów znaleźć można miłośników proszku, płynu do prania, kapsułek oraz wielu innych rozwiązań — wybielających, zmiękczających lub odświeżających odzież. Które z nich działają lepiej na plamy? Których wydajność jest większa? Sprawdź.

Proszek czy płyn do prania? Co jest lepsze i bardziej się opłaca?
Spis treści:

  Płyn do prania — jak działa?

  Płyn do prania to środek czyszczący, który w bardzo delikatny dla tkanin sposób, usuwa plamy i zanieczyszczenia z ubrań. Spora część tego rodzaju produktów zawiera pielęgnujące cząsteczki, których nie posiada tradycyjny proszek — sprawiają one, że włókna materiałów są miękkie i zadbane. Niezaprzeczalną zaletą płynów jest także szybkie rozpuszczanie, które sprawia, że nie pozostawiają one osadu na materiałach. Tego rodzaju produkty idealnie sprawdzą się więc do krótkich cykli prania, podczas których często proszek nie zostaje prawidłowo wypłukany. To nie wszystko — płynów warto używać także do czyszczenia delikatnych tkanin, jak wełna, kaszmir czy jedwab, a także specjalistycznej odzieży np. sportowych ubrań pokrytych powłoką przeciwdeszczową oraz do prania ubrań w ciemnych kolorach, na których proszek może pozostawiać nieestetyczne smugi.

  Proszek do prania i jego działanie

  Proszek do prania to alternatywne dla płynów rozwiązanie. Sprawdzi się ono w przypadku większości tkanin, w przeciwieństwie do płynów rozpuszcza się jednak dłużej. Oznacza to większe ryzyko pozostawiania smug na ciemnych lub kolorowych ubraniach oraz niedokładne wypłukiwanie w przypadku krótkich cykli prania — warto stosować go więc w programach powyżej 30 minut. Proszek może także być gorszym rozwiązaniem w przypadku prania w zimnej wodzie lub niskiej jakości, twardej wodzie, która utrudnia rozpuszczanie. Proszek jest również nieco trudniejszy w dawkowaniu — zbyt mała jego miarka może nie doprać plam, z kolei zbyt duża poskutkuje problemem z wypłukaniem tkanin.

  Zobacz aktualne promocje na proszki do prania

  Co lepiej usuwa brud?

  Proszek czy płyn do prania? To zależy, w zależności od swoich potrzeb w danym momencie powinniśmy wybierać spośród różnych rodzajów detergentów. Proszek do prania będzie odpowiedni, kiedy zależy nam na skutecznym usunięciu dużych zabrudzeń i konkretnych plan, ponieważ substancje piorące, które zawiera są z reguły mocniejsze. Pamiętajmy jednak o tym, by wybrać proszek pod kątem materiałów — inny do kolorowych, czarnych czy białych tkanin.

  Płyn do prania będzie z kolei lepszym rozwiązaniem do tkanin delikatnych — sprawdzi się do prania wełny, kaszmiru czy jedwabiu. Równocześnie to lepsza opcja kiedy zależy nam na odświeżeniu ubrań lub gdy chcemy wykonać pranie wstępne.

  Wpływ na środowisko

  Środki piorące mogą mieć bardzo negatywny wpływ na środowisko, zarówno ze względu na silną chemię w składzie, jak i opakowania, w których są sprzedawane. Z ekologicznego punktu widzenia eksperci polecają raczej stosowanie płynów. Na ich bardziej przyjazny naturze wymiar wpływa chociażby możliwość przeprowadzenia prania w krótszym cyklu, który zużywa mniej prądu i wody — oczywiście z uwagi na to, że płyny nie rozpuszczają się tak długo jak proszki. Zazwyczaj płyny posiadają także łagodniejszy skład, co przekłada się na niższą zawartość szkodliwej dla środowiska chemii.

  Szukasz detergentu, który będzie w pełni bezpieczny dla środowiska? Możesz samodzielnie zrobić płyn do prania lub skorzystać z dostępnych na rynku eko środków, wybierając np. ekologiczne proszki do prania.

  Zobacz promocje na płyny do prania

  Bezpieczeństwo dla tkanin i skóry

  Zastanawiasz się, który ze wskazanych detergentów będzie lepszy dla tkanin i skóry? W tej roli zdecydowanie lepiej sprawdzi się płyn do prania. Używanie tego produktu pozwala skutecznie prać ubrania najbardziej wrażliwych domowników. W płynach znajduje się bowiem mniej drażniących składników chemicznych.

  Co jest lepsze dla dzieci?

  W przypadku dzieci najlepiej do prania sprawdzi się produkt dla wrażliwej skóry, dedykowany najmłodszym. I choć płyny cechuje wyższa delikatność, w tym wypadku najlepszy będzie wybór detergentu, który jest hipoalergiczny, zawiera jak najmniej sztucznych substancji chemicznych oraz jest bezzapachowy. Małe dzieci znacznie częściej bowiem reagują negatywnie na skład detergentu, borykając się z alergiami.

  Wygoda i łatwość użytkowania

  W kwestii wygody można znaleźć zarówno miłośników płynu, jak i proszku. Oba produkty są niezwykle łatwe w użyciu, niezaprzeczalnie jednak płyn znacznie łatwiej dawkować w odpowiedniej dla ilości prania miarce. W przeciwieństwie do proszku nie pozostawia on także zaschniętych resztek w przeznaczonej do jego aplikacji przegródce pralki.

  Zobacz promocje na kapsułki do prania

  Koszty i opłacalność

  Proszki do prania z reguły są nieco tańsze niż płyny — ich zakup może okazać się więc mniejszym kosztem w domowym budżecie. Oba środki do prania są jednak bardzo wydajne i pozwalają na użytkowanie przez długi czas. Można jednak założyć, że z uwagi na zwykle dłuższy termin przydatności, proszek jest w stanie posłużyć nam dłużej.

  Płyn do prania a proszek do prania — wady i zalety

  Jeśli więc zastanawiasz się, czy lepiej wybrać proszek czy płyn do prania, pamiętaj, że sprawdzą się oba środki odpowiednio dobrane do potrzeb. Do prania ręcznego, krótkich programów lub płukania delikatnych tkanin lepsze będą płyny. W przypadku np. prania białych ubrań lub mocno zabrudzonej odzieży, która wymaga dobrego doczyszczenia, lepiej wybrać proszek. Pamiętajmy jednak o tym, że proszek potrzebuje więcej czasu na to, by rozpuścić się w wodzie — tylko wtedy nie pozostawi białego nalotu na powierzchni ubrań.

  Czy kapsułki do prania będą lepsze?

  Alternatywą dla proszków i płynów są kapsułki piorące. To bardzo nowoczesne rozwiązanie, które zawiera w sobie zarówno płyn do prania, jak i płyn do płukania, co pozwala mu na skuteczne pranie nawet mocno zabrudzonych ubrań, nadając im przy tym przyjemny zapach. Dodatkowo, na rynku możemy znaleźć także kapsułki wzbogacone o wybielacz, odplamiacz lub tak, jak proszek — dedykowane konkretnym kolorom tkanin. Równocześnie kapsułki do prania są bardzo wygodne w użytkowaniu — wystarczy, że razem z odzieżą umieścisz jedną w pralce. Nie musisz więc zastanawiać się nad ich dawkowaniem, a równocześnie masz możliwość wygodnego przechowywania pomiędzy praniami, eliminujesz ryzyko zabrudzenia elementów pralki czy konieczność przesypywania do odpowiednich miarek.

  Zobacz najnowsze promocje w sklepach sieci Biedronka

  Podsumowanie

  Zastanawiasz się, jakie detergenty do prania są najlepsze? Te, dopasowane do sposobu, w jaki chcesz ich używać. Jeśli planujesz prać silne zabrudzenia, znacznie wyższą skuteczność wykaże proszek do prania, który dodatkowo pozwoli Ci dobrać detergent odpowiedni do rodzaju prania — np. kolorowego, czarnego lub białego. Postaw na sprawdzone marki, jak Vizir, Persil czy dostępne w drogeriach sieci Rossmann proszki LOVELA lub Domol.

  Jeśli z kolei zależy Ci na płukaniu i delikatnym oddziaływaniu produktu na tkaniny oraz skórę, wybierz płyn do prania np. marki Fromil z Lidla — idealny do skóry wrażliwej lub LOVELA z Biedronki — dostępny także w wersji dla dzieci. Szukasz rozwiązania łączącego zalety obu? Wybierz kapsułki do prania, np. marki Mill z Dino lub marki Ariel, dostępne w hipermarketach Auchan.