
Warzywnik na balkonie – jak zrobić? Co sadzić, kiedy i skąd wziąć nasiona?
Prowadzenie przydomowych ogródków warzywnych to znane od lat i powszechnie stosowane rozwiązanie. Coraz popularniejsze okazuje się jednak zakładanie tego rodzaju zielonych przestrzeni w blokach. Właściciele warzywnych ogrodów na balkonach skutecznie udowadniają, że niewielki metraż nie stanowi przeszkody, aby cieszyć się wyjątkowym smakiem samodzielnie uprawianych warzyw i owoców. Jak przygotować taki warzywnik na balkonie i co w nim sadzić?

Ogródek warzywny na balkonie — dlaczego warto go wykonać?
Prowadzenie ogródka warzywnego na balkonie to nie tylko zajmujące i relaksujące hobby, ale także świetny sposób na pozyskanie własnych, ekologicznych produktów spożywczych. Uprawa warzyw w „balkonowym ogródku” daje nam pełną kontrolę nad ich jakością, eliminując zastosowanie szkodliwych pestycydów i sztucznych nawozów.
Ekologiczne warzywa i owoce są więc znacznie zdrowsze i dostarczają więcej składników odżywczych do naszej diety. Kolejnym argumentem przemawiającym za posiadaniem ogródka warzywnego na balkonie jest także oszczędność. Świeże zioła, pomidory czy sałata prosto z balkonu pozwolą nam ograniczyć wydatki ponoszone na zakupy spożywcze, równocześnie zapewniając stały dostęp do znacznie lepszej jakości świeżych produktów. Nie zapominajmy również o tym, że balkonowy ogródek warzywny może stanowić świetny sposób na efektowne zagospodarowanie przestrzeni. Zamiast więc sadzić kolorowe kwiaty, możesz postawić na równie estetyczne, a przy tym praktyczne rozwiązanie, jakim jest warzywnik na balkonie.
Sprawdź najnowsze promocje na nasiona!
Jak zrobić warzywnik na balkonie?
Nawet niewielki balkon może stać się przestrzenią, którą z powodzeniem wykorzystasz do uprawy własnych owoców i warzyw. Musisz jednak zacząć od doboru zbiorników, które zapewnią im prawidłowe warunki wzrostów. Wybór odpowiednich pojemników do uprawy owoców i warzyw często okazuje się bowiem kluczem do sukcesu oraz bezpośrednio przekłada się na to, czy warzywnik zapewni Ci bogate plony. Sprawdź, z jakich rozwiązań możesz skorzystać.
W czym trzymać warzywa na balkonie?
Mały balkon wymaga oczywiście dopasowania ich wielkości do możliwości metrażowych – w tym wypadku możesz wykorzystać doniczki, które z powodzeniem zmieścisz nawet na bardzo małej przestrzeni. Duży balkon daje w zakresie doboru pojemników nieco większą swobodę – w tym wypadku możesz postawić na rozwiązania nie tylko dopasowane do potrzeb roślin, ale i Twojego gustu. Warzywnik na balkonie najczęściej prowadzony jest w doniczkach, skrzynkach lub innego rodzaju pojemnikach, które posiadają odpowiedni drenaż.
Najczęściej wybieramy doniczki. Warto postawić jednak na donice ceramiczne lub z tworzywa sztucznego, które zapewnią dobrą cyrkulację powietrza oraz drenaż. Pamiętaj także, że niektóre rośliny, np. rozsady pomidorów wyrastają wysokie, więc do ich uprawy należy wybrać głębokie donice.
Częstym wyborem na warzywniak na balkonie są również drewniane skrzynie, które prezentują się bardzo efektownie, a przy tym świetnie sprawdzają się w przypadku ekologicznych upraw. Wybierając je musisz jednak pamiętać, aby zastosować folię izolacyjną, która uchroni drewno przed nadmiarem wilgoci – to ważne nie tylko w kontekście podlewania, ale także tego czy posiadasz zadaszenie balkonu.
Uprawa warzyw na balkonie jest oczywiście możliwa także w innego rodzaju pojemnikach – możesz wykorzystać chociażby te z drugiego obiegu, np. wiaderka z odzysku czy miski. Pamiętaj jednak o tym, by posiadały one odpowiednie otwory, które zapewnią odpływ wody. Jeśli masz mały balkon, możesz również zakupić dostępne na rynku torby do uprawy warzyw lub zainwestować w tzw. pionowy warzywnik, który pozwoli Ci zagospodarować perfekcyjnie każdą przestrzeń.
Najnowsze promocje na donice, zobacz!
Co dać na dno skrzyni na warzywa?
Decydując się na najpopularniejsze rozwiązanie, jakim jest skrzynia uprawna, musisz pamiętać o tym, by odpowiednio przygotować jej podłoże. Warzywnik na balkonie nie wymaga stosowania siatki przeciwko gryzoniom. W tym wypadku skrzynia nie będzie stała na ziemi, nie musisz więc obawiać się o to, że korzenie roślin zostaną uszkodzone np. przez nornice.
Niezbędna będzie jednak warstwa drenażu, która zapewni odprowadzenie nadmiaru wody i uchroni Twoje warzywa przed przegniciem. Aby ją wykonać użyj keramzytu, drobnych kamyków, żwiru lub nawet rozdrobnionych gałązek. Przed finalnym zasypaniem doniczki lub skrzynki ziemią warto także umieścić w pojemnikach warstwę z kawałków kartonu – ochroni on Twoje rośliny przed nadmiernym wzrostem chwastów, ale także przesuszeniem. Na sam koniec donice zasypujemy ziemią ogrodową. Możemy zamiast niej zastosować także mieszankę dedykowaną uprawie konkretnych rodzajów warzyw.
Jakie rośliny i zioła sadzić w warzywniku?
Nie istnieją sztywne wytyczne w zakresie uprawy warzyw i owoców na balkonie. Możesz na nim sadzić dokładnie takie odmiany, jakie chcesz mieć pod ręką w sezonie plonów. Wybierając poszczególne rośliny warto jednak kierować się możliwościami – najlepiej uprawiać warzywa, które nie wymagają nadmiernej ilości miejsca. Warto postawić na gatunki o płytkim systemie korzeniowym, takie jak sałata, rukola, szpinak czy rzodkiewka. Dodatkowo rosną one szybko i można je wysiewać kilkakrotnie w sezonie. Na balkonie warto uprawiać również mniejsze warzywa, jak chociażby pomidorki koktajlowe. Możesz postawić także na inne miniaturowe odmiany pomidora np. malinowe. Każdorazowo pamiętaj jednak o tym, aby zapewnić im głębokie donice oraz odpowiednie podpory.
Planujesz posadzić cukinie lub ogórki? Te warzywa wymagają nieco wyższych pojemników, a także kratek do wspinania, które ułatwią im zdrowy wzrost. Jeśli posiadasz duży balkon, możesz posadzić na nim również duże warzywa kapustne. Warzywnik na balkonie to także idealne miejsce dla ziół, które możesz posadzić razem z niektórymi warzywami. Wybierając sadzonki warzyw lub owoców do swojego balkonowego ogródka pamiętaj o tym, aby wziąć pod uwagę panujące na nim warunki, np. nasłonecznienie. Bez względu jednak na to, na które gatunki warzyw się zdecydujesz pamiętaj o regularnym podlewaniu – konieczne będzie również regularne nawożenie roślin.
Promocje na akcesoria do ogrodu, sprawdź!
Uprawa warzyw na balkonie — kiedy rozpocząć wysiew nasion?
Ogród warzywny na balkonie możesz uprawiać na dwa sposoby – wykorzystując gotowe rozsady, a więc zakupione u hodowców rośliny, które powstały wskutek wcześniejszego wysiewu oraz posadzić je w gotowych pojemnikach. Równocześnie możesz jednak swój warzywnik na balkonie rozpocząć od zera – wykorzystując nasiona. Musisz wówczas dokonać ich wysiewu, a później wyhodowane w domu, w niewielkich doniczkach lub dedykowanych pojemnikach rozsady przełożyć w odpowiednim momencie do balkonowych donic. Kiedy rozpocząć wysiew nasion, a kiedy przenieść je na balkon? Sprawdź naszą tabelę.
Gatunek warzywa | Termin wysiewu |
Sałata | Luty – sierpień |
Rzodkiewka | Marzec – wrzesień |
Pomidor koktajlowy | Luty – marzec (rozsada), od maja na balkon |
Papryka | Luty – marzec (rozsada), od maja na balkon |
Szpinak | Marzec – maj, sierpień – wrzesień |
Ogórek | Kwiecień (rozsada), od maja na balkon |
Bazylia | Marzec – czerwiec |
Szczypiorek | Luty – kwiecień, sierpień – wrzesień |
Cukinia | Kwiecień (rozsada), od maja na balkon |
Marchew | Marzec – czerwiec |
Gdzie kupić nasiona warzyw?
Zastanawiasz się gdzie kupić nasiona warzyw, które będziesz uprawiać na swoim balkonie? Różnorodne odmiany znajdziesz w ofertach sezonowych wielu sieci sklepów spożywczych. Śledź bieżące gazetki promocyjne w serwisie Blix.pl i zyskaj dostęp do bogatego asortymentu nasion warzyw w najlepszych cenach.
Źródła:
https://fabrykarozsady.pl/warzywnik-na-balkonie-jak-go-zalozyc-i-prowadzic/