Jakie mleko początkowe dla noworodka wybrać?

07.06.2024

Karmienie noworodka niekiedy może się okazać nie lada wyzwaniem. W przypadku niektórych matek z różnych przyczyn karmienie piersią nie jest możliwe. Wówczas zamiast mleka kobiecego należy podawać mleko modyfikowane o sprawdzonym i bezpiecznym składzie. Jakie mleko modyfikowane wybrać oraz jak je przygotować? Podpowiadamy!

Jakie mleko początkowe dla noworodka wybrać?
Spis treści:

  Mleko początkowe — czym jest i kiedy je stosować?

  Mleko matki to najlepsza i najzdrowsza forma żywienia dzidziusia. Noworodek wraz z mlekiem matki otrzymuje cały zestaw niezbędnych składników odżywczych wspomagających prawidłowy rozwój. Niestety nie każdy maluszek ma możliwość korzystania z pokarmu matki. Powody mogą być różne, na przykład:

  • zanik pokarmu u matki,
  • niedobór pokarmu matki,
  • brak umiejętności ssania u dziecka, 
  • skaza białkowa (dot. białka mleka krowiego),
  • objawy nietolerancji laktozy, 
  • wrodzone choroby metaboliczne maluszka, 
  • przyjmowanie niektórych leków przez matkę.

  Rozwiązaniem dla noworodków i niemowląt do 6. miesiąca życia jest mleko modyfikowane początkowe. Mleka modyfikowane tego typu są przystosowane do zaspokojenia potrzeb odżywczych maleńkiego organizmu.

  Po upływie pierwszych sześciu miesięcy życia przychodzi czas na tak zwane mleko następne. Jest to również najlepszy moment na to, aby włączyć do diety niemowlęcia zdrowe kaszki dla dzieci.

  Uwaga! Żywienie dziecka oparte na tradycyjnym mleku kozim czy krowim jest nieodpowiednie! Skład takiego mleka może nadmiernie obciążać maleńki organizm oraz nie zaspokaja w pełni jego potrzeb.

  Zupełnie inaczej jest w przypadku mleka modyfikowanego sporządzonego na bazie mleka krowiego czy koziego. Są to specjalistyczne produkty poddane modyfikacji pod kątem szczególnych potrzeb rozwijającego się organizmu.

  Jak wybrać odpowiednie mleko modyfikowane dla noworodka?

  Jakie jest najlepsze mleko modyfikowane dla noworodka? Na to pytanie nie ma jednej słusznej odpowiedzi. Producenci dwoją się i troją, aby ich mieszanki w jak największym stopniu przypominały pokarm matki.

  W przypadku noworodków bez problemów zdrowotnych czy ograniczeń żywieniowych sytuacja jest stosunkowo prosta. Wystarczy wybrać jedno ze standardowych mlek początkowych, które są oznaczone na opakowaniu cyfrą 1 oraz cechują się możliwie najlepszym składem.

  Jakie składniki powinno zawierać dobre mleko początkowe dla noworodka?

  Podczas zakupu warto zwracać uwagę na skład danego mleka początkowego. Niektóre mieszanki mleczne zawierają składniki, których dodatek budzi liczne kontrowersje, takie jak syrop glukozowy, maltodekstryna czy olej palmowy. Co więc należy rozumieć przez dobry skład mleka?

  Zdrowe mleko modyfikowane powinno zawierać odmineralizowaną serwatkę w proszku, zdrowe oleje roślinne, odtłuszczone mleko w proszku, koncentrat białka serwatkowego czy laktozę. Dobrej jakości mleko modyfikowane jest także bogate w prebiotyki, probiotyki, cenne kwasy tłuszczowe oraz źródła cennych witamin i minerałów.

  Promocje na mleko modyfikowane, sprawdź!

  Mleko modyfikowane dla noworodków w proszku czy w płynie?

  Prócz klasycznego mleka modyfikowanego w proszku na rynku jest również dostępne mleko w płynie do bezpośredniego spożycia. Jest to bardzo wygodna forma mleka dla niemowląt, gdyż nie wymaga wcześniejszego wyparzania butelki i smoczka, gotowania wody oraz odmierzania i rozpuszczania proszku.

  Takie gotowe mleko nie wymaga podgrzewania oraz można je przechowywać w temperaturze pokojowej. To świetna alternatywa dla kobiet, które przewidują karmienie w podróży lub w miejscu, gdzie nie ma warunków przystosowanych do przyrządzenia mleka w proszku. Trzeba jednak pamiętać, że otwarte mleko musi zostać wykorzystane w ciągu godziny.

  Czy omawiany rodzaj żywienia ma jakieś wady? Są to względy ekonomiczne. Sporadyczne wykorzystanie mleka modyfikowanego nie powinno odbić się negatywnie na domowym budżecie, jednak codzienne spożywanie płynnej mieszanki przez dziecko to już spory wydatek, na który nie każda rodzina będzie gotowa. 

  Jakie mleko dla noworodka wybrać?

  Wybierając mleko dla noworodka w pierwszej kolejności należy się kierować oznaczeniem cyfrowym na opakowaniu. Mleko początkowe oznaczone jest cyfrą 1.

  Kolejny etap to analiza składu mieszanki i wybór tej, która najbardziej nam odpowiada. Przykłady mleka modyfikowanego o dobrym składzie to Nestle NAN Optipro, Bebilon Profutura czy Bebiko NUTRIflor.

  Ostatnim kryterium wyboru jest cena danego produktu. W tym miejscu polecamy regularnie zaglądać na stronę blix.pl. Znajdziemy tam informacje o atrakcyjnych promocjach – również na mleko początkowe oraz następne dla dzieci. 

  Aktualne promocje na mleko Bebiko

  Jakie mleko początkowe dla maluszków z problemami zdrowotnymi?

  Wybór właściwego mleka modyfikowanego uzależniony jest nie tylko od wieku, ale również stanu zdrowia dziecka. Niektóre mleczne mieszanki są tworzone w taki sposób, by odpowiadały określonym potrzebom wybranych noworodków.

  Jak wspomnieliśmy wcześniej, u dzieci z wrodzoną nietolerancją laktozy karmienie piersią jest niemożliwe. Czy to jednak oznacza, że w tym przypadku sprawdzi się standardowe mleko modyfikowane dla noworodka? Niestety nie.

  Jedynym słusznym wyborem jest wówczas karmienie mlekiem modyfikowanym bez laktozy, takim jak Bebilon 1 Pro Expert Bez Laktozy czy Nestle Nan Expert Bezlaktozowy. Również podczas rozszerzania diety dziecka w późniejszym okresie należy pamiętać, że laktozę zawiera nie tylko mleko krowie, ale również mleko kozie czy owcze.

  Kolejna grupa maluszków to dzieci uczulone na białko mleka krowiego. W ich przypadku nie ma potrzeby zastosowania mieszanki bezlaktozowej. Wystarczy sięgnąć po mleko modyfikowane bez białka krowiego. Przykładem może być mleko modyfikowane Capricare 1 oparte na mleku kozim.

  Aktualne promocje na mleko Bebilon

  Jak przygotować mleko modyfikowane?

  Aby mleko modyfikowane stanowiło pełnowartościowy i bezpieczny posiłek, należy je odpowiednio przygotować. Na każdym z opakowań producent zamieszcza szczegółową instrukcję przyrządzenia mieszanki. Stosując się do powyższych wskazówek, będziesz mieć pewność, że posiłek okaże się nie tylko smaczny, ale i zdrowy.

  Mleko za każdym razem przygotowuj tuż przed podaniem dziecku. Do przyrządzenia mleka użyj wody mineralnej niskozmineralizowanej lub przegotowanej wody źródlanej w temperaturze 36 – 37°C. Przestrzegaj wszelkich zasad higieny i przed każdym podaniem mleka dokładnie wysterylizuj butelkę wraz z nakrętką i smoczkiem.

  Pamiętaj, aby nigdy nie podawać ponownie dziecku niezjedzonej resztki posiłku. Kontakt mleka ze śliną skutkuje namnażaniem się bakterii.

  Gdzie kupić mleko dla noworodka?

  Standardowe mieszanki mleczne bez problemu kupisz w każdym większym sklepie, takim jak Lidl, Biedronka czy Auchan. Mleko modyfikowane mają również w swojej ofercie sieci drogerii Rossmann czy apteki SuperPharm. Przed zakupem mleka warto przejrzeć aktualne gazetki promocyjne, dostępne na stronie blix.pl, informujące o korzystnych rabatach cenowych. 

  A co z mlekiem dostosowanym do potrzeb dzieci z alergiami czy chorobami metabolicznymi? Wiele z nich również znajdziesz w większych sklepach oraz znanych i lubianych drogeriach. Po inne trzeba będzie się udać do pobliskiej apteki.

  Pamiętajmy jednak, że mleko modyfikowane dla maluchów ze specjalnymi potrzebami żywieniowymi należy podawać tylko i wyłącznie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

  Jak przechowywać mleko modyfikowane?

  Sztuczne mleko dla maluszków nie należy do grupy produktów spożywanych za jednym razem. Jak wobec tego powinno się przechowywać otwartą mieszankę mleczną? 

  Najbardziej wskazane będzie suche miejsce o temperaturze pokojowej. Warto również zadbać o szczelność opakowania oraz wykorzystanie mleka przed upływem terminu ważności. Dzięki takiemu podejściu maluszek będzie się cieszył pełnowartościowym i smacznym pokarmem.

  Aktualne promocje w drogerii Rossmann, sprawdź!

  Podsumowanie

  Nie jest żadną tajemnicą, że najlepszą formą żywienia dziecka jest karmienie naturalnym mlekiem matki. Pocieszające jest jednak to, że również z pomocą mleka modyfikowanego dla maluszków rodzice mogą zadbać o podstawowe potrzeby żywieniowe swojej pociechy.

  Prawidłowe karmienie dziecka w początkowym okresie jego życia ma wpływ na jego samopoczucie i przyszłe zdrowie. Właśnie z tego powodu wybór mleka początkowego i następnego jest tak istotną kwestią.