Klasyczna chałka drożdżowa

Przepis na Klasyczna chałka drożdżowa
Czas przygotowania60 min + wyrastanie
Poziom trudnościśredni
Ocena 4.0
02.11.2023

Klasyczna chałka drożdżowa to wypiek, która zna i uwielbia każdy. Świeżo upieczona chałka świetnie smakuje posmarowana masłem lub dżemem. Zachęcamy do wypróbowania przepisu na to słodkie ciasto.

Składniki

Promocje na składniki

Jak zrobić klasyczna chałka drożdżowa

  1. Wsypać mąkę do miski, ale część odłożyć na bok. Zrobić wgłębienie na środku mąki. Rozrobić drożdże w 2 łyżkach mleka podgrzanego do temperatury pokojowej z dodatkiem łyżeczki cukru.
  2. Wlać do mąki i przysypać odłożoną mąką.
  3. Przykryć miskę ściereczką i odstawić na 15 minut w ciepłe miejsce. Gdy w miejscach, gdzie mąka przykrywa zaczyn, pojawią się pęknięcia – dodać resztę mleka, resztę cukru, masło, sól oraz jajko.
  4. Wyrobić całość mikserem na gładkie ciasto. Przełożyć na posypany mąką blat, zagniatać energicznie przez 10 minut, aż stanie się elastyczne i nie będzie się kleić.
  5. Uformować kulę, włożyć z powrotem do miski, przykryć ściereczką i odstawić na 30 minut w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
  6. Wyłożyć ciasto na posypany mąką blat i zagnieść, dodając skórkę cytryny.
  7. Wyłożyć blachę papierem do pieczenia. Podzielić ciasto na trzy równe części, utoczyć z nich wałki jednakowej długości i zapleść je w warkocz.
  8. Końce wałków skleić razem i lekko zagiąć pod spód warkocza. Ułożyć chałkę na blasze i przykryć na 20 minut ściereczką.
  9. Nagrzać piekarnik do 200°C. Rozbełtać żółtko z 2 łyżkami wody. Posmarować chałkę. Piec w nagrzanym piekarniku przez około 35 minut.
  10. Jeśli chałka będzie zbytnio ciemnieć z wierzchu, przykryć ją kawałkiem folii aluminiowej.

Komentarze

Odpowiedź dla użytkownika
Dziękujemy! Twój komentarz został wysłany do weryfikacji.
Coś poszło nie tak.

Ten przepis nie ma jeszcze komentarzy.