Nalewka ze śliwek — jesienny przepis babci
Duża dostępność owoców sezonowych to idealny moment na przyrządzenie pysznej domowej nalewki. Dziś podpowiadamy, jak zrobić domową nalewkę śliwkową, która będzie wyjątkowym wspomnieniem lata w chłodne jesienne wieczory. Zapraszamy do lektury.
Składniki
Masz w domu dużą ilość dojrzałych śliwek i zastanawiasz się co z nich przyrządzić? Zachęcamy Cię do przygotowania wspaniałej nalewki śliwkowej.
Aby przygotować aromatyczną nalewkę ze śliwek będziesz potrzebować:
Jak zrobić nalewka ze śliwek — jesienny przepis babci
Domowa nalewka ze śliwek to niezwykle smaczny i prosty w przygotowaniu trunek. Jedyne co potrzebujesz do jej przygotowania to kilka prostych składników, odrobina czasu i sporo cierpliwości. Osoby, które zabiorą się za jej przygotowanie, z pewnością tego nie pożałują!
Poniżej podajemy przepis na domową nalewkę śliwkową w siedmiu prostych krokach.
- Przyrządzanie nalewki zaczynamy od dokładnego umycia owoców pod zimną bieżącą wodą. Następnie każdy owoc delikatnie nacinamy i usuwamy pestki.
- Szykujemy duży i czysty słój. Przygotowanie nalewki z powyższych proporcji wymaga użycia około dwulitrowego naczynia. Do słoja przekładamy pozbawione pestek owoce oraz zalewamy je 125 ml wody oraz 500 ml spirytusu. Słój z zawartością zakręcamy i odstawiamy na trzy tygodnie w zacienione miejsce.
- Po trzytygodniowym okresie maceracji zlewamy nalewkę do mniejszego naczynia i odstawiamy w ciemne i suche miejsce.
- Pozostawione w słoju owoce zasypujemy cukrem, mieszamy, zamykamy naczynie i odstawiamy je w zacienione miejsce na 5 dni. Każdego dnia mieszamy zawartość słoika.
- Po upływie 5 dni do naczynia z syropem cukrowym wlewamy przechowywaną w drugim słoiku nalewkę. Całość mieszamy, po czym przelewamy trunek do czystego naczynia, wykorzystując przy tym sitko wyłożone kilkoma warstwami gazy.
- Szósty krok nie jest obowiązkowy, jednak zdecydowanie wzbogaci smak przygotowanej nalewki. Mowa o odciśnięciu pozostałych owoców z nagromadzonego w nich alkoholu. Do tego celu można wykorzystać czystą muślinową ściereczkę, pieluchę tetrową lub kilkuwarstwową gazę. Uzyskany w ten sposób alkohol łączymy z przefiltrowaną nalewką.
- Otrzymany trunek rozlewamy do czystych butelek lub karafki.
Wskazówki
Aby cieszyć się jak najlepszym smakiem nalewki ze śliwek, warto wziąć pod uwagę kilka ważnych szczegółów, takich jak czas leżakowania nalewki czy odmiana śliwek użytych do jej przyrządzenia.
Nalewka śliwkowa — jakich śliwek użyć do przygotowania nalewki?
Do przygotowania smacznej i aromatycznej nalewki należy użyć dojrzałych i miękkich owoców słodkich odmian. Najlepszym wyborem okażą się popularne śliwki węgierki lub odmiany Renkloda. Nalewkę można przygotować z jednego typu śliwek lub wymieszać ze sobą kilka ulubionych odmian.
Innym wariantem przygotowania nalewki jest wykorzystanie śliwek suszonych. Trunek będzie charakteryzował się nieco innym smakiem i aromatem, będzie jednak równie smaczny. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na to, aby użyte śliwki były suszone, a nie wędzone.
Czym można dodatkowo wzbogacić smak domowej nalewki ze śliwek?
Smak nalewki śliwkowej można wzbogacić o dodatkowe nuty. Nalewka śliwkowa uważana jest za typowo jesienny trunek, dlatego też dodatki korzenne nadadzą jej niepowtarzalnego smaku i aromatu.
Możesz wykorzystać w tym celu laskę wanilii, kawałek kory cynamonu, kardamon czy goździki. Zdaniem wielu koneserów zastąpienie cukru białego cukrem trzcinowym także przyczyni się do wzbogacenia smaku nalewki.
Po jakim czasie można podawać domową nalewkę śliwkową?
Jak to zwykle bywa z każdą nalewką, upływ czasu działa na jej korzyść. Aby nalewka osiągnęła głębszy smak, warto dać jej więcej czasu. Im dłużej nalewka będzie leżakować, tym jej smak zachwyci Cię jeszcze bardziej. Optymalna ilość czasu, który powinno się przeznaczyć na odpoczynek nalewki, to jeden miesiąc.
Warto jednak pamiętać, że im dłużej trunek będzie odpoczywał przed degustacją, tym lepszy uzyska smak. Możesz mieć jednak pewność, że Twoja cierpliwość się opłaci!